Určite ste už počuli o čísle π (pí), alebo ak chcete, tak o Ludolfovom čísle. Ide o matematickú konštantu, ktorá práve dnes oslavuje svoj deň. Pripravili sme si preto pre vás 7 zaujímavostí o tomto čísle z gréckej abecedy.
Prečo je Deň pí určený práve na 14. marca? Stačí si tento dátum dať do americkej verzie a dostanete 3/14, teda hodnotu pí zaokrúhlenú na dve desatinné miesta.
Prvá oslava tohto dňa sa konala v Exploratóriu v roku 1988 so zamestnancami a ľuďmi idúcimi okolo, ktorí potom jedli ovocné torty. Toto múzeum odvtedy pridalo do svojho Pí menu aj pizzové koláčiky (angl. pie = pí). Zakladateľom Dňa pí je Larry Shaw.
Číslo pí reflektuje pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Táto konštanta sa bežne používa nielen v matematike, ale aj vo fyzike, inžinierstve a iných vedách. Ak by ste ho chceli zaokrúhliť na prvých 10 čísel, vyzeralo by to takto: 3,1415926535. Ak by vás zaujímalo až 1 000 desatinných miest, číslo nájdete na tomto odkaze.
Existuje vlastný jazyk píľština
V tomto jazyku sa počty písmen, v po sebe nasledujúcich slovách, zhodujú s číslicami pí. Napríklad autor Mike Keith napísal knihu Not A Wake celú v tomto jazyku.
Najviac vypočítaných číslic
V roku 2021 Švajčiari na prelomenie tohto rekordu použili superpočítač. Ten bežal 108 dní bez prestávky a za tento čas sa mu podarilo vypočítať viac ako 62,8 bilióna desatinných miest.
NASA používa iba 16 číslic čísla pí
Podľa predstaviteľov NASA len zriedka potrebuje použiť viac ako 16 číslic pí na presné výpočty o našej slnečnej sústave a iných vesmírnych telesách. Používanie akýchkoľvek dlhších verzií čísla pí začína podľa NASA výrazne klesať.
Objavenie pí
Starovekí Babylončania vedeli o existencii čísla pí už takmer pred 4 000 rokmi. Odhalila to babylonská tabuľka z obdobia okolo roku 1900 p.n.l., kde sa číslo pí vypočítava ako 3,125. Rhindov matematický papyrus z roku 1650 p.n.l., slávny egyptský matematický dokument, uvádza hodnotu 3,1605.
Preslávenie pí
Iracionálne číslo sa preslávilo v roku 1737, keď ho použil švajčiarsky polyhistor Leonhard Euler vo svojich pojednaniach o trigonometrii. Prvá zmienka o čísle pí ako takom sa objavila v knihe od menej známeho matematika Williama Jonesa, ktorý ho použil v roku 1706 vo svojej knihe Synopsis Palmariorum Matheseos.
Tau alebo pí?
Niektorí matematici tvrdia, že pí je odvodená veličina a že hodnota tau , čo je dvojnásobok čísla pí, je intuitívnejšie iracionálne číslo. Tau priamo súvisí s obvodom a polomerom, čo je matematicky dôslednejšia hodnota. Tau funguje lepšie aj pri trigonometrických výpočtoch.
Exponenciálny nárast
Pretože pí je nekonečné číslo, teda ľudia podľa definície nikdy neurčia každú jednu jeho číslicu. Počet vypočítaných desatinných miest však od prvého použitia pí exponenciálne vzrástol. V roku 1665 Sir Isaac Newton vypočítal pí na 16 desatinných miest. Do roku 1719 francúzsky matematik Thomas Fantet de Lagny vypočítal už 127 desatinných miest. V rokoch 1949 až 1967 počet známych desatinných miest pí prudko vzrástol z 2 037 na 500 000.