Eugene Kaspersky, CEO spoločnosti Kaspersky Lab, poskytol na svojom blogu odpovede na najčastejšie otázky ohľadom nedávno predstaveného KasperskyOS.
KasperskyOS je špecializovaný operačný systém navrhnutý pre platformy s prísnymi požiadavkami na kybernetickú bezpečnosť.
Počas jeho tvorby sa kládol veľký dôraz na to, aby boli minimalizované všetky šance na presiaknutie nelegálnych funkcionalít, čím sa znížilo riziko kyberútokov.
Operačný systém KasperskyOS patrí medzi najrozsiahlejšie projekty v histórii firmy. Celý proces trval viac než 15 rokov a podieľali sa na ňom odborníci spoločnosti.
Primárne je tento operačný systém určený na využitie v telekomunikačnom a automobilovom priemysle, ako aj v organizáciách s tzv. kritickou infraštruktúrou.
Novinka si získala veľký záujem aj na našom webe a celkovo aj vo svete. V dôsledku toho Eugene Kaspersky, CEO spoločnosti Kaspersky Lab, poskytol sedem odpovedí na sedem pripomienok súvisiacich práve so spomínaným operačným systémom.
Prečo potrebujeme ďalší Linux?
Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. KasperskyOS nie je Linux a neobsahuje žiaden riadok kódu Linuxu, ale je založený na microkernel architektúre.
Zabezpečený OS nie je novinkou, tak čím je KasperskyOS iný?
Spoločnosť netvrdí, že priniesla na trh úplnú novinku, no predstavila cenovo dostupnejšie a predovšetkým flexibilné riešenie pre špecifické potreby zákazníkov.
Ako môžete dokázať, že OS povolí len bezpečné / whitelisted operácie?
Architektúra operačného systému je založená na princípe delenia objektov na maximálny počet izolovaných entít, čo zabezpečí dôkladné preverenie a vysokú bezpečnosť.
Navyše systém bude robiť len to, čo od neho budete požadovať. Ak si však zákazník nebude stále istý, má možnosť si preskúmať zdrojový kód.
Myslíte si, že hocičo dokáže pracovať pod týmto OS?
Predstavený operačný systém umožňuje prácu s kódom ,,tretích strán“. Obsahuje totiž zabezpečený dohľad, ktorý dovoľuje spustenie akéhokoľvek OS (formou virtualizácie) a aplikácií v režime hosťa.
Systém taktiež zhromažďuje dáta.
Jadro (kernel) žiadne dáta nikde neposiela, v zásade microkernel nemá takýto príkaz implementovaný. Uskutočnenie takýchto operácií si vyžaduje doplnenie zopár riadkov zdrojového kódu.
KasperskyOS musí byť teda neskutočne drahý.
KasperskyOS nie je klasická krabicová verzia (ako napr. Windows 10), ale je distribuovaný prostredníctvom spolupráce s predajcami a developermi, ktorí sa zaoberajú predajom a vývojom sieťových či priemyselných zariadení a tiež napríklad aj inteligentných chladničiek. Cena teda závisí od použitia.
Všetko je možné hacknúť a tento OS určite nie je výnimkou.
Podstata v boji proti kyberzložinu tkvie v tom, aby boli útoky pre hackerov dostatočne finančne náročné, a teda aby sa im ich neoplatilo uskutočňovať. KasperskyOS je v tejto oblasti pred konkurenčnými riešeniami.
Kompletný rozhovor si môžete prečítať na blogu samotného šéfa spoločnosti.