Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 9 min.
  • 29.6.2019

7 noviniek z iPadOS 13 v praxi. Oplatí sa už teraz prejsť na beta verziu?

7 noviniek z iPadOS 13 v praxi. Oplatí sa už teraz prejsť na beta verziu?
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
7 noviniek z iPadOS 13 v praxi. Oplatí sa už teraz prejsť na beta verziu?
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Ako sa na pravého fanúšika Apple (a hlavne iPadov) patrí, hneď ako sa uvoľnila prvá verejná beta verzia, nainštaloval som si ju. Po niekoľkých dňoch života s historicky prvým samostatným OS pre iPad si prečítajte moje pocity a skúsenosti.

Ako si stiahnuť verejnú beta verziu

Kto chce vyskúšať beta verziu, mal by si iPad zálohovať, pretože beta verzie nie sú stabilné a môžu obsahovať aj vážne chyby. Keďže mám aktívny iCloud, v mojom prípade som len skontroloval, kedy prebehla posledná záloha.

OS stiahneme z tohto odkazu na iPad, kde chceme nainštalovať nový systém. Pozor, treba sa prihlásiť zo Safari. Ja som sa dlho čudoval, prečo mi to nejde z Chrome.

Ak nemáte vytvorený účet, musíte sa zaregistrovať, ak ste sa už zapojili do Apple Beta Software programu, prihláste sa.

Vyberte si záložku pre iPadOS.

Potom kliknite na Enroll your iOS device a stiahnite profil (potvrďte Povoliť).

Prejdite do Nastavenia. Tam uvidíte hneď pod fotografiou majiteľa účtu nové okno Profil je stiahnutý.

Otvorte položku s profilom a zvoľte Inštalovať (vpravo hore). Ak si to chcete rozmyslieť, máte poslednú možnosť. Vtedy kliknite Odstrániť stiahnutý profil. Ak zvolíme Inštalovať, ešte potvrdíte súhlas s podmienkami a iPad sa reštartuje. Samotná inštalácia trvá približne hodinu.

Po nainštalovaní beta verzie iPadOS 13 sa môžeme vŕtať v tablete a zisťovať, čo nám to tí amíci vyvinuli.

Dark Mode

Priznám sa, že Dark mode nebol mojou vysnívanou modlou, ale dobre. Keďže nový OS som mal v tablete okolo polnoci, prvou vecou, ktorou som sa zaoberal, bol tmavý režim. Musím uznať, že ma milo prekvapil.

Po sklamaní z macOS, kde som ho vyskúšal a zabudol, že niečo také existuje, som v tomto prípade spokojný a nechal si ho aktivovaný. Dá sa jednoducho zapnúť z ovládacieho panelu alebo nastaviť automatické zapnutie v noci. Uvidím, ako to budem cítiť v zime, keď budú dni oveľa kratšie. V lete je to ale fajn.

Safari

Od prepracovaného Safari si mnohí sľubujú veľa. Má sa totiž viac podobať na desktopovú verziu a nie tú pre smartfón. Pribudol nový správca sťahovania, cez ktorého majú mať používatelia ľahký prístup k stiahnutým súborom.

Prehliadač na moje príjemné prekvapenie funguje hladko, bez zaváhania a sekania, aj keď som na fórach čítal, že mnohí testeri zaznamenali zamŕzanie, či dokonca stratu internetového pripojenia.

Nové Safari umožňuje používať webové aplikácie, ako napríklad Dokumenty Google, Squarespace a WordPress.

Podpora myši

Už dlho som sa s niečim toľko nenatrápil, ako bolo práve spárovanie iPadu s myšou. Vedel som, že je to niekde v Prístupnosti, ale že to až tak vývojári ukryli? Hmm.

Otvoríme Nastavenia > Prístupnosť > Dotyk > Polohovacie zariadenia > Bluetooth zariadenia. Potom by už iPad mal nájsť zariadenie a spárovať sa s ním. Ja som samozrejme najprv skúšal myš Apple Magic Mouse 2, no akosi mi ju nevedelo nájsť. Zrejme sa však korektne neodhlásila z iMacu. Po zapnutí Bluetooth myši od HP prebehlo spárovanie prakticky okamžite. Ale…

Už ste niekedy videli koliesko veľké asi ako jednocentovka slúžiace ako kurzor myši? Určite nie. A určite by ste s takýmto kurzorom nechceli pracovať.

Celá táto šaráda s podporou myši mi pripomína vtip: Drahá, môžem sa pozerať na televízor? Ale áno, zlatko, môžeš. No neopováž sa ho zapnúť!

Apple nám so vztýčeným prostredníkom odkazuje: Chceli ste podporu myši? Chceli. Máte ju? Máte! Tak čo tu teraz šomrete o tom, že sa nedá reálne používať?!

Neviem kto v Apple má problém s myšou. Najprv predávali myši pre Macy len s jedným tlačítkom, teraz zas toto. Podpora myši pre iPad je jasný trapas.

Gestá, Slide Over a Split View

IPadOS pridal k doteraz používanému umiestneniu kurzoru (na chvíľu podržať medzerník a potom kurzor premiestniť) aj ďalšiu možnosť – klepnúť prstom na blikajúci kurzor a presunúť ho podľa potreby. Osobne v tom nevidím žiaden prínos.

Pozrite si

Poznáte všetky top aplikácie pre iPady?

Zjednodušuje sa aj kopírovanie textu pomocou giest. Zovretím troch prstov vybraný obsah skopírujeme, ich rozovretím vložíme na potrebné miesto. Skúšal som to niekoľkokrát, ale bolo to zbytočne komplikované. Zvlášť, keď vybraný text nám hneď ponúka rôzne možnosti (vystrihnúť, kopírovať, vymazať…).

Nový systém poskytuje aj ďalšie využitie giest. Ak prejdeme štyrmi prstami po displeji smerom hore, preskočíme do multitaskingu. Toto sa mi v praxi overilo a používam to.

Prejdením štyroch prstov doprava alebo doľava sa vieme presúvať medzi nedávno spustenými aplikáciami. Ak vo vybranej appke použijeme gesto zovretia piatich prstov, vrátime sa naspäť na domovskú obrazovku. Aj tieto gestá majú význam a mám pocit, že som sa s nimi už pomaly vžil.

Užitočná funkcia Split View ako aj Slide Over najnovšie dovoľuje otvoriť dve okná rovnakej aplikácie, čo je vítané vylepšenie.

Podpora externých pamäťových médií

Ďalší zaujímavý krok Apple, podpora externých pamätí. Funkciu som vyskúšal cez redukciu Lightning to USB Camera Adapter, všetko mi fungovalo spoľahlivo. Dokonca som nemal problém prehrať si takýmto spôsobom hudbu, či dokonca video.

Položky z pamäťového média vidíme v aplikácii Súbory > Umiestnenia.

Súbory môžeme kopírovať, presúvať, značkovať a rôzne manažovať.

Apple ale aj v tomto prípade niečo nedokončilo. Ak si chcete pripojiť externý disk, nepochodíte. Apple však jasne píše: „Pripojte externý pevný disk, čítačku kariet SD a áno aj jednotku USB. Mne sa nepodarilo rozbehnúť ani jeden disk z mojej zbierky. A áno, pevne verím, že sa to v budúcnosti zmení.

Apple Fotky

Aplikácia Fotky sa po rokoch zanedbávania dočkala množstva zmien. Pribudli nové nástroje a efekty. Najnovšie je už možné robiť základne úpravy aj na video súboroch. Doteraz sa nedalo video ani len otočiť.

Prehliadač dostal modernejší, kurátorsky dizajn, viac sa podobá na Fotky Google.

Narátal som až 16 rôznych režimov úprav obrázka (jas, expozícia, odlesky, zvýraznenia, tiene, kontrast, jas, čierny bod, sýtosť až po vinetáciu) a 10 filtrov (originál, živý, živý teplý, živý chladný, dramatický až po noir). K úprave veľkosti obrázku pribudlo jeho vyrovnanie a vodorovné / zvislé prevrátenie.

Práve táto aplikácia mi párkrát zamrzla, resp. nesynchronizovala fotky do iCloudu, čo mi naozaj nepomáhalo pri písaní tohto textu. Nešlo však o nič dramatické, čo by mi znemožnilo používanie iPadu.

Plávajúca klávesnica

Posledná vec, na ktorú som sa tešil, bolo vyskúšanie plávajúcej klávesnice. O čo ide? Klasicky sa zobrazuje klávesnica cez celú šírku iPadu. Keď má používateľ väčšiu uhlopriečku, zaberá klávesnica niekedy priveľa miesta.

Gestom štipnutia – palec a ukazovák prisuniete k sebe sa klávesnica zmenší a vy si ju môžete presunúť na ploche podľa potreby.

Opačným gestom, palec a ukazovák odtiahnete od seba, sa klávesnica vráti do štandardnej veľkosti.

Zdroj | Apple

IPadOS má toho samozrejme viac, spomenúť môžem napríklad novú domovskú obrazovku, ktorá sa vďaka možnosti zapnutia widgetu podobá na Android.

Vďaka falošnému 3D Touch sa dajú vyvolať funkcie aj podržaním prsta na určitom mieste. Apple Pencil má nižšiu latenciu, iPadOS je dokonca rýchlejší ako iOS 12 (napríklad Face ID sa odomkne až o 30 % rýchlejšie). Vylepšení je naozaj veľa.

Aký mám teda pocit z nového, úplne prvého OS pre iPad? Oplatí sa ho hneď nainštalovať, aj so všetkými rizikami? Túto otázku si musíte zodpovedať sami. Ak radi skúšate nové veci, ešte skôr ako ostatní, choďte do toho. Nič zlé vám nehrozí. No keď máte radi komfort a chcete istotu, že keď pri prezentácii použijete iPad, bude fungovať ako švajčiarske hodinky, vydržte ešte niekoľko mesiacov.

Zdroj | Apple

Ja som s novým OS spokojný, podpora myši je síce na smiech, ale zrejme by som ju aj tak nevyužil často. Nevšimol som si dramatický pokles výdrže batérie, ani zlé spojenie s Wi-Fi. A preto som sa rozhodol, že nový systém nainštalujem aj na svoj druhý iPad.

Pripomínam, že redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadné škody spôsobené inštaláciou beta verzie tohto softvéru.