Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

7 najlepších smartfónov do 499 € pod tohtoročný stromček

7 najlepších smartfónov do 499 € pod tohtoročný stromček
Zdroj | nastya_gepp
Stanislav Vinc
7 najlepších smartfónov do 499 € pod tohtoročný stromček
Zdroj | nastya_gepp
Zdroj | nastya_gepp

Bude to znieť ako klišé, no Vianoce už naozaj klopú na dvere. Máte už vybraté darčeky pre vašich najbližších? Pokiaľ medzi nimi má byť aj smartfón nie drahší ako 499 €, ukážeme vám zopár modelov, za ktorými sa oplatí obzrieť. Na čo si pri ich výbere dávať pozor a ktoré parametre môžete naopak ignorovať?

V seriáli Vianoce 2021 nebudeme sledovať aktuálne zľavy, na tie máme dnes už dva samostatné seriály – ZĽAVY a TECH DEALS. V oboch vždy nájdete tipy na tie najlepšie aktuálne zľavy. Odporúčame preto sledovať aj tie.

Čo vedieť pred kúpou?

S postupným zdražovaním prémiových smartfónov v posledných rokoch nastala zaujímavá situácia. Spotrebitelia a napokon aj samotní výrobcovia sa namiesto vlajkových lodí začali v čoraz väčšej miere venovať skôr cenovo dostupnejším modelom, z ktorých sú schopní chrliť nové modely pokojne aj každý mesiac.

Vyznať sa tak v kategórii smartfónov strednej triedy je tak niekedy pomerne komplikované, no oplatí sa to. Mnohé z týchto modelov sa totiž aj napriek svojej polovičnej až tretinovej cene v niektorých parametroch doťahujú na prémiovky.

Vďaka technologickému pokroku v cenovej hladine smartfónov do 499 € nebudete narážať až na tak veľké kompromisy, ako tomu bolo pred pár rokmi. Vlajkovým lodiam sa smartfóny v tejto cene vyrovnajú najmä v oblasti kvality displejov a výkonu nabíjania, ktoré už dnes pokojne presahuje aj 50 W. Až na niektoré výnimky je už v tejto triede samozrejmosťou aj podpora 5G sietí.

Zdroj | Paul Hanaoka

Kde uvidíte prvé kompromisy, je výkon. Nemusíte sa však báť, pri bežnom používaní smartfónu, prehliadaní internetu, používaní bežných aplikácií a dokonca aj hraní klasických hier tento kompromis nepocítite. Smartfóny v tejto cene sú väčšinou vybavené čipsetmi vyššej strednej triedy, vďaka čomu vám ich výkon vystačí bez problémov aj na najbližšie 3-4 roky.

Na limity týchto čipsetov narazia až náročnejší hráči a tí, ktorí by radi na svojom smartfóne spracovávali a strihali videá v 4K UHD/8K UHD rozlíšení. Na to sú stále vhodnejšie vlajkové lode vybavené čipsetmi vyššej triedy.

Väčšie rozdiely už badať pri kvalite fotoaparátov, kde sa neodporúčame orientovať podľa počtu megapixelov, či nebodaj počtu fotoaparátov na zadnej strane – tieto parametre sú úplne irelevantné. Ak hľadáte smartfón s čo najkvalitnejším fotoaparátom, odporúčame vám pozrieť si reálne fotografie a videá vytvorené pomocou neho. Kvalita fotografií a videí totiž do veľkej miery závisí aj od softvéru, ktorý sa stará o ich spracovanie a ktorý má prakticky každý smartfón úplne iný.

Zdroj | Motorola

Čo sa týka pamätí, v rámci RAM je už dnes štandardom 8, alebo minimálne 6 GB, nie menej. Pri interných pamätiach sa smartfóny v tejto triede väčšinou pohybujú na hranici 128 – 256 GB. Tu by ste mali zbystriť pozornosť. Ak totiž radi ukladáte veľké objemy dát namiesto cloudu priamo do vášho smartfónu, vyberte si radšej vyšší pamäťový variant a ideálne rovno taký model, ktorý vám ponúkne aj slot na microSD kartu. To už dnes žiaľ nie je úplný štandard.

Čo sa týka softvéru, dostupnosť najnovšej verzie operačného systému Android už dnes nie je až tak relevantná. Android sa už totiž z roka na rok tak dynamicky nemení a veľa podstatnejší je už skôr prísun pravidených bezpečnostných aktualizácií. Uistite sa, že výrobca modelu, ktorý ste si vyhliadli, pravidelný prísun bezpečnostných aktualizácií vydávaných zvyčajne každý mesiac nezanedbáva, inak sa vystavíte bezpečnostným rizikám.

Apple iPhone SE 2020

Zdroj | Apple

Pokiaľ vyberáte nový smartfón pre milovníka zariadení od Apple, niet o čom… Apple sa zmestí do našich cenových stropov len málokedy a ešte menej často s pomerne aktuálnym modelom. Minuloročný iPhone SE je skvelou voľbou aj pre náročnejších používateľov a to najmä preto, že vo svojich útrobách ukrýva stále naozaj výkonný čipset A13 Bionic. Poteší ale aj kvalitným 12 Mpx fotoaparátom s podporou nahrávania videa v 4K UHD rozlíšení, odolnosťou voči vode a prachu v rámci certifikácie IP67 a podporou aktuálneho systému iOS 15.

Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:

Honor 50

Zdroj | Honor

Čínsky Honor je späť a po odpútaní sa od ex-materskej spoločnosti Huawei tentokrát už s čipsetom Snapdragon 778G a aj s plnou podporou Google služieb a všetkým, čo k tomu patrí. Nový model ale zaujme aj 6,57“ OLED displejom so 120 Hz obnovovacou frekvenciou obrazu a 300 Hz dotykovou vzorkovacou frekvenciou, podporou 5G sietí, 66 W nabíjaním a 4-násobným fotoaparátom so 108 Mpx snímačom v hlavnej úlohe.

Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:

Motorola Edge 20

Zdroj | Motorola

Motorole štandard vlajkových lodí v oblasti displejov nestačil a namiesto 120 Hz obrazovky do svojho nového modelu Edge 20 osadila rovno 144 Hz OLED displej s uhlopriečkou 6,7“, ktorému nechýba ani podpora HDR10+. Pod ním sa ukrýva slušný čipset Snapdragon 778G aj s podporou 5G sietí, ktorý Motorola zabalila do tela s odolnosťou voči prachu a kvapkajúcej vode (IP52). Celý smartfón má pritom hrúbku iba 6,99 milimetra a váži len 163 gramov, pocitovo ešte menej.

Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:

OnePlus Nord 2 5G

OnePlus dokázal so sériou Nord oživiť svoje staré pravidlo, že dobre vybavený smartfón vás nemusí stáť celú výplatu. Novinka Nord 2 5G, ktorú sme koncom leta testovali aj v našej redakcii, zaujme svojim 6,43“ AMOLED displejom s obnovovacou frekvenciou 90 Hz, pomerne výkonným čipsetom MediaTek Dimensity 1200 5G, ale aj slušnou výdržou batérie s kapacitou 4 500 mAh. Pri jej 50 Mpx fotoaparáte sa môžete tešiť na kvalitné fotky, ale aj celkom slušné videá v 4K UHD rozlíšení pri 30 fps.

Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:

OPPO Reno5 5G

Zdroj | OPPO

Ďalšia letná novinka, ktorú možno označiť aj za debutový model značky OPPO na slovenskom trhu. Model Reno5 5G nás zaujal hneď na prvý pohľad svojim kvalitným 6,44“ AMOLED displejom s obnovovacou frekvenciou 90 Hz a jasom až 750 nitov, ale aj rýchlym nabíjaním SuperVOOC 2.0 s výkonom až 65 W. Za pozornosť ale stoja aj jeho fotoaparáty, ktorých má na zadnej strane až štyri. Viac našich dojmov a niekoľko záberov s ním už nájdete v našom krátkom teste.

Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:

Samsung Galaxy A52s

Zdroj | Samsung

Samsung v priebehu posledných dvoch rokov rozšíril svoju A-sériu o kvantum nových modelov, vďaka čomu si nový smartfón z jeho portfólia nebudete mať problém vybrať v prakticky žiadnej cenovej hladine. Model Galaxy A52s dokáže zaujať krásnym 6,5“ AMOLED displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a jasom až 800 nitov, ale aj 4-násobným fotoaparátom so 64 Mpx hlavným snímačom, ale aj kvalitným 12 Mpx ultraširokouhlým fotoaparátom. Pokiaľ si budujete ekosystém práve vo svete Samsung zariadení, Galaxy A52s je pre vás dobrou voľbou.

Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:

Xiaomi 11T

Zdroj | Xiaomi

Na cent presne sa do nášho cenového stropu zmestila aj novinka Xiaomi 11T vybavená 6,67“ AMOLED displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, podporou HDR10+ a až 5 000 mAh batériou s podporou nabíjania výkonom až 67 W. Xiaomi pri tejto novinke kládlo dôraz aj na kvalitu fotoaparátov, na zadnej strane preto nájdete až 108 Mpx hlavný fotoaparát, 8 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát a 5 Mpx telemakro fotoaparát, ktorý využijete pri fotení vzdialenejších objektov, aj pri tvorbe makro fotografií.

Aktuálne ceny nájdete na Heureka.sk:

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.