Reklama

7 najdrahších automobilov na svete v roku 2023

Zdroj | Bugatti
Richard Pliešovský
Zdroj | Bugatti
Zdroj | Bugatti

Ťahá vás peňaženka k zemi? Volajú vám z banky, že máte príliš veľa peňazí na účtoch a mohli by ste si už konečne niečo dopriať? Alebo sa zaujímate o kuriozity zo sveta motorizmu?

Nech už ste z ktoréhokoľvek tábora, určite aj vás zaujme zoznam, ktorý sme pre vás pripravili. Skúste si ponamáhať vašu pamäť a tipnite si, ktoré modely sa umiestnili na prvých priečkach.

Pripomíname, že zoznamov najdrahších automobilov je viacero. Jednak sa menia v priebehu času, ale môže ísť o nové vozidlá, veteránov, predaje v dražbách, hyperšportiaky… Náš zoznam sa týka vozidiel, ktoré boli vyrobené a predané súkromným osobám za posledných 5 rokov.

Obsah pokračuje pod reklamou
7.

Aston Martin Valkyrie AMR Pro

zhruba 4,04 miliónov €

Aston Martin Valkyrie je inšpirovaný F1. Stačí krátky pohľad a je jasné, prečo sa zaraďujem medzi najextrémnejšie a najdrahšie vozidlá na svete. No zjavne to každému nestačí a preto existuje len traťová Valkyrie AMR Pro. Poháňa ho V12 – atmosféricky nasávaný motor vyvinutý spoločnosťou Cosworth s výkonom nad 1 000 koní a otáčkami až 11 000 ot./min. Maximálna rýchlosť je 362 km/h.

Zdroj | Aston Martin
6.

Pagani Huayra Roadster BC

zhruba 4,27 miliónov €

Pôvodný model Pagani Huayra stál „smiešnych“ 925 000 €, ale so všetkými vychytávkami a vylepšeniami má Huayra Roadster BC päťnásobne vyššiu cenu. prečo? Od doby, keď pred viac ako desiatimi rokmi prišla štandardná Huayra, sa toho zmenilo veľmi veľa. Okrem odnímateľnej strechy a vylepšenej karosérie dostane úplne novú, výkonnejšiu verziu 6,0-litrového twin-turbo V12 s výkonom 791 koní. Zdá sa vám to to málo oproti Bugatti? Pamätajte si, že Huayra má pohon zadných kolies a je oveľa ľahšia, so špeciálnou karosériou z uhlíkového kompozitu, ktorá znižuje hmotnosť na 1 250 kg.

Zdroj | Pagani
5.

Bugatti Bolide

zhruba 4,62 miliónov €

A máme tu ďalšiu bugatku. Bugatti Bolide je na rozdiel od ostatných (v našom zozname) modelom určeným len na dráhu. Bolide bol pôvodne predstavený ako koncept, výrobca sa napokon rozhodol, že postaví 40 modelov, ktoré sa budú predávať zákazníkom. Motor W16 dosahoval v koncepte neuveriteľných 1 825 koní (pri 110-oktánovom pretekárskom palive). V sériovej podobe ponúka 1 600 koní, teda podobný výkon, ako má Bugatti Chiron Super Sport a Centodieci.

Zdroj | Bugatti
4.

Bugatti Divo

zhruba 5,54 miliónov €

Hierarchia špeciálnych Bugatti je zrejmá, čím sú drahšie, tým menej sa ich postaví. Divo stojí „iba“ 5.5 miliónov a vyrobilo sa z neho 40 exemplárov. V júli 2021 zišiel z výrobnej linky posledný exemplár a bol odovzdaný svojmu majiteľovi. Aj Divo je založené na Chirone a opäť používa motor W16. Bol však navrhnutý ako športový automobil zameraný viac na dráhu než na bežné cesty. Má úplne novú karosériu z uhlíkových vlákien, ktorá znižuje hmotnosť, ponúka väčší prítlak a maximálnu rýchlosť, až na 380 km/h.

3.

Bugatti Centodieci

zhruba 10,39 miliónov €

V porovnaní s La Voiture Noire je Bugatti Centodieci pomerné bežné vozítko. Bugatti má postaviť desať kusov hyperauta, jeden si kúpil futbalista Cristiano Ronaldo. Pod kapotou sa skrýva 8-litrový 4-valcový motor W16 z Chironu.

Obsah pokračuje pod reklamou
2.

Bugatti La Voiture Noire

zhruba 13,16 miliónov €

Bugatti La Voiture Noire je založený na Chiron. Je o 450 mm dlhší ako štandardný Chiron, no používa rovnaký 8-litrový motor W16 so štyrmi turbodúchadlami s výkonom necelých 1 500 koní. Ralph Lauren vraj odmietol ponuku na 100 miliónov dolárov za svoj jeden z dvoch Type 57 Atlantic.

1.

Rolls-Royce Boat Tail

zhruba 28,87 miliónov €

Boat Tail, ktorý voľne nadväzuje na Rolls-Royce Phantom, je poháňaný motorom V12. Mega komfort je inšpirovaný ultra luxusnými jachtami z 20. rokov 20. storočia. Ponúka na mieru, ručne vyrobenú karosériu s odnímateľným strešným baldachýnom, ohromuje novou úrovňou interiéru i tým, čo sa nazýva „hosting suite“; otváracia zadná paluba je vybavená slnečníkom, ponpka prvotriedne vonkajšie sedenie a (ako inak) nechýba štýlová chladnička na šampanské.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.