Reklama

5 tipov, ktoré urobia z fotenia vašich detí zábavu

Marek Šimunek

Väčšina z nás využíva svoj fotoaparát okrem fotenia svojej dovolenky aj na fotografovanie svojich detí. Ostatne, aj ja sám som nákup novej fotovýbavy pred manželkou obhájil práve príchodom nášho prvého potomka. Na čo však dbať pri fotení malých detí?

Ako fotiť deti

Fotografovanie malých detí sa môže na prvý pohľad zdať ako pomerne jednoduchá záležitosť. Častokrát je však opak pravdou. Fotenie týchto malých balíkov energie môže byť pomerne zložité, najmä ak by ste ich radi zachytili v určitej situácií, alebo v určitej póze.

Pozrite si teda niekoľko tipov na fotenie detí. Ak však v tomto článku hľadáte podrobné nastavenia fotoaparátu, ktoré sa pre fotenie detí hodia, alebo iné pokročilé techniky, asi vás sklameme. Cieľom je skôr poradiť, ako fotiť tak, aby bolo fotenie zážitkom aj pre vaše deti, a aby ste si vedeli domov doniesť skutočne unikátne fotografie.

Ako fotiť deti

Fotografujte každý deň

Pre deti, najmä tie najmladšie, je fotoaparát fascinujúcim zariadením. Ak sa ich budete snažiť odfotiť iba občas, budú sa zaujímať viac o fotoaparát, ako o to, aby boli prirodzené. Preto je najlepšie ak im dovolíte zvyknúť si na prítomnosť fotoaparátu.

Najlepšie toho dosiahnete tak, že ich budete fotografovať každý deň. Deti sa tak budú v momentoch, keď vytiahnete fotoaparát správať prirodzene a nebudú sa snažiť umelo pózovať.

Fotenie musí byť zábava

Najlepšie fotografie vznikajú prirodzene. Deti totiž nevedia pochopiť to, že ich chcete odfotiť v určitej polohe, alebo v určitom momente. Dajte im priestor na hranie a zábavu a fotografujte ich z väčšej vzdialenosti.

Samozrejme, takto vytvoríte stovky fotografií, kým sa vám podarí zachytiť tú správnu, ale verte, že tá jedna bude stáť za to. Hlavne sa nesnažte deti nútiť, aby vám pózovali. Fotografie potom nebudú pôsobiť prirodzene.

Ako fotiť deti

Upokojte sa

Deti majú veľký dar v tom, že dokážu dokonale vycítiť, keď sme my „dospeláci“ v strese a napätí. Práve preto sa uvoľnite, nechcite mať tie najlepšie fotografie v priebehu piatich minút. Užívajte si čas so svojimi deťmi a relaxujte.

Ak toto dodržíte, bude to na fotografiách vidieť. V opačnom prípade riskujete, že vás fotografovanie prestane baviť a budete sklamaní z výsledkov, ktoré dosiahnete.

Ako fotiť deti

Nenúťte ich, aby sa pozerali do objektívu

Určite to väčšina z vás veľmi dobre pozná. „Pozri sa sem!“, „Aha čo mám!“ a podobné pokriky, ktoré rodičia na deti volajú v momente keď chcú, aby sa ne deti pozreli. Ak vám môžeme poradiť nerobte to.

Deti budú oveľa viac spolupracovať ak im dáte voľnosť a dovolíte im spoznávať svet okolo nich. Ak nájdu niečo zaujímavé určite sa s tým budú chcieť pochváliť a vtedy sa pozrú aj priamo do objektívu.

Okrem toho väčšina fotografií pôsobí lepšie ak deti do objektívu nepozerajú. Fotografia tak získa dušu a môže jednoducho rozprávať svoj príbeh.

Ako fotiť deti

Pokľaknite

Možno to pre mnohých z vás znie triviálne, ale ak fotíte deti, ktoré, samozrejme, nie sú rovnako vysoké ako vy, kľaknite si. Nebudete predsa deti fotiť zhora. Malé deti by tak pôsobili ešte menšie.

Pohľad na svet z ich výšky je totiž úplne iný, ako v prípade dospelého človeka. Vaše fotografie budú tak zaujímavejšie a dovolia vyniknúť týmto nádherným stvoreniam.

Veríme, že vám týchto päť tipov pomôže v tom, aby ste svoje deti zachytili práve v momentoch, na ktoré budete veľmi radi spomínať.

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.