Reklama

5 tipov, ako si predĺžiť výdrž zimných pneumatík

Richard Pliešovský

Kto jazdí bezpečne a zodpovedne, určite vie, čo sa robí počas týchto týždňov – vymieňajú letné pneumatiky za zimné. Ako ste na tom vy?

Zimné pneumatiky sú kľúčovým prvkom nielen na zasnežených, ale aj zľadovatených cestách. Ich životnosť je obmedzená a závisí od viacerých faktorov – štýl jazdy, podmienky na cestách, ako i kvalita samotných pneumatík.

Pneumatiky sú spotrebný tovar a ich životnosť je zhruba 4 až 6 sezón, čo znamená 30 až 35-tisíc najazdených kilometrov. Potom začína guma tvrdnúť, čo znižuje priľnavosť na snehu a ľade, ale aj zhoršuje brzdné vlastností.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Viete, s ktorými pneumatikami budete mať najnižšiu spotrebu?

Ak sa však rozhodnete pre prémiové materiály, môžu vydržať až 50 000 km! Tu však treba rátať s vyššou cenou, no nemusí to byť vždy pravidlom. Veľký vplyv na životnosť pneumatík má aj štýl jazdy a správne skladovanie.

Čo ovplyvňuje životnosť pneumatík?

  • Agresívna jazda, rýchla akcelerácia a prudké brzdenie skracujú životnosť pneumatík. Naopak, plynulá jazda prispôsobená aktuálnym podmienkam ich životnosť zvyšuje.
  • Veľmi dôležité je i to, po akých cestách jazdíte. Jazdenie po rozbitých, či posypaných cestách vedie k oveľa rýchlejšiemu opotrebovaniu. Ak však jazdíte po kvalitných vozovkách, pneumatiky vám vydržia dlhšie.
  • Zimné pneumatiky sú navrhnuté na chladné podmienky, je preto logické, že sa pri vyšších teplotách rýchlejšie opotrebujú. Je preto dôležité, aby ste ich vymenili, ak už nie sú vhodné podmienky na ich využívanie. Len takto si zachovajú optimálne vlastnosti do chladného počasia.
Pozrite si

3 najlepšie zimné pneumatiky pre SUV

  • Nová pneumatika má hĺbku dezénu 8 až 10 mm. Minimálna hĺbka dezénu pre zimné pneumatiky pri osobných automobiloch je 3 mm, no ich výmena sa odporúča pri hĺbke okolo 4 mm. Pri nižšej hĺbke dezénu sa výrazne zhoršuje schopnosť pneumatík odvádzať vodu a držať sa na klzkom povrchu.

Ako si predĺžiť výdrž zimných pneumatík?

1.

Správny tlak

Kontrola tlaku v pneumatikách je nevyhnutná. Nesprávny tlak spôsobuje nerovnomerné opotrebovanie a skracuje životnosť pneumatík. Doporučený tlak nájdete v manuáli vášho vozidla, alebo na štítku v priestore dverí vodiča.

2.

Skladovanie

Mimo sezónu by sa zimné pneumatiky mali uskladňovať na chladnom a suchom mieste, mimo priameho slnečného žiarenia. Ideálne je umiestniť ich do ochranných obalov, alebo vzdušných vakov.

3.

Štýl jazdy

Vyhýbajte sa agresívnemu štýlu jazdy a prudkému brzdeniu. Ak sa vyvarujete náhlym zmenám rýchlosti a budete plynulo zrýchľovať aj brzdiť, prispejete k bezpečnejšej jazde a zároveň znížite mieru opotrebovania pneumatík.

Obsah pokračuje pod reklamou
4.

Rotácia pozícií pneumatík

Pravidelné striedanie pozícií predných a zadných pneumatík môže pomôcť predĺžiť ich životnosť, pretože zabezpečuje rovnomerné opotrebenie.

5.

Konzervovanie pneumatík

Používanie špeciálnych konzervačných prostriedkov môže pomôcť chrániť gumy pneumatík a zabrániť ich predčasnému tvrdnutiu.

Zdroj | Getty Images/Unsplash

Aké sú odporúčané zimné pneumatiky pre bežné vozidlá? Medzi špičku patria Continental WinterContact TS 870, Michelin Alpin 6, či Goodyear UltraGrip Performance 3. Veľmi dobré sú tiež Hankook Winter i*cept RS3, Dunlop Winter Sport 5, Nokian Snowproof 2 alebo Falken Eurowinter HS02.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.