Reklama

5 tipov ako sa brániť proti ransomvéru

Zdroj | Kaspersky
Viktor Šmidák
Zdroj | Kaspersky
Zdroj | Kaspersky

Pri útoku s názvom WannaCrypt sme sa mohli presvedčiť, aká zraniteľná vie technológia byť. Ako sa teda proti ransomvéru brániť?

https://youtu.be/LyErffRX0HM

Čo teda ransomvér je? Ide o škodlivý softvér, ktorý po infikovaní počítača zablokuje prístup ku súborom, prípadne ich zašifruje. Majiteľ softvéru následne od používateľa vymáha výkupné, ktoré je v niektorých prípadoch nevyhnutné.

Podobný útok mohli mnohé spoločnosti zažiť len nedávno. Ransomvér s názvom WannaCrypt, ktorý sa podľa spoločnosti ESET dotkol aj Slovenska bol jedným z nich. Našťastie však tento softvér postihol len zariadenia s operačným systémom Windows XP.

Útoky tohto druhu však nie sú ojedinelé. Preto by sa používateľ mal chrániť všetkými možnými spôsobmi, aby sa podobným nepríjemnostiam vyhol. A ako na to?

Zálohovanie dát na harddisk

Prvým a zároveň asi aj najdôležitejším krokom je zálohovanie. Pre niekoho už môže táto informácia znieť ako obohraná platňa, no zálohovanie je veľmi efektívna metóda.

Zdroj | WD

Odporúčame hlavne zálohu na prenosný harddisk, ktorý ponúka aspoň nejakú úroveň šifrovania, touto funkciou disponuje i Western Digital My Passport. Ak do súborov veľa zasahujete a potrebujete ich neustavične, synchronizáciu by ste mali vykonávať aspoň raz do mesiaca.

Pozrite si

Experti z Kaspersky Lab dokázali prelomiť šifrovanie ransomwaru CryptXXX

Zálohovanie dát na cloud

Druhá metóda zahŕňa zálohu dát na internetové úložisko. Skúste sa však vyvarovať mainstreamovým službám, akou je i Dropbox. Opodstatnením je väčšia zraniteľnosť, a to z dôvodu väčšej popularity.

Zdroj | Plex

Ak si svoje dáta vážite, rozhliadnite sa po menej známej alternatíve, napríklad CrashPlan, ktorý má okrem širokej funkcionality i dobré hodnotenia.

Aktualizujte svoj systém

WannaCrypt bol takým úspešným preto, lebo našiel dieru v zastaranom systéme. Windows XP je od 8. apríla 2014 oficiálne nepodporovaným, a teda už nedostáva aktualizácie, ktoré by ho pred podobnými útokmi chránili.

Zdroj | Microsoft

Microsoft našťastie tentokrát spravil výnimku a patch vydal. Ak ale máte tu možnosť prejsť na novú aktualizáciu, nenaťahujte to. Updaty sú vytvárané i z týchto dôvodov.

Používajte antivírus

Tento bod by mal byť pre mnohých samozrejmosťou. Antivírus, ako už názvu vypovedá, ochraňuje počítač pred všetkými vírusmi. Tie lepšie pravidelne kontrolujú počítač, pri sťahovaní nových súborov dokonca vykonávajú skenovanie.

Ak máte v PC uložené dôležité údaje, na škodu tiež nie je malá investícia, freeware antivírusy niekedy nemusia byť tou najlepšou voľbou. Osvedčeným programom je Bitdefender.

Vyvarujte sa nezvyčajným e-mailom

Bezpečnostní odborníci si myslia, že WannaCrypt sa počiatočne mohol začať šíriť cez prílohy v e-mailoch, hlavne s koncovkou .exe.

Ak vám príde elektronický mail zo spoločnosti či človeka, o ktorom ste nikdy nepočuli, zbystrite pozornosť. Má odosielateľ obyčajné meno? Je text napísaný po slovensky či gramaticky správne?

Zdroj | Newton

S týmto ide ruka v ruke sťahovanie súborov z neznámych zdrojov či klikanie na neznáme linky. Nehovoríme len o počítačoch, ale aj tabletoch či smartfónoch.

Ak si nie ste istí, že aplikácia pochádza z dôveryhodného zdroja, nesťahujte ju, prípadne pohľadajte na internete skúsenosti druhých.

A čo v prípade, že už ransomvér máte?

Vo všetkých prípadoch by ste sa mali ransomvéru vyhnúť. Ak sa aj napriek všetkému dostanete do tohto štádia, netreba panikáriť. V prvom rade odpojte počítač od siete. Taktiež sa neodporúča požadované výkupné platiť. V mnohých prípadov už používatelia od hekerov nepočuli.

Pozrite si

Nové riešenia od ESET-u lepšie chránia pred ransomwarom a špehovaním webkamery

V poslednom rade skúste porozmýšľať, kde všade máte súbory zálohované. Máte fotografie uložené na nejakom cloude? Sťahovali ste do smartfónu nejaké dôležité súbory?

V tom lepšom prípade rozmýšľať musieť nebudete a všetko budete mať zálohované, v tom horšom prídete o dáta nenávratne. Viac sa môžete dočítať i v našom ďalšom článku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.