Viete ako zistiť, že máte smartfón od toho správneho výrobcu? O váš smartfón sa pravidelné stará bezpečnostnými aktualizáciami a prinesie vám aj novú verziu Androidu. To nemusí stačiť a týmito piatimi tipmi pomôžete k tomu, aby sa váš smartfón správal ako nový.
Odstráňte nepotrebné aplikácie
Vaše prvé kroky by mali smerovať do menu smartfónu. Poriadne si prezrite všetky vaše aplikácie. Ak zbadáte nejakú, ktorú ste už dlho nezapli alebo je pre vás aktuálne zbytočná, neváhajte ju odinštalovať. To platí dvojnásobne pri hrách, ktoré už dnes zaberajú niekoľko gigabajtov.
Ak danú aplikáciu budete potrebovať, nič vám nebráni si ju stiahnuť z obchodu s aplikáciami. Používatelia si častokrát nainštalujú obrovské množstvo aplikácií, na ktoré neskôr zabudnú, ale pamäť smartfónu sa naďalej zaplňuje. Týmto krokom tomu predídete.
Vymažte nepodarené fotografie/videá
Ďalší váš krok by mal zavítať do galérie. Tam totiž určite nájdete fotografie a videá, ktoré sú nepodarené, rozmazané atď. Tieto súbory tiež zaberajú cenné gigabajty, čo vo výsledku môže znamenať to, že pri nedostatku voľnej pamäte vám môže začať váš smartfón sekať.
Fotografie síce môžu zaberať pomerne dosť priestoru, avšak to ide tiež veľmi jednoducho vyriešiť zálohou na cloud. Najjednoduchším riešením sú Fotky Google, teda aplikácia, ktorá je predinštalovaná v každom Android smartfóne.
Vymažte staré SMS správy
Možno sa to nemusí zdať, ale aj SMS správy, ak sa vám kopia, môže to mať negatívny vplyv na chod operačného systému Android. Bežne vám chodia SMS od operátora alebo vám banka hlási zostatok na účte po každom zaplatení kartou. Takýchto správ môžu byť do roka stovky.
Preto si pozrite SMS správy a všetky nepotrebné nech idú preč. Týmto získate niekoľko megabajtov navyše a aj Android si trochu vydýchne. A to ani nehovorím o tom, keď máte MMS správy obsahujúce fotografiu. Radšej si danú fotku stiahnite a MMS správu vymažte.
Prejdite si notifikácie
Notifikácie sú dôležitou súčasťou smartfónov, ale pokiaľ ich dostávate veľa a zo všetkých aplikácií, tak je v tom častokrát chaos. Hornú lištu máte plnú a môžete tam častokrát prehliadnuť niečo dôležitejšie, ako len upozornenie o tom, že na nejakú streamovaciu platformu pribudol nejaký nový film.
Preto si zobrazte zoznam všetkých aplikácií a podľa hodnotového rebríčka si povoľte upozornenia len tých aplikácií, ktoré sú pre vás dôležité. Ak máte náhodou smart hodinky, spravte to isté. Možno nie všetky upozornenia, ktoré vám hlási smartfón, chcete mať aj v hodinkách.
Aktualizujte si aplikácie
Ak už používate nejaké aplikácie, vždy sa uistite, že používate ich najaktuálnejšiu verziu. Vývojár väčšinou s každou aktualizáciou niečo vylepší, pridá funkcie alebo opraví chyby. Preto nemá zmysel, ak ste aplikácie neaktualizovali pár mesiacov. Obchod Play zvykne upozorňovať na to, ak sú dostupné aktualizácie aplikácií. Neignorujte to.
Bonusové tipy
Určite smartfónu pomôžete aj tak, že si prečistíte napríklad Gmail, čo vám zase uvoľní miesto na vašom bezplatnom 15-gigabajtovom priestore od Google. Tipom a trikom v Gmaily sme venovali samostatný článok.
Aplikácie si usporiadajte do priečinkov, aby ste mali na domovskej obrazovke oveľa väčší prehľad. Staré a nepotrebné veci dajte preč a určite si pozrite ponuku widgetov, nejaké šikovné sa stále nájdu.
V aplikácií Počasie si vymažte staré miesta, napríklad tam, kde ste boli na dovolenku. Tie nebudete zase nejaký piatok potrebovať, pričom ich pridanie zaberie len pár sekúnd.