Nový smartfón prináša prísľub nových zážitkov a nových funkcií. Ide však zároveň o veľmi komplikované a citlivé zariadenie, o ktoré sa treba patrične starať.
Starostlivosť pozostáva z dvoch úrovní – zo softvérovej a hardvérovej. Je to jednoduchá matematika, čím sa budete oň lepšie starať, tým dlhšie vám bude slúžiť.
Bez ohľadu na to, či máte nový iPhone, smartfón s Androidom, alebo Harmony OS, o každé zariadenie sa treba starať. V prvom rade preto, lebo ide zrejme o jediné zariadene, ktoré nosíte neustále so sebou – na výlety, do posilňovne i práce, ale aj do postele. V druhom rade preto, že určite nechcete, aby si niekto nepozvaný listoval vo vašej fotogalérii, histórii četov.
Pozrite si niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržať si váš smartfón v takom stave, že bude vyzerať, ale aj bežať ako nový. Vďaka tomu ho nebudete musieť vymieňať za rok, či dva, takže vám prinesie aj finančnú úsporu (a životné prostredie sa vám poďakuje).
Batéria
Zlá výdrž batérie je v mnohých prípadoch dôvodom na kúpu nového modelu. Väčšina smartfónov už používa nabíjacie lítium-iónové batérie, nevydržia večne. No aj keď sa zdravie batérie znižuje, neznamená, že sa ho musíte zbaviť.
Existuje veľa faktorov, ktoré prispievajú k zníženiu výdrže na jedno nabitie. Rozsah siaha od veľkosti a počtu stiahnutých aplikácii až po počet uložených fotografií. Veľký vplyv na spotrebu má jas displeja, obnovovacia frekvencia a výkon.
Ušetriť zdravie batérie môžete mnohými spôsobmi. Mnohí z nás si zrejme nabijú telefón cez noc na 100 % kapacity. Experti však tvrdia, až ak si nabíjanie rozdelíte počas d§a na dve časti a nenabijete ho na 100 %, batéria vydrží dlhšie. Nie nadarmo sa elektromobily odporúčajú nabíjať do 80 %. Apple ponúka v nových iPhonoch série 15 možnosť nabíjať batérie len do 80 %. Vrelo odporúčame.
Prečo to tak je? Každá nabíjacia batérie vydrží len určitý počet cyklov nabitia. Napríklad 1 000. Jeden cyklus pritom znamená nabitie z 0 % na 100 %. Ak batérie teda nabijete doobeda na 60 % kapacity a poobede na 40 %, absolvovali ste jeden cyklus. Batéria v smartfóne by mala vydržať 2 až 3 roky, potom treba zvážiť, či nepomôže výmena batérie.
Interná pamäť
V smartfóne zhromažďujeme množstvá dát, no najmä fotografií a videí. Ak máte základnú pamäťovú verziu 256 GB, či dokonca len 128 GB, rýchlo si ju zaplníte. Keďže je už doba microSD kariet za nami (česť výnimkám), riešením je cloud. V prípade že máte Android, oplatí sa vám priplatiť za Disk Google, ak máte iPhone, najschodnejšou cestou je iCloud.
Samozrejme, odporúčame priebežne vymazávať nepotrebné aplikácie, stiahnuté súbory a tiež nevydarené fotky a videá.
Aktualizácia
Často zanedbávaná činnosť, ktorej dôvod spočíva v minulosti, keď nové verzie OS, resp. aktualizácie, častokrát priniesli viac problémov, ako osohu. Dnes si už spoločnosti dávajú pozor a novinky testujú pomocou betaverzií.
Ak vám príde výzva na aktualizáciu systému (ale i aplikácie), neignorujte ju, ani neodkladajte na neskôr. Okrem nových funkcií ponúkajú aktualizácie opravy chýb, zvýšený výkon, vylepšené zabezpečenie a lepšiu kompatibilitu. Aktualizácie softvéru tiež chránia váš telefón pred malvérom a hekermi. Keď telefón beží na staršom softvéri, heslá, bankové informácie, fotografie a kontaktné informácie sú voči útočníkom zraniteľnejšie.
Ochrana pred poškodením
Je to dávna dilema – mať nechránený smartfón v plnej paráde, alebo jeho krásu ukryť do puzdra, či krytu? Komu sa už pošťastilo rozbiť displej, alebo telo mobilu, pozná odpoveď. Ak stále váhate, či si zaobstaráte vhodný obal a ochranné sklo (fóliu), majte na pamäti, že aj keď máte odolný smartfón, každým pádom sa jeho odolnosť znižuje až raz povolí. Výmena displeja nie je lacná záležitosť, no drahá je aj oprava zadného skla. Poškodené zariadenie tiež znižuje jeho hodnotu, keď sa ho rozhodnete predať.
Na výber máte množstvo obalov a krytov z rôznych materiálov (koža, plast) a chráničov displeja (plast, sklo). Tvrdené sklo je pevnejšie ako bežné sklo a dokáže absorbovať nárazy na predný displej. Keď však praskne, musí sa vymeniť, pretože stratil svoju pevnosť. Dnes je zaujímavou možnosťou nechať si nalepiť v špecializovaných predajňach (NAY, Datart a pod.) ochrannú fóliu s tým, že ak sa vám poškodí, nalepia vám novú za symbolický poplatok.
Extrémne teploty
Vysoká, či nízka teplota je tichý zabijak vašej batérie a v podstate celého smartfónu. Treba si uvedomiť, že váš mobil je spotrebné zariadenie určené na používanie v bežných teplotách, čo je zvyčajne od 0 do 35 °C. Ak ste ho niekedy používali na rozhorúčenej pláži, počas jazdy nechávali na slnku (napr. ako navigáciu), možno ste si všimli upozornenie, že sa prehrieva. Vtedy sa môže veľmi rýchlo poškodiť batéria. Ak spozorujete, že sa počas šoférovania (alebo nabíjania) zahrieva, vyberte ho z puzdra. Puzdrá môžu totiž zachytiť teplo a urýchliť prehriatie telefónu.
Rovnaké riziko je v prípade mínusových teplôt. V oboch prípadoch sa zariadenie môže vypnúť, aby sa zabránilo najhoršiemu.