Reklama

5 tech nastavení pre zníženie spotreby elektriny v domácnosti

Diaľkový ovládač namierený na televízor
Zdroj | unsplash/Glenn Carstens-Peters
Michal Sobek
Diaľkový ovládač namierený na televízor
Zdroj | unsplash/Glenn Carstens-Peters
Zdroj | unsplash/Glenn Carstens-Peters

Zasiahla nás kríza, kedy nevieme, aké účty za elektrinu môžeme v najbližšej dobe čakať. Šetrenie sa stáva naším stredným menom a snažíme sa ušetriť, kde sa dá. Kde v domácnosti ušetriť pri technologických zariadeniach?

V našej rubrike Ako ušetriť nájdete množstvo nápadov a návodov, ako vašu spotrebu v domácnosti udržať čo na najnižších hodnotách.

Časované vypnutie na televízoroch

Obsah pokračuje pod reklamou

Táto funkcia slúži na to, že si nastavíte čas, po ktorom sa televízor vypne, resp. uvedie do Stand-by režimu. Hodí sa to najmä v situáciách, kedy pri televízore zaspíte a vypnete ho až po pár hodinách, počas ktorých išiel úplne zbytočne. Každý moderný smart televízor toto nastavenie obsahuje, tak ho stačí už len v nastavení nájsť.

Nenabíjajte zariadenia celú noc

Máme v zlozvyku, že či už smartfóny, smart hodinky, notebooky a ďalšie zariadenia nechávame zapojené celú noc v elektrine. Zariadenia síce majú ochranu proti prebitiu, ale to neznamená, že plne nabité zariadenie už nespotrebováva žiadnu elektrické energiu. Platí aj to, že čím výkonnejší adaptér, tým viac elektriny doňho prúdi.

Najmä notebooky navyše môžu nepretržité zapojenie do elektriny zneužívať na nočné prebúdzanie sa pre získanie aktualizácií, kontrolu mailov (Mac) a vykonanie ďalších aktivít. Ak notebook na noc odpojíte od elektriny, elektrinou v batérii bude šetriť a tieto aktivity vykoná až po zapnutí.

Vypnúť Stand-by režim

Pozor aj na to, že rôzne spotrebiče ako televízor, Hi-Fi stanica, herná konzola a rôzne ďalšie zariadenia majú prednastavený vo väčšine prípadov Stand-by režim, kedy aktívne nepracujú, ale sú stále podvedome pripravené. To znamená, že „neťahajú“ plný prúd, ale nejaký odber tam určite je a keď si spočítate v domácnosti všetky tieto zariadenia, tak sa vám to rozhodne nakopí.

Vypnúť počítač pri neaktivite

Často sa nám stáva, že veľký desktopový počítač len uvedieme do spánku a ani na noc ho nevypíname, a to je chyba. Počítať totiž aj v režime spánku stále spotrebúva určitú časť elektriny a keď to dáme do obdobia trvajúceho rok, možno by vás prekvapilo, koľko by vás stála neochota ho vypnúť. Preto ak viete, že ho najbližšie hodiny nebudete používať, stále lepšou voľbou je ho vypnúť.

Znížiť jas obrazovky a nastaviť režim spánku

Pri počítačoch a notebookoch ešte ostaneme. Ďalším možným riešením je nastavenie nižšieho jasu na obrazovkách. Zvlášť sa to týka notebookov, kde viacerí máme nastavený maximálny jas, ktorý „žerie“ batériu a tým pádom ho treba nabíjať, čím opäť prichádzate o cenné kW. Dobrým tipom je aj nastavenie nižších hodnôt, kedy sa notebook uvedie do spánkového režimu. Niektorí výrobcovia už natívne prednastavujú nižšie hodnoty, čím získajú dlhšiu výdrž.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.