Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

5 dôvodov, prečo si obľúbite „veľký tablet“ v novej Octavii

5 dôvodov, prečo si obľúbite „veľký tablet“ v novej Octavii
TECHBOX
5 dôvodov, prečo si obľúbite „veľký tablet“ v novej Octavii

Moderné technológie sú dnes už neodmysliteľnou súčasťou automobilov a my sme sa pozreli na nový infotainment v najnovšej generácii Škoda Octavia. Predsa len ide o najpredávanejšiu značku na Slovensku a myslíme si, že stojí za to ukázať si, ako to zvládol práve slovákom najbližší výrobca automobilov. Vopred prezradíme, že veľký „tablet“ v Octavii je poriadne návykový. Tu je 5 dôvodov, prečo si to myslíme.

1. 10“ navigačný systém COLUMBUS

Ak si sadnete do novej Octavie, už na prvý pohľad vás upúta obrovský 10-palcový navigačný systém COLUMBUS s nádhernou grafikou. Príjemným prekvapením je usporiadanie menu, presne viete, kde čo nájdete.

Domovská obrazovka je plne konfigurovateľná, vlastne môžete si sami vytvoriť až 4 stránky a každá môže mať až 15 položiek. Dokonca dlaždice si viete sami voľne presúvať, intuitívne a prehľadné ako v smartfóne, že?

A to ste ešte nevideli panel tzv. Control Center, vďaka ktorému získate rýchly prístup k vybraným funkciám auta.

Pozrite si

Nová Škoda Octavia e-TEC – Česi posunuli latku o úroveň vyššie

Nám sa veľmi páči aj tzv. Touch slider pod displejom, vďaka ktorému ovládate nielen hlasitosť. Reaguje presne, vôbec vám nebude chýbať hardvérový otočný volič hlasitosti, navyše vďaka tomuto slideru môžete pohybom dvoch prstov zoomovať v navigácii.

A pozrite sa aj na klimatizáciu, všimnite si, že čelné sklo alebo vyhrievanie zadného skla viete rýchlo zvoliť hardvérovými tlačidlami. Po stlačení tlačidla CLIMA sa vám však zobrazia bohaté nastavenia na obrazovke infotainmentu. Môžete sa tešiť aj na tzv. chytrú klimatizáciu s ikonami ako napríklad Voľný výhľad, Zahriať ruky či Čerstvý vzduch, kde klimatizácia ihneď chladí, zohrieva, jednoducho urobí presne to, čo chcete bez zdĺhavého nastavovania.

2. Komfortné nastavenie vozidla

A keď sme pri nastavení, toto musíte vidieť! Pozrite sa, ako jednoducho si auto prispôsobíte podľa seba. Stačí ísť do nastavení vozidla a ihneď vidíte náhľad na interiér či exteriér auta. Vďaka tomu, že priamo na peknej grafike vidíte, čo chcete nastaviť, nemusíte rozmýšľať nad názvami položiek – jednoducho vizuálne vidíte, čo meníte.

Ak si vyberiete interiér, môžete si nastaviť head-up displej – v prehľadnom menu si zvolíte výšku, informácie, ktoré chcete, aby sa vám zobrazovali. Nechýba možnosť nastavenia vnútorného osvetlenia.

Rovnako si nastavíte zrkadlá, svetlá, skontrolujete pneumatiky a čo oceňujeme asi najviac, pri nastavení asistenčných systémov budete vedieť, ako sa jednotlivé systémy správajú – opäť vďaka prepracovanej grafike, z ktorej viete presne čo nastavujete.

Napríklad ak si chcete nastaviť asistenta udržania v jazdných pruhoch, stačí kliknúť na ikonu systému a zvoliť si, či je aktívny alebo aj to, či vás má informovať aj vibráciami na volante. Jednoducho nestratíte sa, to isté platí aj pri voľbe jazdných režimov či ich podrobnejšej konfigurácii. Bravó Škoda.

Pozrite si

Škoda Octavia 4 combi – Od každého len to najlepšie?

3. Hlasové ovládanie s Laurou

Možno ste niekedy pozerali seriál Knight Rider. Povieme vám, že aj v novej Škode Octavia sa môžete cítiť podobne, rozprávať sa totiž môžete s hlasovou asistentkou Laurou. Pri komunikácii s Laurou pritom nemusíte poznať presné príkazy, ide totiž o inteligentný hlasový asistent, ktorý sa snaží splniť vašu požiadavku tak, ako ju zadáte.

Zamrzí len, že aktuálne ešte nie je podporovaný slovenský jazyk a tak si s Laurou pokecáte v češtine alebo inom svetovom jazyku, napríklad v angličtine či nemčine. Ako to vyzerá v praxi? Napríklad ak poviete „Ok Lauro, je mi zima“, Laura nastaví vyššiu teplotu na strane vodiča. Zapnúť a prepnúť rádio? Stačí povedať: „Ok Lauro, zapni rádio a stanici Europa 2“. Kľudne môžete zadať aj pokyn: „OK Lauro, zapni vyhrievanie sedadiel“.

Sme presvedčení, že keď si na Lauru zvyknete, budete jej služby využívať radi a často. Výhodou je, že nemusíte nič stláčať, iba šóférujete a čarovným slovíčkom „Ok Lauro“ aktivujte hlasový asistent v Škoda Octavia, ktorý sa bude snažiť splniť vaše pokyny a požiadavky.

4. Aplikácie a pripojenie smartfónu

Určite mnohí z vás majú kvalitný smartfón, tu vás potešíme správou, že k Octavii pripojíte pohodlne tak Android ako aj iOS zariadenia. Škoda totiž už dlhodobejšie podporuje služby Android Auto či Apple CarPlay, v tomto prípade je k dispozícii dokonca bezdrôtový Apple CarPlay, čo znamená, že nemusíte váš iPhone pripojiť k systému pomocou kábla – jednoducho ho stačí do auta položiť a môžete si užívať aplikácie, ktoré máte radi na veľkej obrazovke.

Samozrejmosťou je aj bezdrôtové nabíjanie smartfónu. Cez systém COLUMBUS si viete v interiéri vytvoriť aj vlastnú Wi-Fi sieť. Priamo v infotainmente vidíte tiež dopravné informácie, môžete si urobiť online výpočet trasy.

Celý systém vrátane mapových podkladov si pritom viete aktualizovať online, dokonca si môžete dokupovať nové aplikácie, balíky dát, ale i nové farby ambientného podsvietenia. Je to neskutočne moderný a prepracovaný systém, ktorého výhody budete radi objavovať neustále.

5. ŠKODA Connect

Veľkou výhodu je rozhodne aj aplikácia ŠKODA Connect, ktorá vám umožní vzdialený prístup k autu. Aplikácia je pritom prehľadná, spárovanie s vaším autom zvládnete na prvú šupu.

V aplikácii vidíte stav vozidla, teda aktuálne údaje z palubného počítača aj jazdné dáta. Viete na diaľku auto rozblikať, odomknúť aj zamknúť, čo sa hodí v prípade, že si nie ste istý, v akom stave ste vašu Octaviu nechali.

V aplikácii vidíte aj parkovaciu polohu a môžete sa nechať k autu navigovať. Ak máte iV model, vidíte i stav nabíjania, môžete diaľkovo ovládať klimatizáciu či naplánovať si odjazd.

Infotainment v novej Škoda Octavia je neskutočne prepracovaný a moderný, dovolíme si tvrdiť, že patrí k najlepším na trhu nielen z pohľadu jednoduchosti ovládania a prehľadnosti, ale aj vďaka svojím možnostiam, nápaditému slideru pod displejom či online prístupom a prepojením s aplikáciou ŠKDOA Connect. Bude vás jednoducho baviť. Pozrite si aj naše video, kde vám, infotainment v novej Škoda Octavia podrobne predstavíme.

Video a článok vznikli v spolupráci s partnerom ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.

Zdroj