Reklama

4G kraľuje mobilným dátam

Zdroj | Orange
PR článok
Zdroj | Orange
Zdroj | Orange

Kto ešte nemá, alebo vôbec nevyskúšal dáta od svojho mobilného operátora? Len málokto by na podobnú otázku zodvihol ruku. Žijeme totiž v dobe, kde kraľujú smartfóny či tablety a tie sa bez mobilných dát zaobídu ťažko. Aplikácie, hry, videá, sociálne siete, e-maily… na všetko sú dáta nevyhnutné. Dnes si však môžeme dokonca naplno užívať výhody super rýchlych 4G sietí. Vitajte vo svete, o ktorom sa vám možno ani len nesnívalo.

Mobilné dáta sú tu s nami už niekoľko rokov. Prispôsobujú sa nárokom trhu a neustále sa vyvíjajú. Pamätníci si možno ešte spomenú na tzv. CSD pripojenie cez vytáčané spojenie. Tínedžeri by si dnes ani nevedeli predstaviť čakanie na pripojenie aj viac, ako 30 sekúnd, samozrejme, len za ideálnych podmienok. Bežne to trvalo výrazne dlhšie, alebo ste sa pripojili až po viacerých pokusoch. Na bežné internetové stránky sme mohli v mobilných telefónoch zabudnúť. V tom čase sme si prezerali WAP stránky, akési textové informácie ešte na monochromatických displejoch. Aké to bolo nadšenie, keď v roku 2000 prišli prvé reálne mobilné dátové prenosy. S GPRS pripojením na úrovni 58 kbit/s si najlepší frajeri dokázali neskôr na zariadeniach s farebným displejom zobraziť už aj prvé webové stránky či prečítať e-maily s prílohami. Prezeranie videí alebo online počúvanie hudobných skladieb bolo stále skôr utópiou.

Zdroj | Sony

Postupne sa dátové technológie vylepšovali, keď v roku 2005 Orange predviedol na Slovensku prvý videohovor, bola to ukážka ohromného technologického pokroku. Videohovory umožnili mobilné dátové siete tretej generácie označované aj ako 3G, ktoré fungujú dodnes. V čase spustenia však 3G sieť ponúkala maximálne teoretické rýchlosti pre sťahovanie dát 384 kbit/s. Obyčajné stiahnutie MP3 skladby trvalo niekoľko desiatok sekúnd, skôr by sme mohli hovoriť aj o minútach. Postupne sa však siete 3G vylepšovali a to až tak, že dnes dokážete cez 3G sieť s nadstavbami ako HSPA+ surfovať teoretickými rýchlosťami až 42 Mbit/s. Len pre vašu predstavu, je to 112x rýchlejšie, ako pri samotnom spustení 3G sietí! Výhodou je, že 3G sieť dnes nájdete takmer na celom Slovensku. Operátor Orange odhaduje, že do konca roka 2015 bude sieťou 3G pokrývať až 93% populácie Slovenska.

4G sieť je fenomén súčasnosti

Lenže pri 3G sieťach to nezostalo. Minulý rok, presne 7. júla 2014, sa začala nová éra mobilných dátových sietí. Orange spustil svoju 4G sieť, ktorá posunula hranice mobilných dát opäť o poriadny kus ďalej. Teoretické rýchlosti 4G sietí pre sťahovanie dát môžu totiž v určitých oblastiach Slovenska dosahovať až 150 Mbit/s, a to už je rýchlosť, na akú boli zvyknutí len majitelia optických sietí. Reálne testy ukázali, že v praxi môžete surfovať rýchlosťami až okolo 40-50 Mbit/s. To je rýchlosť, ktorú ste aj pri najlepšej 3G/HSPA sieti mohli dosiahnuť len teoreticky. Teoretické maximá totiž informujú o technologických možnostiach siete operátora. Viete si vôbec rýchlosť 4G siete predstaviť? Napríklad film v HD kvalite stiahnete už za pár minút. Váš obľúbený hudobný album bude vo vašom zariadení skôr, ako stačíte napísať jednu krátku SMS správu. A videá na YouTube si môžete v 4G sieti bez prerušenia pozerať aj v najvyššej dostupnej kvalite. Ak radi videá alebo veľké súbory odosielate, nebudete veriť vlastným očiam, akou rýchlosťou sa dostanú k svojmu adresátovi. V 4G sieti Orangeu totiž môžete odosielať dáta vo vybraných oblastiach aj teoretickou rýchlosťou 50 Mbit/s. Pritom v prípade odosielania dát je reálna rýchlosť výrazne vyššia, jednoducho vždy viac ľudí dáta sťahuje ako odosiela.

Celkovo sa za prvý polrok 2015 v 4G sieti Orangeu prenieslo 5,62 mil. GB dát!

Najlepšie na tom však je, že za takúto modernú a rýchlu sieť nie je nutné si poriadne priplatiť. 4G sieť od Orangeu si môžete užívať bez akýchkoľvek doplatkov. Stačí vám dátový program operátora Orange či voľné dáta, ktoré sú súčasťou všetkých dostupných Ideálnych paušálov a môžete naplno surfovať v ultra rýchlej 4G sieti. Dokonca je 4G dostupné aj pre majiteľov predplatených kariet Šikovná Prima či FunFón.

Zdroj | Orange

Čo je 4G?

4G je označenie pre mobilné siete novej generácie, známe aj ako LTE, ktoré podľa Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) majú umožniť hlasové, dátové služby a streaming multimédií pri rýchlostiach najmenej 100 Mbit/s v pohybe a až 1 Gbit/s pri statickom (príp. nomádskom) pripojení. Súčasné LTE siete operátora Orange vo vybraných oblastiach umožňujú teoretické rýchlosti až do 150 Mbit/s pre sťahovanie dát a 50 Mbit/s pre odosielanie dát.

63,2% Slovákov môže surfovať v sieti 4G

Ak máte zariadenie podporujúce 4G, ktorých sú dnes na trhu desiatky, a aktivovaný paušál s dátami na internet, môžete si 4G sieť Orangeu užívať všade, kde je pokrytie 4G. V súčasnosti je 4G sieť dostupná už pre viac ako 63,2% populácie Slovenska. Mobilný internet v 4G sieti Orangeu je tak v súčasnosti dostupný v 136 slovenských mestách a 308 obciach. Do konca roka 2015 sa bude pokrytie neustále rozširovať, a tak sa môžete tešiť na ďalšie lokality, kde naplno využijete super rýchlu sieť 4G od Orangeu.

Zdroj | Orange

Zaujímavosti o 4G od Orangeu

Jedna vec je pokrytie, druhá, koľko ľudí novú 4G sieť využíva. Môžeme vám prezradiť, že aktuálne 4G sieť od Orangeu využíva už viac ako štvrť milióna zákazníkov. Pritom po štarte 4G siete v Orangei (júl 2014), využívalo 4G sieť okolo 28 tisíc zákazníkov. Skúsite si tipnúť, aký objem dát preniesli zákazníci Orangeu v 4G sieti operátora? Ak ste rozmýšľali nad miliónmi GB, boli ste blízko. Celkovo sa totiž za prvý polrok 2015 v 4G sieti Orangeu prenieslo 5,62 mil. GB dát! To je medziročný nárast o 45%. Celkovo dáta v Orangei (4G, 3G, 2G) využíva 1,17 mil. zákazníkov. Zaujímavé je, že najviac ľudí využíva mobilné dáta okolo 22. hod večer. To či ste na dátach ovplyvňuje dokonca i počasie. Jednoducho zlé počasie zvyšuje počet ľudí na dátach a prenesené objemy dát.

Kedy môžete surfovať v 4G sieti Orangeu?
– ak máte 4G zariadenie, ktoré podporuje sieť Orange
– ak ste v pokrytí 4G siete Orangeu
– ak máte aktivovaný akýkoľvek paušál s dátami
– ak máte 3G SIM alebo USIM kartu operátora Orange

Povedzte NIE smartfónu bez mobilného internetu

Predstavte si váš smartfón bez dát. Bez možnosti sťahovať nové aplikácie a hry, bez komunikácie s vašimi priateľmi cez sociálne siete, či bez možnosti odosielať nové fotografie vašim blízkym. Nepozreli by ste si ani vaše obľúbené videá a seriály, nevyhľadali by ste si vašu obľúbenú skladbu, nepozreli cestovný poriadok či neprečítali vaše obľúbené web stránky. Našťastie, dnes sú mobilné dáta dostupné a vďaka 4G sieti aj rýchle 🙂

Pokrok nezastavíme, môžeme si však naplno užívať jeho výhody. Ako ste si mohli prečítať, najmodernejšia 4G sieť Orangeu je dostupná už pre viac ako 62% populácie Slovenska. Dokonca si za ňu nemusíte vôbec priplácať. Jednoducho 4G môžete využívať vo svojich smartfónoch, tabletoch či notebookoch v rámci vášho dátového balíka, Ideálneho paušálu, ale aj na predplatených kartách Šikovná Prima či FunFón. Tak nečakajte, surfujte v super rýchlej 4G sieti už dnes.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.