Reklama

Skúter ako z budúcnosti od Yamahy poháňajú vymeniteľné batérie Gogoro

Zdroj | Yamaha
Michal Sobek
Zdroj | Yamaha
Zdroj | Yamaha

Výrobca skútrov a motoriek, spoločnosť Yamaha, oficiálne predstavila elektrický skúter EMF. Zaujímavosťou je, že využíva vymeniteľné batérie od Gogoro.

Pozrite si

Retro skúter v štýle Vespy ponúkne už aj Yamaha, bude navyše elektrický

Výraznou časťou je nepochybne dizajn. Je to niečo úplne iné ako sme doteraz od Yamahy videli. Futuristicky tvarovaná karoséria, štartovanie kartou po vzore Tesly a dotykový displej z tohto vozidla robia niečo nevídané.

Yamaha neodhalila všetky špecifikácie, ale vieme aspoň to, že skúter poháňa motor s výkonom 7,6 kW, pričom poháňa zadné koleso s pneumatikou s rozmermi 130/70-10.

Určite sa vodič nemusí báť ani vyšších rýchlostí, pretože výrobca myslel aj na bezpečnosť a nasadil štyri piestové hydraulické kotúčové brzdy s kombinovaným brzdovým systémom (CBS).

Zdroj | Yamaha

Určite sa tieto výkonné brzdy hodia, keďže skúter Yamaha EMF dokáže zrýchliť z 0 na 50 km/h len za 3,5 sekundy. Maximálnu rýchlosť si spoločnosť zatiaľ necháva pre seba.

Medzi nohami jazdca v stredovej časti sa nachádza aj malý praktický odkladací priestor. Nájdeme tu držiak na pohár a úložisko na malé predmety, ako sú napríklad kľúče alebo mince.

Teraz prichádza to najväčšie prekvapenie. Skúter nebudete musieť nabíjať, pretože jeho batérie si budete meniť v staniciach spoločnosti Gogoro. Nabíjacie stanice GoStation obsahujú desiatky batérií a sú strategicky rozmiestnené po mestách. S výmenou a dostupnosťou batérií by nemal byť problém.

Zdroj | Yamaha
Pozrite si

Gogoru už domáci trh nestačí. Expanduje do zahraničia

Napríklad na Taiwane, kde Yamaha svoj nový skúter EMF dá do predaja najskôr, je takmer viac vymeniteľných staníc GoStation ako čerpacích staníc. Tam používa 98 % elektrických skútrov práve vymeniteľné batérie spoločnosti Gogoro.

Batérie Gogoro sa stali obľúbenými medzi výrobcami skútrov ako spôsob, ako obísť vývoj batérií. Už v roku 2019 sa tieto dve spoločnosti spojili a vytvorili elektrický skúter EC-05.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.