Reklama

4+4 pre Ubuntu Phone OS – Naozaj budeme mať z telefónov stolné počítače?

Števo Porubský

Ubuntu. Názov veľmi dobre známy pre IT nadšencov, no bežný človek možno ani netuší, čo to je. Ak tento pojem, resp. operačný systém nepoznáte, kliknite na slovenskú stránku venovanú práve tomuto systému a dozviete sa viac. Možno vás osloví. Každopádne, v skratke ide o bezplatný operačný systém, ktorý sa túto stredu predstavil aj vo svojej mobilnej verzii Ubuntu Phone OS.

 Ubuntu

Prinesie niekoľko vylepšení, no najdôležitejšou novinkou bude určite možnosť „nainštalovania“ takmer na akýkoľvek Android smartfón a tak používať telefón ako stolný počítač! Neznie to úžasne?! Pozreli sme sa preto lepšie na tento systém, hoci na jeho uvedenie do ostrej prevádzky si ešte pár mesiacov počkáme. Čo teda novinka prinesie? Stane sa Ubuntu Phone OS tým, čo tu chýbalo?

 

POZRITE SI AJ

4+4 pre TECHBOX.sk – Čo vám ponúka náš portál?

4+4 pre HTC Butterfly – Čo prinesie prvý smartfón s Full HD displejom?

4+4 pre Lenovo ThinkPad T430u: Čo ponúkne prerastený Ultrabook?

a ďalšie…

 

Viac o Ubuntu Phone OS v obsiahlom videu + POČÍTAČ VO VRECKU

Medzi „top“ nového systému bude patriť možnosť pripojenia periférií ako myš, klávesnica či displej cez dokovaciu stanicu. Vďaka tomu a pomerne výkonnému hardvéru v telefóne si vytvoríte plnohodnotný počítač (prostredie Ubuntu Phone OS sa zmení na Ubuntu ako pre stolné počítače) kdekoľvek tieto tri zariadenia budete mať – doma, v práci, v škole, na internáte… A pritom všetky dáta budete mať stále so sebou a stále budete mobilní. Sny mnohých sa tak pomaly zmenia na skutočnosť.

 

 + JEDNODUCHÉ UŽÍVATEĽSKÉ ROZHRANIE

Ubuntu Phone OS vsadilo na jednoduchý vzhľad a čo najjednoduchšie ovládanie. Znalým pri pohľade na ukážky (video v úvode článku) asi napadne, kde sa Ubuntu Phone OS inšpiroval (Windows 8, Android, iOS…), no keďže ho Canonical vyvíjal už dlhšie dobu, podobnosť môže byť náhodná, pripomína skôr známy počítačový štýl Unity z Ubuntu pre PC. Každopádne ide už na prvý pohľad o šikovný systém, ktorý by nemal robiť problém ani menej zdatným používateľom. Zaujímavé sú napríklad vylepšenia ako kliknutie na hodiny alebo sieť operátora v hornej časti displeja, ktoré vás „hodí“ do konkrétnych nastavení. Nechýba ani známe roletové menu z Androidu so všetkými notifikáciami potiahnutím z hornej časti displeja. Z ľavej časti displeja si zas môžete vysunúť obľúbené aplikácie, medzi spustenými aplikáciami zas prechádzať pohybom prsta sprava doľava.

 Ubuntu Phone OS

 + FUNGOVANIE NA TAKMER AKOMKOĽVEK ANDROIDE

Vďaka tomu, že jadro systému bude plne kompatibilné s OS Android (oba na Linux kernel), bude možné Ubuntu Phone OS „nainštalovať“ prakticky na akýkoľvek smartfón so systémom zeleného robota. Požiadavkou na plynulý chod je však aspoň dvojjadrový Cortex A9 procesor s taktom 1 GHz, 512 MB RAM pamäte a 4-8 GB flash pamäte. Na fungovania v režime desktopu budete potrebovať 4-jadorvý A9 procák alebo Intel Atom, minimálne 1 GB RAM-ky a 32 GB flash pamäť.


 

 + RÝCHLOSŤ A BEZPEČNOSŤ

Už počítačové Ubuntu je jedným z najbezpečnejších a najrýchlejších operačných systémov, Ubuntu Phone OS by na tom nemal byť inak. Už od základu bude systém spolupracovať s cloudovým riešením Ubuntu One, do ktorého sa bude pravidelne zálohovať celý telefón. O aplikácie, nastavenia či osobné dáta tak nikdy neprídete ani v prípade straty či krádeže.

 

 – MENO

Ubuntu môže výrazne pohorieť práve na tom, že ho pozná len „zopár“ vyvolených. Canonical uvádza, že celosvetovo má Ubuntu 20 miliónov používateľov desktopovej verzie, čo je v porovnaní s konkurenciou veľmi malé percento. A pritom je Ubuntu v mnohých smeroch lepší… Snáď Ubuntu Phone OS zachytí viac fanúšikov.

 Ubuntu Phone OS

 –  NÁROČNOSŤ NA HARDVÉR

Na to, aby ste si zo smartfónu mohli vytvoriť pripojením cez dokovaciu stanicu počítač, budete však potrebovať pomerne silný hardvér v mobile – 4-jadro, 1 GB RAM a množstvo pamäte. Nie každý smartfón súčasnosti toto ponúka, takže vyššej investícii v prípade záujmu sa nevyhnete.

 

 – PERIFÉRIE VŽDY SO SEBOU?

Pre mnohých môže byť čiastočným mínusom nákup dvoch-troch zostáv spomínaných periférií (dokovacia stanica, myš, klávesnica, monitor), čo v počte 3 zostavy môže stáť už i viac ako obyčajnejší notebook. Veď aj notebook môže mať človek skoro stále pri sebe

 Ubuntu Phone OS

 – KONKURENCIA DOBEHNE ZAMEŠKANÉ

Ak sa konkurencia zobudí, pridá pár funkcií, jemne upraví prostredie a bude ponúkať dokovacie stanice (resp. sety s HDMI rozhraním) už pri kúpe mobilu, Ubuntu Phone OS to bude môcť zabaliť.

 Ubuntu Phone OS

Foto: Canonical

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.