Reklama

4+4 pre Canon PowerShot G16, alebo čo vlastne prináša nový model

Števo Porubský

Canon predstavil vynovený model zo svojej profesionálnej série PowerShot G. Model s označením PowerShot G16 je priamym nástupcom minuloročného modelu PowerShot G15 a hoci neprináša žiadne dizajnové zmeny, niekoľko inovácií sme sa dočkali. Aké sú jeho plusy a mínusy?

 Canon PowerShot G16

POZRITE SI AJ:

4+4 pre LG G2, najvybavenejší smartfón sveta. Zatiaľ…

4+4 pre Panasonic Lumix DMC-GX7 – čo prinesie nový mini CSC foťák?

4+4 pre Nexus 7 – aké sú výhody a nedostatky kráľa sedempalcov?

4+4 pre Samsung ATIV Book 9 Plus – čo ponúkne najjemnejší Ultrabook?

4+4 pre Huawei Ascend P6 – Aké sú plusy a mínusy najtenšieho smartfónu sveta?

4+4 pre Apple iOS 7, alebo je nový systém naozaj revolučnou zmenou?

 

 + NOVÝ RÝCHLY HARDVÉR

Hoci sa dizajn nezmenil, vnútro výrobca pomerne značne prekopal. Nový je 12,1 Mpx CMOS čip s veľkosťou 1/1,7”, ale aj obrazový procesor DIGIC 6. Výrobca sľubuje omnoho rýchlejšie reakcie, čo potvrdil aj kontinuálnym snímaním rýchlosťou 9,3 fps (na rozdiel od 2,1 fps modelu G15).

 

 + Wi-Fi

Príjemným spestrením novinky je prítomnosť Wi-Fi modulu, vďaka ktorému sa budúci majitelia budú môcť pripojiť k lokálnej WLAN sieti a fotografie si rýchlo a jednoducho zálohovať do počítača či smartfónu. Cez smartfón alebo tablet by malo byť možné ovládať aj základné funkcie novinky.

 Canon PowerShot G16

 + VYLEPŠENÉ Full HD VIDEO

PowerShot G15 mal síce Full HD video, no ponúkal len „kinový“ formát 24p. Novinka zvláda Full HD pri 60 alebo 30 fps so stereo zvukom v MPEG-4 formáte, ale aj HD video s efektom miniatúry pri 6, 3 alebo 1,5 fps. Čerešničkou sú VGA video pri 120 fps, QVGA pri 240 fps a Full HD pri 15 fps v režime Star Time-Lapse.

 

 + SOFTVÉR

Medzi najzaujímavejšie novinky a veľké plusy nového PowerShotu G16 patrí aj jeho softvérová výbava. Japonský výrobca stavil na nezvyčajné režimy ako Hybrid Auto či režim Star pre jednoduchšie fotografovanie hviezdnej oblohy, ktoré dopĺňajú klasické režimy ako PASM, Auto či kreatívne filtre.

 Canon PowerShot G16

 – CENA

549 € za kompakt je jednoducho veľa, hoci nech je aj z profesionálnej kategórie. Stovka dole by bola omnoho prijateľnejšia.

 

 – MALÝ SNÍMAČ

 V dobe, kedy sa do pomerne malých tiel dostávajú slušne veľké čipy, by sa čakalo, že v novom profi kompakte od renomovaného výrobcu sa dočkáme aspoň 1” čipu. Nedočkáme. 1/1,7” čip bude musieť stačiť. Aspoň že sa výrobca nesnažil na malý čip napratať viac obrazových bodov.

 Canon PowerShot G16

 – STARÝ DIZAJN

To, že novinka má pôvodný dizajn je síce nedostatkom, za ešte väčší je však možné považovať to, že výrobca nemyslel na praktickosť. Tí, ktorí siahnu po tomto modeli s ním budú chcieť fotiť či natáčať hlavne v nezvyčajných situáciách a tu im bude určite chýbať výklopný displej. Škoda ho, veď VGA rozlíšenie je úplne postačujúce, už len dorobiť mechanizmus vyklápania.

 

 – PÔVODNÝ OBJEKTÍV

Za ďalší nedostatok je možné považovať síce svetelný (f/1,8-f/2,8) objektív, no jeho rozsah ohnísk výrobca taktiež nijakým spôsobom nevylepšil oproti modelu G15. Prečo? 28 mm je pomerne dosť, širokouhlejší záber by potešil nejedného majiteľa.  

 Canon PowerShot G16

Foto: Canon

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.