Reklama
  • #iOS
  • 4 min.
  • 13.6.2013

4+4 pre Apple iOS 7, alebo je nový systém naozaj revolučnou zmenou?

Marek Šimunek

V pondelok prebehla úvodná konferencia WWDC, 2013 počas ktorej bola predstavená aj nová verzia operačného systému Apple iOS 7. Totálna zmena dizajnu, nové funkcie a možno až prehnane jednoduché línie, sú len niekoľkými znakmi nového systému. Aké sú však jeho plusy a mínusy?

Apple iOS 7

POZRITE SI:

4+4 pre Nokia Lumia 925 – Čím zaujme PureView fotoaparát v hliníkovom tele?

4+4 pre Acer Aspire R7, alebo aký je najzvláštnejší Ultrabook sveta?

4+4 pre Sony DEV-50, alebo bude druhý pokus úspešnejší?

4+4 pre Toshibu KIRAbook, alebo skutočne potrebujeme tak jemný displej?

4+4 pre TECHBOX Android Špeciál, alebo aké sú jeho plusy a mínusy?

 

 

+ NOVÉ PROSTREDIE

Súčasný operačný systém Apple iOS 6 existuje v podstate v rovnakom dizajne už od roku 2007, kedy bol predstavený prvý iPhone. Zmena teda bola viac než potrebná. Nový iOS 7 je v podstate úplne iný, ako tie predchádzajúce a preto môže nové prostredie dodať vášmu iPhonu úplne nový vzhľad a vy tak môžete nadobudnúť pocit, že ste majiteľom úplne nového smartfónu.

Apple iOS 7

+ CONTROL CENTER

Nejeden majiteľ iPhonu si zanadával v momente, keď musel zapnúť Bluetooth, Wi-Fi, alebo použiť LED diódu fotoaparátu ako svietidlo. V iOS 7 sa toto konečne mení. Control Center ponúka prístup k týmto nastaveniam z každej aplikácie pomocou jednoduchého gesta. Dokonca ho môžete spustiť aj na zamknutom iPhone. K dokonalosti tejto funkcie už chýba iba možnosť nastavenia si vlastných skratiek.

Apple iOS 7

+ MULTITASKING

V iOS 7 už multitasking neznamená iba rad malých ikoniek, ale všetky aplikácie majú jasné viditeľné náhľady, vďaka ktorým okamžite viete o akú aplikáciu sa jedná. Navyše môžete aplikáciu rýchlo zatvoriť jej posunutím smerom k hornému okraju.

Apple iOS 7

+ AUTOMATICKÉ AKTUALIZÁCIE

Na Androide úplne bežná funkcia, ale v iOS 7 novinka. Všetky nainštalované aplikácie sa vám môžu aktualizovať automaticky. Už vás teda nebude trápiť to otravné číslo s počtom aktualizácií. Navyše si môžete v nastaveniach zvoliť, či chcete, aby sa aplikácie aktualizovali iba pri pripojení k Wi-Fi, alebo aj cez 3G pripojenie.

Apple iOS 7

 

– IKONKY Z KOMIKSU

Aj napriek tomu, že vzhľad iOS 7 je revolučnou zmenou oproti predchádzajúcim verziám iOS, nie každý sa s touto novinkou stotožňuje. Často sa objavuje kritika, že ikonky nového systému pôsobia, ako keby boli kreslené pre deti a systém je plný farbičiek.

Apple iOS 7

– INŠPIRÁCIA

Spoločnosť Apple je známa aj svojimi spormi o to, kto a kde použil ich nápad. Práve pri pohľade na iOS 7 však skúseným používateľom neunikne jasná inšpirácia vzhľadom a fontom vo Windows Phone, alebo gestami v operačnom systéme BlackBerry 10. Ak sa na to pozriete s nadhľadom tak nie je problémom ak si výrobca vypožičia osvedčené prvky z iného systému, alebo zariadenia, ale na druhú stranu by podobný krok asi málokto očakával od Apple.

Apple iOS 7

– APLIKÁCIE

Toto mínus bude istotne odstránené časom, ale nedá mi ho nespomenúť. Pri uvoľnení iOS 7 na jeseň tohto roku bude už množstvo aplikácií aktualizovaných na nový systém a nový vzhľad, ale v súčasnosti práve neaktualizované aplikácie spôsobujú nekonzistentnosť celého systému. Klávesnica je v iných ako systémových aplikáciách pôvodná, chýbajú nové prvky a podobne. Toto je však iba dočasná nevýhoda, ktorá bude postupne odstránená.

Apple iOS 7

– CHÝBAJÚCE NOVINKY

S príchodom nového iOS sa mnoho užívateľov tešilo na nové možnosti využitia a personalizácie systému. Bohužiaľ témy, ale nedajbože widgety sa naďalej iOS netýkajú. Pritom chýbajúca podpora aktívnych widgetov, alebo možnosti pohodlnejšieho zdieľania obsahu medzi aplikáciami sú najčastejšie vytýkané funkcie iOS.

Apple iOS 7

Pod článkom si môžete pozrieť aj kompletnú galériu Apple iOS 7, ktorú sme pre vás pripravili.

Foto: Apple, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.