V čase rozšírenej a virtuálnej reality a nimi spojeného metaverza si už na 3D technológiu spomenie málokto. Výnimkou je ASUS, ktorý v predvečer štartu technologickej výstavy CES 2023 ohlásil návrat k 3D zobrazovaniu prostredníctvom displejov, ktoré si nevyžadujú použitie okuliarov.
Nejde pritom o obyčajný návrat k existujúcej technológii. Nové displeje s funkciou ASUS Spatial Vision v sebe totiž vôbec po prvý krát spájajú 3D s technológiou OLED, ktorá sa môže podpísať o doteraz najrealistickejší priestorový obraz vôbec.
Nový 3D OLED panel použitý vo viacerých pripravovaných modeloch bude disponovať kontrastným pomerom 1 000 000:1, len 0,2-milisekundovou odozvou a obnovovacou frekvenciou až 120 Hz. Vhodný tak bude na prácu s 3D grafikou, pripojenie sa do metaverza, ale aj hranie 3D/VR hier.
ASUS oficiálne potvrdil podporu 3D OLED technológie vo viacerých populárnych aplikáciách ako napr. Blender, Vault, PlanRadar, SteamVR, Unity, Unreal Engine či WebXR a mnoho ďalších. Rozumieť si bude aj s väčšiou 3D formátov ako obj, fbx, gltf, 3DS ale aj mp4 či avi.
Vlajkovou loďou pre kreatívcov bude novinka ProArt Studiobook 16, ktorá bude dostupná v bežnej OLED verzii, ako aj verzii 3D OLED. Druhý menovaný variant bude disponovať prvým „16“ 3,2K 120 Hz 3D OLED 16:10″ displejom na svete, ktorému navyše nebude chýbať certifikácia PANTONE Validated, TÜV Rheinland, Calman Verified a 100 % pokrytie spektra DCI-P3.
Zaujímavé je, že ASUS tento model vybavil aj technológiou sledovania pohľadu, ktorý zrejme využíva na vykreslenie 3D obsahu v priestore na základe polohy hlavy používateľa. Túto technológiu by však teoreticky mohlo byť možné použiť aj na ovládanie aplikácií a hier zrakom či sledovanie pohľadu pri výskumoch alebo minimálne v rámci zábavy počas živých vysielaní na Twitchi, ktorý túto technológiu podporuje.
ASUS poteší tvorcov obsahu aj novou verziou svojho programu ProArt Creator Hub 2, ktorá sa dočká výrazného redizajnu. Novinkou bude aj správa farieb vytvorená v spolupráci s Pantone, ktorá vám umožní naskenovať akúkoľvek farbu na obrazovke z jedného pixelu a odložiť si ju do palety. S novou verziou aplikácie sa dočká aktualizácie aj ASUS Control Panel 2, ktorý majiteľom notebookov Zenbook Pro Duo ponúkne nové nastavenia a podporu pre akúkoľvek aplikáciu.
Tvorcov obsahu model zo série ProArt Studiobook už tradične poteší kolieskom ASUS Dial pre rýchly prístup k špecifickým nastaveniam v kreatívnych programoch, ku ktorému sa pridáva svetovo prvý touchpad s haptickou odozvou a podporou dotykového pera. Samozrejmosťou je už najnovšia generácia procesorov a grafických kariet Intel a NVIDIA.
Pre tých, ktorí nepotrebujú notebook prispôsobený pre tvorbu digitálneho obsahu, je tu ASUS Vivobook Pro 16X 3D OLED, ktorý ponúkne rovnaký displej s rovnakými parametrami ako vyššie spomínaný ProArt Studiobook 16. Fyzický ASUS Dial tento model vymieňa za virtuálny DialPad zabudovaný do jeho touchpadu, k čomu pridá antibakteriálny povrch, krytku webkamery a príjemnú hrúbku 21,9 milimetra a pomerne nízku hmotnosť len 1,9 kilogramu.
Portfólio modelov dostupných s 3D OLED displejmi bude ASUS pravdepodobne časom rozširovať podobne, ako postupne do celej svojej ponuky postupne integroval samotné OLED panely. Príchodu nových modelov predstavených v rámci výstavy CES 2023 na náš trh by sme sa mali dočkať v priebehu tohto kvartálu, ich ceny však zatiaľ nepoznáme.