Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

3D doplnky od IKEY uľahčujú prístup pre zdravotne postihnutých

3D doplnky od IKEY uľahčujú prístup pre zdravotne postihnutých
Zdroj | ThisAbles
Richard Pliešovský
3D doplnky od IKEY uľahčujú prístup pre zdravotne postihnutých
Zdroj | ThisAbles
Zdroj | ThisAbles

Nech sa budete tváriť akokoľvek snobsky, pravdepodobne aj u vás sa nájde nejaký kúsok od IKEY. Jej nábytok a bytové doplnky sú praktické, dizajnovo čisté a zvyčajne nie sú drahé. Firma si uvedomuje, že ľudia so zdravotným postihnutím môžu mať niekedy problémy s ovládaním a praktickým využitím jej produktov.

Ľudia so zdravotným znevýhodnením môžu mať problémy s otváraním skrine, alebo s takou triviálnou záležitosťou akou je zapnutie/vypnutie lampy na nočnom stolíku. Nebola by to ale IKEA, aby nenašla riešenie.

Táto švédska spoločnosť sa spojila s neziskovými organizáciami Access Israel a Milbat, aby spoločne vytvorili projekt s názvom ThisAbles.

Projekt bol koncipovaný tak, aby mohli aj hendikepovaní ľudia využívať kvalitu výrobkov od IKEY. Obe neziskovky sa špecializujú na vytváranie jedinečných riešení uľahčujúcich život takýmto ľuďom.

Pozrite si

Nové technológie pomáhajú ľuďom – obzvlášť zdravotne znevýhodneným

Výsledkom je séria doplnkov pre nábytok, ktoré sa dajú vytlačiť na 3D tlačiarni. Momentálne je k dispozícii 13 návrhov pre stoličky, stoly, spálne, obývačky, kúpeľne, kancelárie a podobne. Doplnky umožnia napríklad nadvihnúť gauč, prispôsobiť tlačidlo na lampe, zdvihnúť sedák na toalete, či prispôsobiť držiak na skrini.

Súbory pre 3D tlač sú samozrejme k dispozícií na voľné stiahnutie. Vytlačiť si ich môžu používatelia na vlastnej tlačiarni, alebo využiť služby tretích strán, ktoré takúto možnosť poskytujú.

Pozrite si

Google Mapy budú aj pre invalidné vozíky v hromadnej doprave

Podrobné pokyny na montáž sú tiež k dispozícii. Niektoré diely síce vyžadujú viac zručnosti, ale drvivá väčšina z nich je jednoduchá a skladá sa z jednej alebo dvoch častí.

Projekt vyzýva ľudí, aby predkladali svoje nápady a problémy na vývoj ďalších prístupových riešení. V budúcnosti nie je vylúčené, že IKEA zavedie do svojich predajní 3D tlačiarne a zákazníci si budú môcť po kúpe bytového zariadenia vytlačiť aj takúto užitočnú pomôcku.

ThisAbles je síce len regionálnym projektom, ale v dnešnej globálnej dobe nie je problémom si kdekoľvek na svete stiahnuť vybraný model a vytlačiť ho. Vďaka technologickému pokroku tak môžu tieto moderné výdobytky využívať aj ľudia so zdravotným znevýhodnením a skvalitniť, zjednodušiť si život.

Zdroj