Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

360 Reality Audio od Sony vtiahne poslucháčov do trojrozmerného zvuku

360 Reality Audio od Sony vtiahne poslucháčov do trojrozmerného zvuku
Zdroj | Sony
Richard Pliešovský
360 Reality Audio od Sony vtiahne poslucháčov do trojrozmerného zvuku
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony predstavilo minulý týždeň na CES v Las Vegas nový zvukový systém, ktorý nazvala 360 Reality Audio. Milovníkov hudby uvedie do trojrozmerného zvukového poľa, ktoré je vytvorené spracovaním audia vo vysokom rozlíšení.

360 Reality Audio využíva 3D zvukovú techniku a poskytuje tak jedinečný hudobný zážitok, pri ktorom má poslucháč pocit ako na živom koncerte. Zatiaľ ide o projekt, ktorý mapuje možnosti systému a záujem zo strany verejnosti, ako aj umelcov. Sony tvrdí, že už pracuje na vytváraní obsahu a distribučných služieb. Tiež poskytuje ďalším výrobcom technológiu potrebnú na vybudovanie ekosystému okolo 360 Reality Audio.

Formát MPEG-H 3D Audio umožňuje umiestniť do priestoru okolo poslucháča ľudský hlas, hudobné nástroje a efekty, celkovo až v 24 kanáloch. Sony spolupracuje na systéme 360 Reality Audio s firmou Fraunhofer IIS, čo znie veľmi dobre. Fraunhofer IIS spolupracovala napríklad so spoločnosťou Senneheiser na soundbare Ambeo: 3D.

Zdroj | Sony

Štandardný stereofóony (alebo 5.1 kanálový) zvuk umožňuje rozloženie nástrojov iba podľa daného rozloženia reproduktorov a v horizontálnej rovine. (Obrázok hore.)

Zdroj | Sony

Nový zvukový formát skonvertuje hudobné nástroje na nezávislé objekty, ktoré sa dajú umiestniť kdekoľvek v rozsahu 360°. Pri reprodukcii dokáže poslucháč zreteľne určiť ich umiestnenie v priestore a to dokonca aj nad ním a dole.

Pozrite si

Sony má už druhý sklenený reproduktor s Hi-Res zvukom

Bernhard Grill, riaditeľ divízie Audio and Media Technologies povedal: „Sme nadšení, že sme súčasťou tohto inovatívneho projektu, ktorý umožňuje spotrebiteľom počúvať hudbu úplne novým spôsobom.“

Sony na CES ukázala vlastné slúchadlá a reproduktory schopné prehrávať tento nový formát. Prototyp reprosústavy vyzeral ako moderné bezdrôtové reproduktory od konkurencie. V zariadení bolo umiestnených niekoľko reproduktorov, ktoré návštevníkom predvádzali túto technológiu. Firma Sony mala na výstave pripravené aj slúchadlá podporujúce 360 Reality Audio.

Zdroj | Sony

Aby si mohol človek vychutnať priestorový zvuk, bude musieť použiť aplikáciu, ktorá odmeria jeho sluch a na základe analýzy optimalizuje výsledný zvuk. To môže byť v bežnej domácnosti zaujímavé, pretože hudbu človek nepočúva iba sám.

Ak sa pýtate, čo bude so „starou“ hudbou, ktorá bola nahraná a zmixovaná v stereo režime, Sony odpovedá, že môže byť prekonvertovaná do 360 Reality Audio. Audiofil pri počúvaní takto upravenej nahrávky dostane zrejme ľahšiu srdcovú príhodu, ale ak to nadchne masy poslucháčov, prečo nie?

Zdroj | Sony

Sony tiež plánuje priniesť formát 360 Reality Audio do streamingových služieb, konkrétne sa hovorí o spoločnostiach  Deezer a Tidal, ktoré ponúkajú hudbu vo vysokom rozlíšení. Ďalšie informácie o slúchadlách, samostatných reproduktoroch a reproduktorových systémoch, ktoré podporujú nový distribučný formát sa zrejme dozvieme až v septembri na veľtrhu IFA 2019 v Berlíne

V redakcii budeme pozorne sledovať, ako napreduje tento nový formát a ktoré spoločnosti zaradia do svojej ponuky zariadenia schopné prehrávať 360 Reality Audio. 3D video sa neujalo, uchytí sa 3D zvuk?