Reklama

3 veci, ktoré ste o Tetrise určite nevedeli

Zdroj | Nik/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Nik/Unsplash
Zdroj | Nik/Unsplash

Kto by už nepoznal Tetris? Je to nielen hra, ale fenomén, ktorý definoval dobu posledné štyri desaťročia. Áno, čítate správne, dnes má totiž Tetris výročie 40 rokov od svojho vzniku.

Hra má svoj vlastný film, ktorý ukazuje pozadie vzniku hry a život jeho autora. Pôvodnú verziu Tetrisu naprogramoval Alexej Pažitnov vo voľnom čase. Inšpirovala ho jeho vášeň k hlavolamom a hrám.

Za 4 dekády má hra za sebou množstvo zaujímavých čísel a rekordov. Hneď vo viacerých dieloch na ňu odkazujú Simsponovci, hra však bola spomínaná aj v mnohých ďalších znamých animovaných televíznych reláciách, napr. Family Guy, Futurama, Captain N: The Game Master či Muppet Babies.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Ďalšie 3 tipy na rýchle vyhľadávanie v katastri

Hru sprevádza znelka. Ústredná pieseň Tetris je inštrumentálna úprava ruskej ľudovej piesne Korobeiniki. Pieseň je už taká slávna, že je registrovanou audio značkou nielen v USA, ale i v ďalších krajinách. Tetris bol spomínaný vo viac ako 30 vedeckých štúdiách – od účinkov na PTSD (posttraumatická stresová porucha) a efektivitu mozgu až po liečbu tupozrakosti a kontrolu diéty.

Hra má za sebou úctyhodný životopis a zrejme ani naslovovzatý expert nevie o nej všetky zaujímavosti. Našli sme pre vás 3 veci, ktoré asi o Tetrise neviete.

1.

Prvá hra vo vesmíre

Tetris v roku 1993 presiahol hranice nášho sveta, opustil našu planétu a dala sa hrať aj vo vesmíre. Zásluhu má na tom ruský astronóm Alexander A. Serebrovov. Na svojej poslednej misii sa stal prvým človekom, ktorý si zahral videohru vo vesmíre. Poslúžila mu na to konzola Game Boy. Toto prvenstvo je zaznamenané aj Guinessovej knihy rekordov 2014 Gamer’s Edition.

2.

Tetrisový efekt

Hra priniesla jav, ktorý dostal označenie tetrisový efekt. O čo ide? Kto hral hru naozaj veľmi dlho, začal ju vidieť aj v reálnom živote. Tetris bol opísaný ako aktivita, pri ktorej ľudia trávia toľko času, až im začne ovládať myslenie. Nerobte si starosti, ak sa nazdávate, že tie budovy sú dokonalo usporiadané, alebo nábytok vo vašej domácnosti má byť ideálne zarovnaný.

3.

Nekonečný režim

Pôvodný nekonečný režim v hre sa donedávna považoval za neprekonateľný. V januári sa 13-ročný tíndežer stal prvým človekom, ktorý prekonal NES verziu Tetris. Hru hral tak dlho, až sa mu zrútila obrazovka (kill screen), čo je chyba, ktorá zvyčajne nastáva vtedy, keď sa hra zrýchli natoľko, že samotný softvér nestíha.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.