- #Bezpečnosť na internete
- 4 min.
- 30.11.2024
3 tipy ako nesadnúť na lep zlodejom a zabezpečiť sa pred hekermi
Dnes je posledný deň v mesiaci. Okrem toho, že do Štedrého dňa je len 24 dní, to znamená aj pripomenutie si počítačovej bezpečnosti.
Celosvetový Deň počítačovej bezpečnosti vznikol ešte v roku 1988, keď sa len rozbiehali predaje osobných počítačov a internet bol len v začiatočnej fáze.
Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie používateľov všetkých typov zariadení o dôležitosti ich zabezpečenia. Aj keď ide o komplexný, neustále vyvíjajúci sa problém, poznáme niekoľko základných pravidiel, ktorých je dobré sa držať, aby ste dokázali minimalizovať riziko.
Aktuálny OS aj aplikácie
Zásadou číslo jeden je mať vždy nainštalovanú najnovšiu dostupnú aktualizáciu. Áno, práve to, čo mnoho používateľov neustále odkladá a čo sa im môže jedného dňa nepríjemne vypomstiť. Práve takýmito aktualizáciami totiž spoločnosti pravidelne zaplátajú diery, ktoré môžu kybernetickí útočníci zneužiť. To isté platí aj pre aktualizácie aplikácií.
Antivírusový program a 2FA
Kedysi platilo, že antivírusový program by ste si mali do počítača nainštalovať prakticky hneď pri jeho prvom zapnutí. Netvrdíme, že dnes sú už zbytočné, no v ochrane proti bežným nástrahám obstojí napr. v prípade Windowsu už aj vstavaný Windows Defender.
Kde však dnes antivírusové programy ponúkajú pridanú hodnotu, sú dodatočné funkcie, ako je napr. správa hesiel, rodičovská kontrola, monitoring siete či VPN služba, ktorá vás ochráni pred sledovaním a zberom dát.
Otrepaná fráza, avšak stále platná je používanie unikátnych hesiel pre každú službu. Tu vám pomôže správca hesiel, pri ktorom si stačí pamätať iba prístupové heslo, pričom uložiť si doň môžete aj 2-faktorovú autentifikáciu (2FA), osobné a platobné údaje a súkromné poznámky.
Myslieť na to, kde klikáte
Podobne ako v minulosti, aj dnes je dobré dávať si pozor na odkazy, na ktoré klikáte a na prílohy, ktoré otvárate. Zámerom kybernetických útočníkov však už dnes väčšinou nie je priamo napadnúť vaše zariadenie (hoci ani to nie je zriedkavé), ale skôr priamo odcudziť vaše osobné alebo platobné údaje. Dajte si tak dobrý pozor, či e-mail od banky, ministerstva, polície alebo vášho kolegu, je skutočne z tohto zdroja a nejde o vydarený podvrh, ktorý z vás má vylákať údaje prostredníctvom phishingu.
Samozrejme, toto sú len 3 základné tipy. Pri používaní moderných technológií sa riaďte sedliackym rozumom a pohybujte sa v on-line svete s rovnakou obozretnosťou, ako v reálnom. Tam sa niež s nikým neznámym nepodelíte o PIN k platobnej karte, alebo vchodovýcm dverám. Nepohybujete sa v pochybných štvrtiach, nehovoríte iným o výške vášho platu, ani to, v akom aute sa vozíte.
Neverte všetkému, čo vidíte na obrazovkách – fotky ale aj videá už mohla vytvoriť umelá inteligencia.
Téme počítačovej bezpečnosti sa pravidelne venujeme na naších stránkach. Do pozornosti dávame niekoľko našich nedávnych článkov: Phishing je čoraz sofistikovanejší, no odhaliť ho môže už aj váš smartfón, Toto sú najčastejšie heslá Slovákov! Uhádnete ich za sekundu, či 3 znaky ukazujúce, že váš mobil uniesli.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.