Reklama

3 smartfóny, ktoré zmenili svet a vy ste o nich možno ani nepočuli

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Števo Porubský
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Smartfón používame denno-denne už niekoľko rokov a stal sa našou súčasťou v mnohých prípadoch natoľko, že si bez neho nevieme predstaviť život.

Zamysleli ste sa niekedy, od kedy tu vlastne sú smartfóny? Prišli až s legendárnym Apple iPhone? Ako by klasik povedal, veru nie. Boli tu už dávno predtým, len si na ne takmer nikto nespomenie.

Apple iPhone prvej generácie z roku 2007 bol revolučný vo viacerých ohľadoch, no nebol to ani zďaleka prvý smartfón. Pozreli sme sa do histórie a vybrali 3 smartfóny, ktoré zmenili svet a my, bežní spotrebitelia a používatelia tých súčasných smartfónoch o nich ani len netušíme, že existovali. Bodaj by aj nie, niektoré sú tak staré, že viacerí z nás v tej dobe ešte ani nežili, alebo ich zaujímalo skôr či vonku prší alebo svieti slnko, aby mohli ísť hrať futbal s kamošmi z ulice.

Obsah pokračuje pod reklamou

1.

IBM Simom

Historicky prvý smartfón od firmy, ktorá sa rokmi pretransformovala z výrobcu mobilných zariadení, počítačov a notebookov pre masy už len na biznis sféru IT sveta. Len nemá byť dehonestujúce, no bežný spotrebiteľ už o firme ani len nevie. Inak tomu bolo v roku 1992, kedy na výstavu COMDEX v Las Vegas IBM prinieslo zariadenie Simon. Vtedy sa o smartfónoch nikomu ani nesnívalo. Simon bol označený ako Personal Communicator, teda osobný komunikátor.

Zdroj | IBM

Trvalo až 2 roky kým sa Simon dostal na trh. Mal dotykový monochromatický TFT displej, dokázal telefonovať a dokonca prijímať faxy a e-maily. Mal ale dokonca až 11 aplikácií, ako kalendár, to-do list, kalkulačku, skicár, svetový čas a ďalšie. Problémom bolo, že fungoval iba v obmedzenom pásme a tak si ho mohli užíva iba ľudia vo vybraných štátoch USA. Celkovo sa z neho predalo okolo 50 000 kusov a teda sa niet čomu čudovať, že ste o IBM Simon ani poriadne nepočuli.

2.

Nokia 9000 Communicator

O značke Nokia počul azda každý a takmer každý skôr narodený vlastnil aspoň jednu Nokiu. Nokiu 9000 Communicator ale vlastnili len tí najmajetnejší alebo najväčší milovníci moderných technológií. Bol to ešte len rok 1996 (Nokia 3310 prišla až v roku 2000!) a fínska Nokia na výstave CeBIT v Hannoveri predstavila pomerne veľké, ale na druhej strane stále spratné zariadenie pripomínajúce mobilný telefón, no po otvorení sa z neho stalo akési PDA (Personal Digital Assistant) s hardvérovou (!) QWERTY klávesnicou a pomerne veľkým displejom. Ten mal 4,5 palca, bol monochromatický a nedotykový. Všetko sa ovládalo šípkami ako na počítači.

Zdroj | Nokia

Nokia 9000 Communicator bolo mimochodom aj prvé zariadenie, ktoré ponúkalo aj hardvérovú QWERTY klávesnicu v jednom zariadení. Dovtedajšie PDA-čka mali iba veľké displeje, ovládali sa stylusom alebo tlačidlami. Communicator bežal na operačnom systéme GEOS a jeho hardvér je dnes už lne na veľké pobavanie – 24 MHz procesor, 8 MB pamäte, ktorej časť slúžila aj na bežiace appky a 2G (GSM) modem s rýchlosťou 9,6 kbit/s. Na trh prišiel tiež až s odstupom času a ukázal, že v danom čase to bola tá správna cesta. Dočkali sme sa totiž modelov ako 9000i, 9110, 9110i, 9210, 9210i, 9290, 9300, 9300i a 9500, ktorá prišla na trh až v roku 2004.

3.

Ericsson R380

Hoci až v roku 1999 (opäť na výstave CeBIT), no predsa švédsky gigant Ericsson predstavil svoj pohľad na smartfóny s rovnako unikátnou konštrukciou, ktorú využíval ešte v mnohých ďalších modeloch – pod výklopným krytom s alfanumerickou klávesnicou sa skrýval pomerne veľký monochromatický displej s uhlopriečkou ? palcov. Zdá sa to málo, no samotný telefón mal len 130 x 50 x 26 mm a hmotnosť 164 gramov. Displej nebolo možné ovládať prstami ako dnešné displeje, ale len pomocou stylusu.

Zdroj | Ericsson
Obsah pokračuje pod reklamou

Ericsson R380 bol pritom prvým smartfónom, ktorý bežal na operačnom systéme EPOC od Psionu, čo bol vlastne OS Symbian. Ten sa udržal na svete následne dlhé roky a zničila ho až vlastná pýcha sláva, kedy ho rozvalcoval Android, iOS a čiastočne aj Microsoft, ktorý neskôr Nokiu kúpil a Symbian navždy pochoval. Mnohí nazývajú R380-tku ako prvý smartfón vôbec, keďže bežal práve na systéme, ktorý využívali reálne smartfóny.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.