Reklama

3 dôvody, prečo povedať áno, ale aj nie hernému notebooku ASUS ROG Zephyrus G16

Michal Sobek

Spoločnosť ASUS, teda konkrétne jeho herná divízia ROG, len nedávno predstavila vynovený model Zephyrus G16. Ten boduje nenápadným dizajnom, no za to maximálnym výkonom nielen v hrách.

ASUS ROG Zephyrus G16 predstavuje nového modelového zástupcu tejto série. Medzigeneračne sa zmenil hlavne dizajn, ktorý teraz pôsobí oveľa viac civilne. Plusov je tu však rozhodne dosť, ide predsa o herný notebook s neskutočnými parametrami.

Preto sme sa bližšie pozreli na to, ktoré 3 dôvody by vás mali presvedčiť o kúpe a ktoré 3 dôvody vám dajú najavo, že by ste sa mali pozrieť po iných modeloch.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Špičkový displej

Displej vás ohúri ihneď po odklopení veka. Ide totižto o 16-palcový displej, ktorý síce nie je dotykový, ale výrobca tu nasadil výbornú OLED technológiu. Tá vyniká veľmi sýtymi farbami, ale aj dokonalým zobrazením čiernej farby. Na takomto paneli vyzerá úžasne absolútne každá hra alebo film.

K tomu sa pridáva ešte 2,5K rozlíšenie (2 560 x 1 600 pixelov), ale čo hráči ocenia najviac, tak to je určite 240-hertzová obnovovacia frekvencia a doba odozvy len 0,2 ms. Táto kombinácia zaručuje, že okrem hier bude radosť používať aj operačný systém Windows 11, kde konečne oceníte všetky jeho plynulé animácie.

Avšak tento displej nie je úžasný len na samotné hranie hier, pretože jeho kvality vedia oceniť aj tí, ktorí upravujú fotografie, strihajú videá alebo sa nejakým iným spôsobom venujú grafickým veciam. Tento displej totiž disponuje aj 100-percentným pokrytím gamutu DCI-P3. Všetko si navyše nastavíte v aplikácii Armoury Crate.

2.

Beštiálny výkon

Nebol by to ten správny herný notebook, keby nemal v sebe špičkové komponenty schopné rozbehnúť akúkoľvek hru aj na maximálne detaily. V tomto prípade si môžete dopriať až procesor Intel Core Ultra 9 185H spolu s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4090 s vlastnou 16-gigabajtovou pamäťou.

Aby toho nebolo málo, tak si k tomu pripočítajte ešte 32 GB RAM typu LPDDR5X a veľké úložisko s objemom 2 TB. Toto ultimátne kombo sa pre mňa nepochopiteľne zmestilo do tela s hrúbkou 16,3 mm a hmotnosťou 1,95 kilogramu.

Svoju úlohu tu ale zohráva aj zabudovaná NPU jednotka s umelou inteligenciou, ktorá má na starosti správne zefektívniť niektoré činnosti, ktoré majú následne viesť ku lepšej optimalizácii, ale hlavne ku vyššej výdrži na jedno nabitie, čo môžem jednoznačne potvrdiť.

3.

Výborný zvukový prednes

Aj keď hráči pri hraní hier využívajú najmä slúchadlá, tak ASUS to neovplyvnilo a ten nasadil naozaj skvelo hrajúce stereo reproduktory. Niet sa čomu čudovať, na tele sa ich nachádza až šestica. To je výborná správa, pretože ASUS sa v tomto prípade neskrýva za nejakú audio spoločnosť, ktorá táto reproduktory ladila.

Zvuk má až prekvapivo silné basy, čo nie je v segmente notebookov, ani tých herných, rozhodne štandardom. Hlavne dva reproduktory smerujúce priamo na vás z oblasti klávesnice odvádzajú skutočne výbornú prácu, navyše pri práci na gauči alebo posteli si ich nezakryjete.

1.

Vytratil sa herný dizajn

Obsah pokračuje pod reklamou

Na prvý pohľad je jasné, že ASUS mierne zmenil smerovanie tohto notebooku. Z herného stroja už na prvý pohľad sa stala mierne šedá myška, ktorý už o sebe nedáva vedieť, aký beštiálny výkon v sebe ukrýva, čo by mohlo niektorých hráčov mrzieť.

Vidíme tu však prerod z herného notebook na notebook na všestranné použitie. Navyše tieto krivky sú veľmi podobné, aké vídavame pri mašinách s logom nahryznutého jablka. Ak by ste však predsa chceli všetkým ukázať, že máte herný notebook, stále je tu bohato podsvietená RGB klávesnica a na kovovom veku LED lišta, ktorej správanie si môžete taktiež upraviť.

2.

Chýbajúca numerická časť klávesnice

Ak sme pri plusoch spomínali skvelo hrajúce reproduktory, tak tie sa nachádzajú po oboch stranách klávesnice, čo znamená, že ASUS musel vypustiť numerickú časť klávesnice. Ak teda mieri týmto notebookom aj na nehráčov, tak numerická klávesnica by sa rozhodne hodila.

Aby sme však len nekritizovali, tak klávesnica je parádna a veľmi pohodlne sa na nej píše. Milým detailom je štvorica špeciálnych tlačidiel alebo zapínacie tlačidlo vyrobené zo skla. Pochvalu si zaslúži aj skutočne gigantický touchpad, avšak bez haptickej odozvy.

3.

Veľký adaptér bez USB-C konektora

Novinkou notebooku ASUS ROG Zephyrus G16 je nový nabíjací konektor, ktorý je obojstranný, teda nemusíte sa zamýšľať nad tým, ktorým smerom ho zapojíte. Avšak oveľa radšej by som tu už videl štandardné USB-C, no je mi jasné, že tento malý konektor nedokáže notebook nabíjať takým vysokým výkonom, tak snáď nabudúce.

Niekoho by mohol zaskočiť aj poriadne veľký nabíjací adaptér s hmotnosťou okolo 700 gramov. Je to však nutnosť na to, aby takýto vysoký výkon dokázal poriadne napájať samotný notebook.

Ako vidíte, tak notebook ASUS ROG Zephyrus G16 je skutočne nenápadný výkonný klenot. Pre niekoho ani mnou spomenuté mínusy nemusia byť mínusmi, no je pravdou, že na takomto špičkovom notebooku sa už negatíva hľadajú ťažko. Ak by ste aj vy chceli mnou testovanú konfiguráciu, pripravte si sumu 3 979 eur.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.