Reklama

3 ochladzovače vzduchu, ktoré môžu pomôcť v letných horúčavách

Zdroj | Sencor
Števo Porubský
Zdroj | Sencor
Zdroj | Sencor

Mobilná či nástenná/stropná klimatizácia má svoje obrovské výhody, hlavne v týchto extrémne teplých dňoch a nociach, no komu robí ľadový vzduch problémy, veľmi si ju neužije.

Druhým mínusom je jej cena, ktorá sa vie šplhať k tisíckam eur, hoci mobilné klimatizácie kúpite veľmi výhodne aj dnes za pár stovák.

Alternatívou sú tzv. ochladzovače vzduchu. Vyzerajú ako mobilná klimatizácia, no iba na obrázku. Sú podstatne menšie, energeticky menej náročné a aj lacnejšie. Za cenu jednej mobilnej klimatizácie si viete kúpiť hneď niekoľko ochladovačov.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Honeywell

Rozdiel je ale v tom, že na chladenie miestnosti vyžadujú obsluhu. Buď ide o dolievanie ľdovej vody alebo pridávanie kociek ľadu či zamrznutých kontajnerov. Ochladzovače totiž fungujú tak, že chladný vzduch okolo ľadovej vody, resp. nádobky s ľadom vo svojom tele rozvírujú vďaka zabudovanému ventilátoru do priestoru miestnosti. Šikovné riešenie, ktoré vie znížiť neznesiteľnú teplotu v miestnosti, no nie na dlho. Navyše v uzavretej miestnosti môže spôsobiť aj výrazné zvýšenie vlhkosti, keďže z vody či ľadu sa odparuje voda.

Ľad sa totiž roztopí a studená voda ohreje a potom je z ochladzovača už len ventilátor. To síce nie je úplne na škodu, no ventilátor miestnosť nikdy neochladí, iba navodzuje pocit nižšej teploty. Funguje to presne ako vietor vonku.

Pokiaľ je bezvetrie a ste na slnku, máte pocit, že sa pečiete ako v rúre na pečenie. Akonáhle ale začne pofukovať čo i len vánok, je vám príjemnejšie a o čosi pohodlnejšie, aj keď to slnko na vás svieti stále rovnakou intenzitou. Zmenilo sa jedine to, že vás „ochladzuje“ vánok, resp. vietor.

Pozor teda na to, keď si vyberáte mobilnú klimatizáciu. Stále existujú predajcovia, ktorí vám budú hovoriť, že ochladzovač je vlastne mobilná klimatizácia. Nie je to však pravda.

1.

Orava AC-03

Malý a hlavne veľmi lacný ochladzovač vzduchu ideálny na pracovný stôl. Dokonca sa aj napája z USB portu počítača či nabíjačky na smartfón. Využíva ale dnes už zastaralý miniUSB port. Objem nádoby na studenú vodu je síce len 0,4 l, ale aspoň vás prinúti sa postaviť od práce a vystrieť sa. Plusom je možnosť vidieť objem vody vo vnútri. Zaujímavým doplnkom zas LED osvetlenie so 6 farbami. Ventilátor ponúka 3 stupne výkonu a hlučnosť má byť len 35 dB, čomu by sme ale veľmi neverili.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

2.

Sencor SFN 5011WH

O čosi drahší ochladzovač je už ale aj podstatne väčší. Aj tento model ponúka 3 rýchlosti ventilátora, no bude podstatne výkonnejší, maximálny prietok vzduchu je až 90 m3/hod.. Príkon je 45 W, maximálna hlučnosť 45 dB. Objem nádržky na vodu je 3 litre, taktiež nechýba priehľadná časť na kontrolu stavu vody vo vnútri zariadenia. Do nádobky viete dať aj ľad či chladiace vrecká. Sencor SFN 5011WH ponúka aj jednoduchý displej, diaľkové ovládanie či časovač. Zariadenie má rozmery 60 x 23 x 22 cm, hmotnosť je 3,5 kg, takže stále pohodlné na prenášanie. Nechýbajú však ani kolieska.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Sencor

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

3.

Honeywell ES800

Najdrahší, ale zároveň aj najväčší a najvýkonnejší ochladzovač z nášho výberu. Navyše je v predaji v bielej, ale aj tmavej farbe, takže vie lepšie zapadnúť do interiéru. Má príkon len 36 W, ale zato ponúka prietok vzduchu až 350 m3/hod. Objem nádoby na vodu je až 7 litrov, samozrejme, môžete do nej nasypať ľad či naukladať chladiace vrecká či kontajnery. Spredu je taktiež priehľadaná časť, aby ste vedeli koľko vody ostáva v nádobke.

Zdroj | Honeywell

Okrem iného má aj funkciu ionizátora. Poteší diaľkové ovládanie, jednoduchý LED displej ako ukazovateľ zapnutých funkcií, ale aj 4 rýchlosti ventilátora. Prekvapením je hlučnosť len 25 dB, čo by znamenalo, že je buď extrémne tichý, alebo výrobca meral hlučnosť v najnižšom režime otáčok. Má rozmery až 73,3 x 31,6 x 25 cm, hmotnosť je 6 kg. Má však aj kolieska pre jednoduchšie prenášanie.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.