Reklama

3 cyklopočítače pre Android, ktoré vás dotlačia k lepším výkonom

Dominik Fúsek

Informačné technológie majú tendenciu viesť nás k sedavej práci či dokonca statickej zábave. Našťastie ale nie všetky. Pokiaľ človek chce, dajú sa perfektne využiť aj na športovanie. Čo tak sledovať svoje cyklistické výkony a motivovať sa k rekordom? Pozrime sa na tri zaujímavé aplikácie.

 

Move! Bike Computer

Prvá z trojice je zameraná predovšetkým na jednoduchosť. Merané a počítané údaje vidíte v jednoduchej grafike, všetky naraz a vždy, bez zložitého preklikávania či nastavovania. Ako konkurenčné programy, aj táto aplikácia na báze GPS meria niekoľko veličín: aktuálnu rýchlosť (na testovacom prístroji v krokoch po 0,9 km/h), priemernú a maximálnu rýchlosť; takisto celkový čas, aktívny čas (aplikácia eviduje, kedy ste zastavili), vzdialenosť a dokonca prevýšenie vrátane počtu jázd do a z kopca. Pokiaľ máte aktívny internetový balík, môžete si nahrávať trasy a hneď ich exportovať do Google Máp. Nechýbajú ani informácie o počte GPS satelitov či smer jazdy zistený pomocou integrovaného kompasu. Chcelo by to možno viac funkcií (napríklad ručičkový rýchlomer, ktorým autor láka v Google Play a ktorý sa tu nenachádza), no účel jednoduchého a prehľadného palubného počítača plní Move! Bike Computer dobre.

Move! Bike Computer

Move! Bike Computer

Hodnotenie: 7/10

Veľkosť: 3 MB

Cena: 0,00 €

 

CycleDroid

Druhý z výberu si zachoval podstatnú časť jednoduchosti, ale po funkčnej stránke ide ešte podstatne ďalej. Po spustení aplikácie sa zobrazí výpis vašich predchádzajúcich jázd, ktoré môžete prehliadať, mazať, upravovať, exportovať a tiež prehliadať v Mapách Google. Ak chcete začať novú jazdu, zadáte jej názov a spustíte sledovanie. Samozrejme treba povoliť GPS modul a počkať (podľa prístroja) pár sekúnd až minút na stabilizáciu signálu. Ďalší postup je na vás – buď smartfón hodíte do vrecka, alebo upevníte na stojan na bicykel, ak taký máte. Počas jazdy aj po dokončení tréningu môžete sledovať množstvo údajov: aktuálnu, priemernú a maximálnu rýchlosť; vzdialenosť a čas jazdy; nadmorskú výšku (maximum, minimum, prevýšenie… aj keď na testovacom prístroji sa vyskytli väčšie odchýlky) alebo čas potrebný na zdolanie jedného kilometra. Pokiaľ zadáte do aplikácie údaje o svojom veku a hmotnosti, dočkáte sa (samozrejme približne) aj takých chuťoviek ako počet spálených kalórií, odbúraných tukových zásob alebo objem vydýchaného kyslíka! Medzi tromi skupinami – obrazovkami údajov stačí jednoducho posúvať, takže displej nie je zahltený a stále máte prehľad. Na tejto aplikácii sme nenašli žiadnu väčšiu chybu a vrelo ju odporúčame.

CycleDroid

CycleDroid

Hodnotenie: 10/10

Veľkosť: 5 MB

Cena: 0,00 € (možnosť darovať vývojárovi 0,99 €)

 

Runtastic Mountain Bike

Ak sme predchádzajúcu aplikáciu prehlásili za bezchybnú, prečo ešte ponúkame ďalšiu? Pretože v niečom, hoci nie vo všetkom, je ešte o čosi lepšia. Runtastic Bike existuje vo dvoch verziách – okrem verzie Moutain Bike určenej primárne pre horské bicykle existuje aj Road Bike pre cestné. V zásade sú však obe aplikácie rovnaké. Aplikácia využíva moderné princípy „sociálneho cvičenia“, t. j. zaznamenávania výkonov mobilom, prehliadanie a analýza na webstránkach runtastic.com a tiež ju poteší, ak budete všetko zdieľať s priateľmi. Pokiaľ chcete mať všetko v súkromí smartfónu, registrovať sa nemusíte. Po nameraní výkonov (alebo aj počas tréningu) si okrem vzdialenosti, rýchlosti, prevýšenia a spálených kalórii môžete prezerať aj mapu trasy, po ktorej ste išli. Ďalej môžete sledovať grafy priebehu rýchlosti, nadmorskej výšky a v prípade kompatibilného príslušenstva aj frekvencie tepu srdca. Po dokončení cvičenia môžete zaznamenať informácie o vašich pocitoch, povrchu trasy, vonkajšej teploty, počasí a textovú poznámku. To sa zíde pri ďalšej analýze. Funkcií je teda dosť, aplikácia vás ale bude presviedčať na priplatenie za zaujímavé funkcie – hlasového trénera, prehrávanie vašej „srdcovej“ skladby pre dodanie motivácie, offline mapy, plánovanie ďalších cvičení podľa náročnosti, automatické pozastavenie záznamu pri znížení rýchlosti na minimum, informácie o počasí či možnosť vkladať k trasám fotografie.

Runtastic Mountain Bike

Runtastic Mountain Bike: bezplatná platená verzia

Hodnotenie: 8/10

Veľkosť: 21 MB

Cena: 4,99 €

 

Ktorý cyklopočítač z nášho výberu je najlepší? Move! zaujme asi len v prípade, že je vaším cieľom maximálna jednoduchosť. Inak je lepší CycleDroid, ktorý dokáže zo smartfónu vyťažiť niekoľkonásobne viac údajov, v ktorých sa môžete prekonávať. Okrem toho pridáva grafy a pritom je stále prehľadný a bezplatný. Runtastic zaujme tých, ktorí sa radi porovnávajú s priateľmi, cvičia „sociálne“ a potrebujú ešte viac funkcií – za ktoré neváhajú zaplatiť. Ja osobne spokojne využívam CycleDroid.

Aplikácia bola otestovaná na smartfóne Samsung Galaxy Mega 6.3.

Foto: Google Play Store, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.