Reklama

3 appky, s ktorými budete dobre zaspávať, lepšie spať a najlepšie vstávať

Dominik Fúsek

V článkoch o niekoľkých Android aplikáciách na určitú tému sme sa už pozreli na spotrebu auta, behanie a finančnú oblasť. Dnes sa budeme venovať spánku, a to vrátane zaspávania a vstávania.

 

Digitálna knižnica – Audio knihy

Mnohí ľudia, najmä pokiaľ im to časový fond dovolí, preferujú na upokojenie pred spaním čítanie kníh. Tento princíp totiž funguje zďaleka nielen u detí. Pokiaľ sa vám páči, ale radšej si nejaký príbeh vypočujete, pomôže vám program Digitálna knižnica, ktorý je naozaj veľmi jednoduchý. Vlastne to ani nie je program, ale skôr katalóg alebo malá databáza slovenských a najmä českých kníh vo zvukovej podobe. Po jej spustení sa zobrazia tri záložky: Novinky, Katalóg a Prehrávač (pokiaľ ste offline, zobrazí sa iba tretia). Prvé dve kategórie obsahujú výpis dostupných zvukových kníh. Aktuálne ich je pár desiatok, čo možno nie je veľa, viaceré však obsahujú množstvo podkapitol, ktoré môžete stiahnuť jednotlivo. Napriek neveľkému rozsahu sú v databáze pestré žánre ako rozprávky, sci-fi, klasická literatúra, Biblia, učebnice, rozhovory, reportáže, prednášky a podobne. Ak nájdete obsah, ktorý vás zaujíma, stačí naň kliknúť, vybrať želané podkapitoly a tie sa hneď stiahnu. Štandardne je použitý formát MP3 a vyššia kvalita, takže jednak čakajte väčší objem súborov (rádovo desiatky MB), ale tiež plnú kompatibilitu a jednoduché použitie. To už je doménou vášho hudobného prehrávača. Následne môžete kedykoľvek prehliadať stiahnuté knihy a tiež získavať ďalšie. Na margo počúvania pri zaspávaní treba podotknúť, že ak zaspíte so slúchadlami ešte reprodukujúcimi zvuky, váš spánok nebude kvalitný ani trochu – treba si ustrážiť, kedy prestať. Takisto, čím si večer naplníte vedomie, to vás často sprevádza v snoch a nezriedka tomu patria aj prvé ranné myšlienky.

Digitálna knižnica

Digitálna knižnica

Hodnotenie: 8/10

Veľkosť: 1 MB (+ knihy)

Cena: 0,00 €

 

SleepBot

Aplikácia zameraná na sledovanie vášho spánku. Dokáže sledovať váš pohyb počas spánku a posúdiť priebeh jeho hĺbky, na základe toho využívať inteligentný budík (spustí sa prioritne v čase, kedy je spánok plytší, čo robí vstávanie príjemnejším) alebo prípadne nahrávať zvuky počas noci. Ja osobne som tieto funkcie nevyužíval, no aj tak mi aplikácia rozhodne pomohla dostať sa do lepšieho spánkového režimu. Na úvod je dobré prečítať si poučenie v angličtine (koľko má spať človek v jednotlivých vekových kategóriách, čo je spánkový dlh a prečo je nebezpečný, ako sa stravovať a správať za účelom zlepšenia spánku…), ďalšia činnosť spočíva v evidencii spánku. Samozrejme môžete ručne vložiť čas zaspatia a prebudenia, šikovnejšie je však večer tesne pred spaním prepnúť v aplikácii stav na spánok a hneď ráno po prebudení zas naopak. Časy sa potom evidujú automaticky. Záznamy samozrejme môžete sledovať v tabuľke a grafe, spolu s kumulatívnym spánkovým dlhom. Už samotná evidencia bude mnohým stačiť na zlepšenie sa v tejto životnej disciplíne. Zvlášť ak máte tendenciu preťažovať sa a fungovať dlho do noci, získate nielen ospravedlnenie, ale aj povinnosť spať viac.

Sleepbot

SleepBot

Hodnotenie: 9/10

Veľkosť: 13 MB

Cena: 0,00 €

 

Alarm Clock Xtreme

Aplikácia pre dokonalé vstávanie. Aplikácie hodín si výrobcovia smartfónov v posledných rokoch pekne vyvinuli, takže v tomto prípade preskočíme štandardné, bežne dostupné možnosti a budeme sa sústrediť len na to, čo inde väčšinou nenájdete. Počet budíkov nie je výrazne obmedzený, skúsili sme ich nastaviť 15, viac snáď potrebovať nebudete. Zaujímavá je kopírovanie nastavenia budíka do nového, možnosť vyskúšať budík (aby vás ráno niečím neprekvapil) či zobrazenie najbližšieho budenia v informačnej lište (to môžete vypnúť). Najviac však ohromia bohaté nastavenia budenia. Nad štandard si prispôsobíte maximálnu hlasitosť budíka pri vzostupe hlasitosti (štandardných 100% totiž môže zobudiť aj susedov; nastavenie po jednotkách %), dobu, za akú sa na túto métu reproduktor má dostať (5 s – 30 min), ďalej po akej dobe sa budík sám uspí alebo odloží (1 s – 90 min alebo nikdy), alebo čo má budík robiť v tichom režime. Chronickým spáčom pomôže zvyšovanie agresivity budíka, napríklad skracovanie doby odloženia alebo zvyšovanie obtiažnosti matematických príkladov. Áno, systémy odloženia/vypnutia sú čerešničkou na torte. Môžete si vybrať tlačidlo na obrazovke, bočné tlačidlá smartfónu, zatrasenie prístrojom, vyriešenie matematických úloh (jednej až 10 pri nastavenej obtiažnosti) alebo zadanie kódu. Ani nevieme, čo viac by sme si ešte od tohto high-end budíka priali a dávame mu plný počet bodov. Veď ak vás nepreberie počítanie niekoľkých príkladov typu 32 * 32 – 127, tak už asi nič 😉 Existuje aj platená verzia, ktorá odstraňuje reklamy.

Alarm Clock Xtreme

Alarm Clock Xtreme: bezplatnáplatená verzia

Hodnotenie: 10/10

Veľkosť: MB

Cena: 0,00 €

Testy aplikácií vykonávame na smartfóne Samsung Galaxy K Zoom.

Foto: TECHBOX, Google Play Store

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.