Reklama

3 aplikácie, s ktorými dostanete váš rodinný rozpočet pod kontrolu

Zdroj | Clay Banks
Stanislav Vinc
Zdroj | Clay Banks
Zdroj | Clay Banks

Pri aktuálnom vývoji cien začne azda každá domácnosť premýšľať o tom, kde by mohla „nejaké to euro“ ušetriť. Tieto 3 aplikácie vám pomôžu zistiť, kde míňate najviac, ktoré výdavky by ste mohli priškrtiť a ako vybalansovať váš osobný či rodinný rozpočet tak, aby ste časom dosiahli vaše dlhodobé ciele.

Aj vám sa pri slovných spojeniach „sledovanie výdavkov“ a „kontrola rozpočtu“ okamžite vybaví Excelovská tabuľka? Nebojte, hoci ide stále o veľmi efektívny nástroj aj na kontrolu osobných financií, ten tentokrát môžeme dať bokom. Dnes už tu máme viacero šikovných aplikácií, ktoré ho nahradia a z tejto nezáživnej finančnej aktivity urobia nečakane príjemnú aktivitu.

Spendee (Android, iOS)

Dokonalým príkladom toho, ako sa dajú financie poľudštiť, je česká aplikácia Spendee. Navonok ide o jednoduchú aplikáciu na zapisovanie si výdavkov, ktorá vám umožní zistiť, kde míňate najviac a kde teda môžete ušetriť. Spendee delí vaše financie do rôznych kategórií, ktorým môžete nastavovať vlastné rozpočtové stropy.

Zdroj | Spendee

Že sa vám nechce nič zapisovať? Nevadí, ak si Spendee napojíte na váš bankový účet, všetky pohyby sa budú do aplikácie zapisovať automaticky. Aplikácia si navyše rozumie aj s elektronickými peňaženkami (napr. PayPal) a krypto peňaženkami, ako je napr. Coinbase. Aplikácia je navyše kompletne lokalizovaná do slovenčiny.

Wallet – sledovanie výdavkov (Android, iOS)

Rovnako intuitívna, bezplatná a kompletne lokalizovaná do slovenčiny je aj ďalšia česká aplikácia – Wallet. Tá ponúka prakticky rovnaké funkcie, od sledovania výdavkov cez nastavovanie rozpočtov až po finančné reporty. Okrem toho však vyniká aj drobnými vychytávkami, ako je napr. sledovanie záruk prostredníctvom bločkov, ktoré si môžete uložiť do aplikácie.

Zdroj | BudgetBakers.com

Aplikácia podporuje aj nákupné zoznamy a využiť ju môžete aj na správu dlhov. Hoci podobne ako Spendee prekvitá funkciami, jej používateľské prostredie je mimoriadne prehľadné a zorientovať sa v ňom nebudete mať žiaden problém ani v prípade, že ste nikdy predtým výraznejšie s financiami nepracovali.

You Need A Budget (Android, iOS)

Pre tých, ktorí potrebujú posunúť svoju správu rozpočtov na ďalšiu úroveň, je tu You Need a Budget alebo YNAB. Nejde len o obyčajnú aplikáciu na kontrolu výdavkov a rozpočtov, ale komplexný nástroj, ktorý postupne zmení spôsob, akým sa pozeráte na financie. Najprv to však musíte chcieť vy sami.

YNAB je od podlahy stavaný na to, aby zmenil vaše správanie a od prehľadu o vašich financiách (ktoré vám dajú appky vyššie) vás posunul k zmene životného štýlu. S tým sa spája aj jeho o niečo komplexnejšie používateľské rozhranie, v ktorom sa môžete zo začiatku cítiť trošku stratení. Ak to však so správou osobných financií myslíte naozaj vážne, táto námaha stojí za to.

YNAB je spomedzi nami vybraných aplikácií jednoznačne najlepším nástrojom na správu osobných a rodinných rozpočtov, čo je však zároveň dôvod, prečo je najdrahší. Kým ostatné aplikácie sú v základe alebo aj z väčšej časti úplne bezplatné YNAB stojí 15 dolárov mesačne, resp. takmer 100 dolárov ročne. Vyskúšať si ho môžete na prvých 34 dní bezplatne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.