Reklama

3 aplikácie, ktoré uvoľnia RAM a predĺžia životnosť vášho androida

Dominik Fúsek

Smartfóny žiaľ stále trpia dosť rýchlym morálnym zastarávaním. Nad tým, že už nemáte stroj držiaci krok s dobou, sa dá ľahko mávnuť rukou, ale pokiaľ začne byť spomalený a nespoľahlivý aj pri základných činnostiach, je zle. Pravdepodobne najväčším problémom je nedostatok dostupnej operačnej pamäte. Najdôležitejšie je samozrejme uvážlivo vyberať pri kúpe, potom prístroj dostatočne často reštartovať, na škodu nie je ani povyhadzovanie zbytočných programov a napokon vám môže výrazne pomôcť niekoľko šikovných aplikácií – na tri z nich sa dnes pozrieme.

Pozrite si aj ďalšie zaujímavé Android appky:
3 cyklopočítače pre Android, ktoré vás dotlačia k lepším výkonom
3 legendárne hry, ktoré hýbali hráčskym svetom

Advanced Task Killer

Aplikácia mnohými zavrhnutá s tvrdením, že správcu úloh obsahuje aj samotný OS Android 4.0 a vyšší. Niektorí dokonca aplikácie neukončujú ani v ňom, ale to sa rozprávame o prístrojoch s 2 GB RAM a o nich tento článok nie je. Advanced Task Killer dokáže jednoduchým ťuknutím na widget „zabiť“ všetky bežiace aplikácie, ktoré sa podľa logiky OS Android po opustení neukončujú, dokonca sa niekedy spúšťajú samé od seba. ATK tiež podporuje výnimky – programy, ktoré ukončovať nebude. Po každom „zabití“ vidíte, koľko ste toho ukončili a koľko máte dostupnej RAM. Ide o absolútnu nutnosť pre prístroje s 512 MB RAM, ale aj pri dvojnásobku pamäte predstavuje pekné zefektívnenie systému.

Advanced Task Killer

Advanced Task Killer

Hodnotenie: 9/10

Veľkosť: 1 MB

Cena: 0,00 €

 

Zeam Launcher

Podstatnú časť systému, ktorá v operačnej pamäti beží neustále, tvorí launcher – správca plôch a menu aplikácií. Nuž a jeho náhradou za úspornejšiu alternatívu získate desiatky, v high-end prístrojoch až stovky megabajtov voľnej RAM navyše. Taký je aj minimalistický Zeam Launcher, ktorý na objem nemá ani 1 MB a pritom má všetky podstatné funkcie, v niečom dokonca nadstavby výrobcov predčí. Chýba akurát rozťahovanie widgetov na ploche. Škoda že vývojár v decembri ukončil podporu tohto skvelého programu, ale podľa našich skúseností je stále perfektne stabilný a spoľahlivý. Pokiaľ poznáte podobný či ešte úspornejší launcher, dajte nám vedieť v diskusii 🙂

Zeam Launcher

Zeam Launcher

Hodnotenie: 10/10

Veľkosť: 1 MB

Cena: 0,00 €

 

AVG TuneUp

Aplikácia čiastočne konkurujúca Advanced Task Killeru – správcu úloh obsahuje tiež, hoci nie až tak pokročilého, zato má tri ďalšie funkcie. Okrem ukončovania bežiacich programov (vrátane rýchleho ťuknutia na widget) dokáže urobiť pekný prehľad spotreby batérie, dát a miesta v úložisku. Vďaka týmto prehľadom sa ľahšie dostanete na stopu appkám, ktoré vo vašom prístroji robia najviac „neplechy“ a mali by ho opustiť. Čo sa týka ukončovania programov, ktoré má na RAM najväčší vplyv, môžete tak urobiť jednotlivo i hromadne.

AVG TuneUp

AVG TuneUp

Hodnotenie: 8/10

Veľkosť: 3 MB

Cena: 0,00 €

Záver je jednoduchý. Ak začína váš súčasný prístroj trápiť nestabilita, dajte mu ešte s týmito tromi aplikáciami šancu a predĺžte jeho životnosť. Aj keby ste mu pridali iba dva mesiace, za ne už budú na trhu opäť o niečo lepšie prístroje – alebo ten, ktorý by ste si kúpili teraz, bude o 10 % lacnejší.

Aplikácia bola otestovaná na smartfóne Samsung Galaxy Mega 6.3.

Foto: Google Play

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.