Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

22 dôkazov, že Sony Xperia 1 III fotí ako profík

22 dôkazov, že Sony Xperia 1 III fotí ako profík
Števo Porubský
22 dôkazov, že Sony Xperia 1 III fotí ako profík

Alebo ako vyzerá porovnanie s veľkým CSC aparátom FUJIFILM X-S10? Prekvapivo pozitívne! Veď sa len pozrite na sériu 22 záberov najrôznejších druhov. Vo výsledku, samozrejme, vyhráva FUJIFILM, fyziku sa oklamať nedá. Má podstatne väčší snímač a objektív zhruba 50x väčší.

FUJIFILM X-S10 má 26,1 Mpx X-Trans CMOS4 snímač (cca 370 mm2) a bol pritom vybavený objektívom Fujinon XF 16-55mm f/2.8 R LM WR. Rozsah 16-55 mm predstavuje takmer identické priblíženie, aké ponúka Sony Xperia 1 III. Tá ponúka 4,4-násobné priblíženie. Fujinon je po prepočte na kinofilm v rozsahu 24 – 82,5 mm, Objektív Xperie 1 III je síce pevný, 22 mm, no druhý objektív ponúka 70, resp. 105 mm (po prepočte).

Tzv. zoom ale v prípade Xperie výrazne „pokulháva“, keďže pod zoomovým objektívom je uložený síce 12 Mpx snímač, no s veľkosťou len 1/2,9″. Hlavný fotoaparát má pritom 1/1,7″. Tento čip je takmer 2,5x menší (18,63 vs 43,3 mm2), čo sa plochy týka, takže je jasné už vopred, že výsledok nebude vôbec dobrý.

Obe zariadenia sme teda zobrali do terénu a nafotili s nimi identické zábery. Hoci sme fotili aj do RAWu, nakoniec sme sa rozhodli, že pre porovnanie zvolíme originálne JPEG zábery aj preto, aby bolo porovnanie férovejšie. Totiž každý RAW záber sa upravuje inak, kždý by potom mohol vyzerať vo výsledku celkom inak. Zároveň úpravy RAWu sú čisto subjektívna vec, čo by tiež nebolo fér.

JPEGy sme tak spoločne iba prehnali Lightroomom, no nemenili sme žiadne nastavenia, iba zjednotili nastavenia ostrosti a redukcie šumu a zapli korekciu objektívu.

V porovnaní je vždy prvý záber z FUJIFILM X-S10, druhý zo Sony Xperia 1 III

Maximálny zoom v oboch prípadoch. Je vidieť, že rozdiel medzi 82,5 (FUJIFILM) a 105 mm (Sony) nie je až taký veľký. V tomto prípade FUJIFILM zvolil pomerne vysokú citlivosť ISO 2 500. Sony naopak použilo iba desatinu z toho.

V tomto prípade sme pre FUJIFILM museli použiť optické priblíženie (55 mm), pretože nedokázal odfotiť detail váhy tak, ako Sony.

Ukážka hĺbky ostrosti, najskôr zaostrené na kvet, následne zaostrené na tekvicu v pozadí. Víťaz je jasný.

Nočné zábery pri umelom a minimálnom osvetlení. V tomto prípade pomáha Sony Xperia skladanie záber – na jeden záber vytvorí viacero snímok, ktoré softvér zladí dokopy.

Vo finále Sony Xperia 1 III dokazuje, že je výborným fotomobilom, ktorý nemá problém si to rozdať ani s násobne väčšími zariadeniami. Samozrejme, fyzikálne vlastnosti maličkého objektívu a maličkého snímača robia svoje, no nakoniec z Xperie viete dostať veľmi vydarené zábery. A tým Sony akoby dokazuje, že je späť na vlne medzi najlepšími fotomobilmi na trhu. Len čo príde nový iPhone, veríme, že sa nám podarí spraviť opäť veľké porovnanie najlepších z najlepších.

Mimochodom, Sony konečne výrazne upravilo prostredie fotoaparátu, na ktoré som roky upozorňoval, čo ma teší. Konečne je hodné súčasnosti…