Reklama

175. deň v technologickom svete: autopilot v aute

Drahomír Piok

V dnešnom prehľade správ si predstavíme „zbraň“ appBlaster pre iPhone, navrhnutú špeciálne prehru Alien Attack. E Ink displeje nemusia byť iba na elektronických čítačkách, ako sa presvedčíte, svoje miesto si môžu nájsť aj na snowboarde. Dozviete sa aj to, že Švajčiari z TAG Heuer pripravujú ďalší luxusný telefón. Toto všetko plus ďalšie zaujímavé novinky nájdete v tomto článku.

AppBlaster

„Zbraň“ pre iPhone

Netradičné a byzardné príslušenstvá pre iPhone nie sú ničím novým. Ak patríte k náruživým hráčom akčných hier, túto hračku si zamilujete. Vyrobená je konkrétne pre hru s názvom Alien Attack, ktorá využíva tzv. rozšírenú realitu. iPhone alebo iPod sa umiestni do puzdra tak, aby kamera snímala obraz pred vami a boj sa môže začať. Stačí sa už iba rozhliadať po miestnosti a stláčať jazýček spúšte. AppBlaster sa dá kúpiť v internetových obchodoch za približne 20 €.

E Ink Snowboard

Displej na snowbarde? Žiadne sci-fi, ale realita!

Displeje z elektronického papiera majú vďaka unikátnym vlastnostiam široké možnosti využitia. Potvrdiť si to mohli aj návštevníci výstavy SID 2011, kde bol predstavený koncept snowboardu s takýmto displejom. Umiestnený je na prednej hrane a môže zobrazovať svetové strany, čas, teplotu, predpoveď počasia alebo nadmorskú výšku. Všetky tieto informácie si snowboard „necucá z prsta“, ale získa ich vďaka spárovaniu s telefónom. Tak si ešte počas jazdy dole svahom môžete skontrolovať nové sms či zmeškané hovory. Len netreba zabúdať „občas“ pozrieť aj pred seba.

PCIe

Pomalý Thunderbolt

Thunderbolt sa ani nestihol poriadne usadiť a už má svojho konkurenta. Paradoxne ľudia, ktorí stoja za štandardom PCI Express vytvárajú novú verziu s poradovým číslom 3.0. Prečo paradoxne? Síce za vývojom Thunderboldu stáli Intel a Apple, tento štandard funguje len vďaka mechanizmu PCI Express. Nové rýchle prenosy dát cez PCI Express 3.0 realizované cez kábel majú na rozdiel od 10 Gbps Thunderboldu prenosovú rýchlosť až 32 Gbps. Dáta sa budú prenášať v štyroch pásmach po 8 Gbps. Spočiatku by sa mal používať klasický medený kábel, no postupom času sa počíta s optickým vláknom.

Google FTC

Google pod dohľadom protimonopólneho úradu

Google sa dostal v USA na mušku protimonopolného úradu FTC. V najbližších dňoch a mesiacoch sa podrobí dôkladnému vyšetrovaniu, ktoré bude zisťovať či nedošlo k porušovaniu, alebo manipulovaniu výsledkov vo vyhľadávaní tak, aby smeroval užívateľov na stránky s vlastnými službami. V USA má Google 67% podiel na všetkých vyhľadávaných výrazoch. Naposledy čelil podobne vážnym obvineniam Microsoft, keď sa v roku 1990 súdil s americkým ministerstvom spravodlivosti.

Volskwagen TAP

Budú autá jazdiť samé?

Spoločnosť Volskwagen vyvinula pre svoje automobily systém dočasného autopilota, ktorého nazýva TAP. Dômyselný softvér vie pohodlne rozlíšiť jazdný pruh, prispôsobovať rýchlosť v zákrutách či pribrzďovať pred spomaľujúcim autom pred vami. Dokáže čítať dopravné značky, správať sa podľa nich, sleduje ostatné autá okolo vás a to všetko automaticky bez zásahu vodiča. Tieto základné funkcie majú fungovať približne do rýchlosti 130 km/h. Projekt je ešte vo fáze testovania, no spomínané funkcie sú otestované aj v praxi, samozrejme za stálej účasti profesionálneho vodiča. Kedy uvidíme na cestách takéto autá nevieme.

Luxusný Android

Známa švajčiarska značka náramkových hodiniek Tag Heuer chystá nový mobilný telefón. Nebude to ich prvý pokus, ten absolvovali so svojím Tag Heuer Meridiist približne pred dvoma rokmi. Telefón bol precízne spracovaný a obdarovaný luxusnými materiálmi, no funkčná výbava vyzerala ako z najlacnejších low-endov. Tento raz to má byť poriadny smartfón s Androidom. Z toho mála čo Švajčiari prezradili o špecifikáciach majitelia môžu počítať s dotykovým displejom, microSD kartami a poriadnou cenou, ktorá bude zaiste presahovať 2 000 €. Slávnostné uvedenie do predaja má prísť v júly 2011.

Foto: engadget.com, volskwage, brg.com, pci express

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.