Reklama

171. deň v technologickom svete: nový najrýchlejší superpočítač

Drahomír Piok

Na vaše návrhy sme sa rozhodli, že od tohto jemne magického 171. dňa v roku sa budeme snažiť každý deň, ešte pred uzávierkou, priniesť súhrn denných noviniek, na ktoré sa nenašlo miesto v pravidelnom spravodajstve. Veríme, že sa nám počas pracovných dní podarí túto novú myšlienku zachovať. V dnešnom prehľade správ sa pozrieme na jeden zaujímavý gadget z nekonečného radu doplnkov pre iOS zariadenia, najrýchlejší superpočítač, či najväčší „foťák“, ktorý sa pozerá do vesmíru. To ale nie je všetko, preto čítajte až dokonca.

Clingo Parabolic Sound Sphere

Užitočná „vychytávka“

Určite existuje mnoho neužitočných a všelijakých nezmyselných gadgetov. Apple iPhone alebo iPod je v dnešnej dobe fenomén, nebudeme si nič nahovárať. Zarobiť na jeho úspechu sa snaží veľa “vynálezcov“. Clingo Parabolic Sound Sphere je iba jednoduchá a dutá polovica gule s držiakom pre telefóny. Okrem dvoch, vyššie spomínaných zariadení, je kompatibilná aj s niektorými Blackberry a Android telefónmi. Zvuk zosilní približne o 10 dB za cenu 35 USD, teda približne 24 €.

The K Computer

Prvenstvo v IT ostáva v Ázií

Rebríček top 500 superpočítačov má oddnes nového lídra. Momentálne prvenstvo čínskeho superpočítača Tianhe-1A s výkonom 2,57 Pflop/s je už minulosťou. Fujitshu K Computer zvládne na porovnanie až 8 biliard operácií za jednu sekundu, teda 8 Pflop/s. Zložený je z 800 rackov, kde v každom z nich je 100 osemjadrových procesorov. Spolu tak superpočítač disponuje 80 000 procesormi. Počítač sa má naďalej rozširovať až do roku 2012, kedy bude mať K Computer v benchmarku Linpack výkon neuveriteľných 10 Pflop/s.

LG Optimus 3D

LG Optimus 3D čochvíľa v predaji

Ak ste jeden z netrpezlivých fanúšikov telefónu LG Optimus 3D, môžete začať oslavovať. Teda pokiaľ bývate vo Veľkej Británii, kde sa v súčasnosti spúšťa ohromná kampaň pre “namasírovanie“ verejnosti. Do predaja sa tento telefón dostane už o týždeň, teda 27. júna, s cenou 499,95 libier, čo je približne 570 €. U nás ho môžeme čakať v priebehu leta.

OmegaCam

Fotíme vesmír

Ak si myslíte, že váš úžasný nový fotoaparát má veľa Mpx, skúste ho porovnať s OmegaCam. Tento závratný prístroj, ktorý je nainštalovaný na teleskope VLT Survey v observatóriu Paranal má 268 Mpx. Zložený je z 32 jednotlivých CCD čipov a jedinečne tak môže zachytiť hviezdnu oblohu. OmegaCam zostrojili európski vedci, pričom na ich web stránke si môžete pozrieť snímku hmloviny vo vysokom (nie plnom) rozlíšení.

Vzdušný balet

Na záver úžasné video z veterného tunela, ktorý simuluje tandemový zoskok. Na rozdiel od toho z lietadla nemáte prekrásny výhľad, zato si tu môžete doslova lietať “dozblbnutia“. Najbližší takýto veterný tunel pre skydiving je v Prahe, odkiaľ pochádza aj toto video.

Foto: engadget.com, coolmaterial.com, astro-wise.org, LG

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.