150 000 kamier v nemocniciach, školách a domácnostiach bolo hacknutých

ZDROJ | typographyimages/Pixabay

Ďalší masívny hackerský útok, tentokrát bezpečnostných kamier z tovární Tesly, väzníc, škôl, nemocníc či policajných staníc, ktoré zabezpečujú kamery startupu Verkada.

Startup zo Silicon Valley, Verkada, napadli hackeri, ktorí takýmto spôsobom získali prístup k viac ako 150 000 bezpečnostným kamerám, ktoré monitorovali verejné inštitúcie, ale aj továrne spoločnosti Tesla.

ZDROJ | Tillie Kottmann

Pozrite siAutonómne autá sú podľa EÚ vysoko zraniteľné voči hackerským útokom

Navyše kamery, ktoré využíva Verkada, okrem monitorovania využívajú aj rozpoznávanie tváre, pohlavia, farby oblečenia a ďalších atribútov. Hackeri tiež tvrdia, že majú prístup k celému archívu zákazníkov startupu. Po zverejnení záberov bol Twitter účet jedného z hackerov, Tillie Kottmann, z hackerskej skupiny APT 69420 Arson Cats zablokovaný.

Ako informuje portál Bloomberg, cieľom medzinárodnej hackerskej skupiny bolo ukázať všade prítomnosť kamerového monitorovania a jednoduchosť preniknúť do tohto systému. Hackeri tiež informovali, že boli schopní identifikovať okrem videa, aj zvukový záznam.

Hovorca samotného startupu Verkanda sa už vyjadril, že boli zablokované všetky účty, aby sa zabránilo neautorizovanému prístupu. Momentálne by sa mali prípadom zaoberať silové zložky.

Tesla sa vyjadrila, že podľa informácií by mali byť kamery nainštalované iba u jedného z dodávateľov. Najcitlivejšie sú však kamery v školách a väzeniach, kde ich hacknutie môže ohroziť bezpečnosť.

Prístup sa podarilo získať vďaka zisteniu hesla a používateľského mena, ktoré mali byť podľa hackerskej skupiny uverejnené na internete. Po tom, čo média kontaktovali startup Verkada, hackeri stratili prístup ku kamerám.

ZDROJ | Tillie Kottmann

Pozrite siViac ako 60 000 používateľov Microsoft Exchange bolo hacknutých

Niektorí zamestnanci Verkada si nainštalovali kamery aj doma a hackeri, priznali, že sa im podarilo vidieť, čo robia zamestnanci.

Startup Verkada už v minulosti čelil kontroverzii po tom, ako kamery zneužili manažéri firmy na sexuálne obťažovanie kolegýň, ktoré si cez kamery fotili a zverejňovali ich fotky cez firemný Slack kanál.

ZdrojBloomberg,Newsweek

Komentáre k článku