Reklama

13 tipov na smart hračky, ktoré potešia aj niečo naučia

Zdroj | life.spartan.com
Juraj Recký
Zdroj | life.spartan.com
Zdroj | life.spartan.com

Vyberať vianočné darčeky pre deti nemusí byť problém. Ak však hľadáte niečo, čo vaše dieťa aj niečo naučí, výber už tak jednoduchý nie je. Ponúkame 13 tipov na smart vianočné darčeky.

Ďalšie rady a tipy na produkty aj z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček (ČPS).

Zdroj | bestdesk.co.uk

Obdarovať dieťa figúrkou super hrdinu, autíčkom alebo bábikou je zrejme prvé čo vás napadne, keď pri pohľade do kalendára zistíte, že už nemáte veľa času na kúpu vianočných darčekov. Tí vytrvalejší prejdú zo dve hračkárstva, niečo primerane veľké a primerane drahé kúpia a o detskú radosť je postarané.

Dieťa sa z novej hračky bude naozaj tešiť, vy budete v siedmom nebi z šťastného výrazu vašej ratolesti a na konci dňa si môžete spokojne odfajknúť úspešne zvládnuté najkrajšie sviatky roka. Ibaže, čo keby ste chceli vašim ratolestiam dopriať viac než len hračku, ktorá ich do pár týždňov omrzí alebo ju rozbijú. Ostanú dieťaťu spomienky na na tú hračku? Okrem chvíľkovej radosti a zábavy na pár týždňov v nich nič nezanechá a skončí kde si zabudnutí.

Pozrite si

14 gadgetov, s ktorými spravíte radosť športovcom na Vianoce

Zvoliť niečo hodnotnejšie? Istotne vás napadla kniha, no ruku na srdce, aj keď je to hodnotný dar, dieťaťu nespôsobí až takú radosť. Rafinovaný spôsob sú smart hračky. Aj keď na prvý pohľad môžu pôsobiť neatraktívne, dokážu toho veľa naučiť. A dnes sa už vyrábajú naozaj rafinovane, teda váš potomok ani nezistí, že sa vlastné niečo učí.

Čo treba vedieť pred kúpou?

Ak vás strhla predstava toho, že vďaka hračkám zo svojho dieťaťa vychováte génia, trochu spomaľte. Aj smart hračky sú rozdelené do kategórií podľa veku. Pri výbere na to dbajte. Ak totiž chcete, aby hračka naozaj zaujala, nesmiete mať tradičný rodičovský prístup preceňovania svojho dieťaťa. Ak je niečo od 12 rokov, tak to kúpte len ak má vaše dieťa 12 a viac. Môžete byť presvedčení, že váš 10-ročný drobec je génius, to vám nikto neberie, no aby sa vaše posedenie pod ozdobenou jedličkou nezmenilo na večer plný plaču.

Zdroj | huffingtonpost.co.uk

Smart stavebnice sú často postavené na princípe dokupovania doplnkových častí. A až keď máte  bohaté príslušenstvo začínajú byť naozaj zábavné. Ak vám teda v hlave pobeží „veď čo, sú Vianoce, raz za rok môžem minúť viac“ zbystrite, aby z raz za rok, nebol pravidelný nákup nových a nových častí.

Kedy dať prvýkrát do ruky dieťaťu smartfón či tablet je otázka, ktorá rozdeľuje hneď na niekoľko táborov. Pri výbere smart hračky na Vianoce preto myslite aj na to, či zariadenie s dotykovým displejom nie je potrebné na plnohodnotný zážitok. Určite, ale nedávajte smartfón či tablet ako vianočný darček len preto, aby ste mohli kúpiť smart hračku.

Pozrite si

13 praktických smart zariadení pod stromček do každej domácnosti

Aj v našich tipoch nájdete viacero robotov, pri ktorých sa spomína ako benefit programovanie. Majte na pamäti, že nie je programovanie ako programovanie. Ak si aj vy ako rodič potrebujetevyhladať, čo vlastne programovanie obnáša, radšej sa poraďte s niekym skúseným. Nenechajte sa však odradiť. V tých najjednoduchších prípadoch ide len o skladanie farebných obdlžníkov s priradenými úkonmi do logického sledu.

Kupovať smart hračky môže byť aj trend a srdce na ruku, rodičia niekedy strácajú rácio, a len preto aby sa dorovnali známym, kúpia nejakú super tech novinku. Veď o čo horšie je vaše dieťa, než susedov Miško, že?  Ibaže, ide v prvom rade o vaše dieťa. Ak by ho smart hračka nemala zaujať radšej siahnite po nejakej klasike. Mimochodom, smart hračka je klasické Lego, či Duplo pre menších.

Na čo vlastne smart hračky? Učia, rozvíjajú jemnú motoriku, nútia premýšľať, cibria kritické myslenie a pomáhajú chápať. Ak je niečo atraktívne pre dieťa, venuje tomu viac pozornosti a ľahšie si zapamätá.

Zhrnutie

  • Pri výbere sa držte vekovej kategórie.
  • Spoznajte hračku pred kúpou, aby bola kompletná.
  • Zistite, či k hračke netreba tablet alebo smartfón. Dali ste už smart zariadenie vášmu dieťaťu?
  • Nekupujte zbytočne najnovšie vychytávky. Niektoré hračky majú aj lacnejšie alternatívy.
  • Nebráňte sa aj klasikám, ktoré poznáte z detstva vy.

Boffin 100

23,90 €

Zdroj | Boffin

Prečo kúpiť?

Stavebnica ponúka 30 farebne odlíšených súčiastok, z ktorých sa dajú postaviť stovky projektov. Môžete sa riadiť priloženým manuálom, ale nemusíte. Je len na vás, ako spolu určité diely skombinujete a akému projektu tak dáte možnosť vzniknúť. Základom všetkého je doska, na ktorej sa jednotlivé súčiastky nasadzujú.

Prečo nekúpiť?

Stavebnica síce ponúka možnosť vytvoriť množstvo projektov, no takmer vždy je základom doska. Tiež môže na atraktivite uberať statickosť projektov.

GEOSMART Flip Bot

46,90€

Zdroj | GEOSMART

Prečo kúpiť?

Autíčko, ktoré podporuje kreativitu! K dispozícií je 29 farebých dielikov z ktorých si dieťa postaví autíčko presne podľa svojich predstáv. Dieli spolu držia pomocou magnetov. Ak vložíte do autíčka motorček, môžete ho ovládať na diaľku. Dizajn autíčka je navrhnutý tak, že sa neprevráti ani v náročnom teréne. ovládanie je cez Wi-Fi, ktorá je. stabilnejšia a s väčším dosahom než ponúka Bluetooth.

Prečo nekúpiť?

Aj keď je autíčko oficiálne vhodné pre deti od 5 rokov, má možno komplikovanejší dizajn, než by bolo vhodné.

Harry Potter Kano Coding Kit

88,00 €

Zdroj | Kano

Prečo kúpiť?

Ktoré dieťa by nechcelo čarovný prútik Harry Pottera? Ten od Kano si rozumie so zariadeniami od Apple, s ktorými komunikuje cez Bluetooth. Aplikácia obsahuje viac ako 70 hier a rôznych výziev. Ak sa ponuka minie, nie je problém si vytvoriť vlastné kúzla, po ktoré sa môžete podeliť v Kano komunite.

Prečo nekúpiť?

Sú 3 dôvody, ktoré vás môžu odrádzať. Prvý je cena, druhý kompatibilita len so zariadeniami Apple a tretia napájanie pomocou AAA batérií.

HEXBUG nano Space Lunar Expedition

29,99 €

Prečo kúpiť?

Inteligentná stavebnica, ktorá núti deti premýšľať, učiť sa, trénovať mikro pohyby, kritické myslenie a fantáziu, ale aj očakávať. Najmä je HEXBUG zábava, pri ktorej deti vydržia celé hodiny. Výrobca ponúka viacerov rôznych setov a bohaté príslušenstvo.

Prečo nekúpiť?

Cenová politika je postavená tak,,, že budete musieť kúpiť začiatočnícky set a k nemu postupne dokupovať rôzne doplnky a rozšírenia. Časom tak môžete do stavebnice investovať nie málo peňazí.

LEGO Boost

179,99 €

Zdroj | Lego

 

Prečo kúpiť?

Z jednej stavebnice môžete postaviť 5 rôznych modelov. Okrem klasického stavania z kociek dieťa dokáže stavebnicu rozhýbať vďaka jednoduchému programovaniu. K dispozícii je senzor vzdialenosti, pohybu, farieb, sklonu, či možnosť zapracovať zvukové efekty. Na ovládanie stačí stiahnuť aplikáciu.

Prečo nekúpiť?

LEGO konečne začalo predávať modely Techniks s Bluetooth ovládaním. Naskytá sa tu otázka, či má zmysel kupovať okrajovú kategóriu, keď jedna z najpopulárnejších ponúka takmer rovnaké možnosti.

Marbotic Smart Kit

75,90 €

Zdroj | marbotic

Prečo kúpiť?

Didaktická pomôcka je určená pre deti od 3 do 8 rokov a má pomôcť rozoznávať čísla a písmena. Samozrejme, dieťa si osvojí aj používanie technológií. Zaujímavosťou je, že Marbotic Smart Kit vychádza z princípov Montessori. Kritické myslenie sa u dieťaťa rozvíja vďaka kombinácií kombinácií fyzického a interaktívneho.

Prečo nekúpiť?

Marbotic Smart Kit je pomerné drahý, vzhľadom na to, pre ako malé deti je určený. Naviac, aby ste hračku využili naplno, musíte ju používať na tablete. Displej smartfónu je pre hry malý.

Shifu Orboot

44,90 €

Zdroj | Shifu

Prečo kúpiť?

Deti pomocou tabletu a AR dokážu objavovať všetky krajiny sveta a to od architektúry, cez prírodu až po vynálezy. Obzrú si Eiffelovu vežu, vylezú na Everest alebo sa dozvedia niečo o suši.

Prečo nekúpiť?

Prečo nekúpiť glóbus s rozšírenou realitou? Nuž… možno najmä preto, že dáte smart zariadenia možno priskoro do rúk.

Sphero BB-9E

169,90 €

Zdroj | Sphero

Prečo kúpiť?

Nová generácia obľúbeného robota z legendárnych Star Wars zabaví naprieč vekovými kategóriami. Robot ovládaný smart zariadením cez Bluetooth ponúka viacero predprogramovaných hier, no tiež si viete naprogramovať vlastné. Učiť sa programovať budete v Shero MacroLab, pre skúsenejších je k dispozícii SDK pre Android a iOS. BB-9E dokáže zrkadliť vaše správanie sa k nemu, vďaka adaptívnej osobnosti. V hlave má zabudovaný projektor.

Prečo nekúpiť?

Výdrž batérie je na jedno nabitie 60 minút, čo sa môže zdať dosť, no ak sa do hry s týmto robotom ponoríte, hodina vám ujde, ani nebudete vedieť ako. Nabitie robota trvá 30, čo tiež nie je najmenej, ak je dieťa nedočkavé na hru.

Sphero P06184

39,90 €

Zdroj | Sphero

Prečo kúpiť?

Najjednoduchšie veci sú zvyčajne tie najzábavnejšie. Ostatne spomeňte si na detstvo, keď vás kopa kamienkov dokázala zabaviť celé hodiny. Inteligentná loptička Sphero sa dá ovládať pomocou smartfónu a aplikácie. Pohybovať sa vie do všetkých strán. Deti si ovládaním cvičia jemnú motoriku. Tie staršie môžu v aplikácií pohyb vopred naprogramovať. Balenie obsahuje aj gumený obal, aby ste sa s loptičkou mohli zabávať aj vonku.

Prečo nekúpiť?

Sphero P06184 ponúka relatívne obmedzené možnosti zábavy. Sám výrobca uvádza, že pre technickú náročnosť je odporúčaný vek nad 6 rokov. Áno, pohyb loptičky sa dá aj programovať, no deti v tomto veku už možno budu chcieť viac než len pohyblivú guľu.

Thames & Kosmos Chem C2000 v2

135,00 €

Zdroj | Thames & Kosmos

Prečo kúpiť?

Zábavná 50-dielna súprava Chem C2000 ponúka 250 možných pokusov a je určená pre deti od 11 rokov. Obsahuje horák na alkohol, či súčasti na elektrochemické pokusy. Silnejšie kyseliny umožňujú pracovať aj s kovmi, pritom je stále všetko bezpečné na doma. Okrem tradičnejších pokusov, ako je napríklad separácia zmesí, set ponúka aj všetko potrebné na vizuálne atraktívne pokusy, ako je napríklad výbuch sopky.

Prečo nekúpiť?

Aj keď výrobca garantuje bezpečnosť pri správnom používaní,, môže byť v niektorý prípadoch táto hračka nebezpečná.

Trefl Malý objaviteľ – Svet okolo nás

11,90 €

Zdroj | Trefl

Prečo kúpiť?

Hra je vhodná už pre deti v predškolskom veku. Obsahuje 12 herných dosiek, 100 otázok a jej kúzlo je v tom, že sa na hru používa magické pero. Je vhodná pre deti od štyroch rokov a precvičuje logické myslenie. Jedna hra trvá 10 až 25 minút a je maximálne pre 4 hráčov.

Prečo nekúpiť?

Tu sa dôvody prečo nie hľadajú veľmi ťažko. Naviac, pri tej cene…

Voltík II.

25,90€

Zdroj | Voltik

Prečo kúpiť?

Elektronické laboratórium umožňuje zapojenie efektných elektronických modelov ako podľa príručky, tak podľa vlastných znalostí. Zostaviť môžete rozmanité húkačky, poľný telefón, kryštáliky, jednoduché rádio, detektor kovov, metronóm, blikač, poplašné zariadenie na fotobunku, minútovník, merač stisku a tiež modely prepojené s hrou Voltík I.

Prečo nekúpiť?

V porovnaní s dnešnými modernými hračkami pôsobí trochu neaktuálne.

Wonder Worshop Dash Robot

195,90 €

Zdroj | Wonder

Prečo kúpiť?

Inteligentný robot dokáže reagovať na svoje okolie alebo plniť príkazy. Aplikácie pre inteligentné telefóny a tablety Wonder, Go, Path a Blockly ponúkajú jednoduché hry pre najmenších, možnosť riešenia podnetných úloh i seriózne programovanie pro školákov od 8 rokov.

Prečo nekúpiť?

Robot má možno menej atraktívny dizajn a vyššiu cenu.

Veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali. Ak máte iný nápad, alebo už aj niečo vyskúšané neváhajte sa podeliť o tip v diskusii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.