Reklama

12 zamestnaní, ktoré ešte neexistujú, ale kvôli moderným technológiám budú

Zdroj | ASUS
Števo Porubský
Zdroj | ASUS
Zdroj | ASUS

Vo svete existuje množstvo zamestnaní, ktoré v priebehu rokov zanikli a dnes sa nad ich existenciou už iba pousmejeme. Sú však aj také, ktoré čaká v priebehu pár rokov podobný osud.

Aj pri tých pracovných pozíciách sa o pár desiatok rokov budeme my, alebo naši potomkovia čudovať, prečo vôbec existovali. A takto to pôjde ešte dlhé roky. Aj preto, že neustále sa meniaci svet bude potrebovať nové zamestnania.

Vybral som preto opäť 12 zamestnaní, ktoré o niekoľko rokov, maximálne desaťročí vzniknú. Nie je teda na mieste tvrdiť, že umelá inteligencia a stroje nás oberú o prácu. Šikovní a cieľavedomí si vždy nájdu prácu, v akejkoľvek dobe.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Mechanik autonómnych automobilov

Autonómne automobily nie sú ničím novým ani dnes, no po cestách ich jazdí pár desiatok. V budúcnosti sa ale očakáva, že sa ich počet extrémne rozšíri a samojazdiace automobily, hlavne namiesto taxíkov. Dnes ich opravujú samotné firmy, ktoré ich vyvíjajú, no s rastom počtu takýchto automobilov na cestách bude rásť dopyt po ich opravároch. Nepôjde pritom o klasické mechanické opravy, ktoré dnes i v budúcnosti vedia vykonávať mechanici, ale ich nástrojov na autonómnu jazdu.

Zdroj | Cruise
2.

Manažér dronov

Znie to ako prazvláštna pozícia, no bude potrebná v čase, kedy sa nad nami budú rozširovať flotily lietajúcich dopravných prostriedkov. Manažéri dronov budú mať na starosti nie ich letové plány, ale jednotlivé flotily v konkrétnych firmách.

3.

Špecialista na autonómnu dopravu

Samojazdiace nebudú len automobily, ale aj drony či malé lietadlá. Všetko toto ale bude musieť niekto schopný dokázať programovať a vylepšovať. Dnes už inžinieri riešia autonómiu dopravy vo veľkom, no ako bude vyzerať doprava v budúcnosti môžeme vidieť tak maximálne v niektorých sci-fi filmoch.

4.

Sprostredkovateľ osobných údajov

Dnes ponúkame naše osobné údaje celkom zadarmo firmám, ktoré z nich ťažia milióny a miliardy v ziskoch. Sociálne siete vedia o nás viac ako my sami, ako naše rodiny či najbližší. A s týmito dátami veľmi dobre obchodujú už dnes. V budúcnosti preto budú vznikať firmy, ktoré naše osobné dáta budú speňažovať ale v náš prospech. Samozrejme, určitú províziu si tieto firmy nechajú.

5.

Vesmírny pilot

Tak ako sa dnes lieta medzi krajinami a kontinentami, tak sa bude v budúcnosti lietať medzi otvoreným vesmírom a Zemou, prípadne na výletné vesmírne stanice na orbite či Mesiaci, nebodaj Marse. Je to hudba veľmi vzdialenej budúcnosti, no človek je tvor zvedavý a vždy sa nájdu mnohí, ktorí budú takýto typ výletov chcieť.

Zdroj | Virgin Galactic
6.

CPO

Chief productivity officer bude riaditeľská pozícia, no aj priamo pod ním budú manažéri produktivity. Neustály tlak na efektivitu bude nakoniec potrebovať oddelenia, ktoré sa ňou budú zaoberať, vyhodnocovať dáta jednotlivcov i celých skupín v malých i väčších firmách.

7.

Výrobca častí tela

Obsah pokračuje pod reklamou

Už dnes vieme na špeciálnych 3D tlačiarňach tlačiť niektoré časti ľudského tela. V budúcnosti sa počíta, že tlačiarne, resp. iné „výrobníky“ budeme využívať v podstatne väčšom meradle. Aj preto bude potrebný niekto, kto bude schopný tieto časti tiel vyrábať na objednávku, nejaký tvorca/dizajnér.

8.

Mentor celistvosti

Sociálne siete, neustále on-line pripojenie a minimalizácia fyzických kontaktov z nás spravia prázdnych ľudí. V budúcnosti tak vraj budeme potrebovať mentorov, ktorí nám budú schopní poradiť v celoživotných stratégiách, vo fyzických i duševných potrebách, sociálnej naplnenosti a hobby.

9.

Chirurg pre osobné počítače

Až nastane doba, kedy si budeme do tela voperovávať najrôznejšie počítače, bude potrebný chirurg, ktorí sa bude rozumieť nielen ľudskému telu, ale aj takýmto osobným počítačom. Sekundovať mu ale budú musieť aj ďalší špecialisti z lekárskej oblasti, ktorí si budú musieť rozšíriť svoje atestácie.

10.

Blockchain špecialista

Bežným zamestnaním v budúcnosti sa stane špecialita na blockchain. Táto technológia je už dobre známa aj dnes, no v budúcnosti sa očakáva jej ešte výraznejšie rozšírenie, a to nielen kvôli najrôznejším kryptomenám. Špecialisti z tejto oblasti budú mať na starosti vývoj blockchain systémov aj pre vlády a veľké i malé spoločnosti po celom svete.

11.

Génový expert

Opäť lekársky odbor, ktorý ale vďaka technológiám bude napredovať raketovým tempom. Liečiť sa budeme opravou génov a na to budú potrební odborníci, lekári. Hoci ide dnes o veľmi kontroverznú tému, časom by sa mala utriasť, zjednotiť a vytvoriť určitý kódex, ktorý zamedzí ľudom hrať sa na boha a liečiť dnes nevyliečiteľné choroby.

12.

Tréner v e-športe

S nárastom e-športov vzniknú aj nároky na čoraz lepšie výsledky a tak vzniknú aj pozície trénerov e-športovcov, či už tímov, alebo jednotlivcov. Aj keď sa to mnohým nezdá, aj e-šport vie byť fyzicky (i psychicky) náročná činnosť a tak hráči potrebujú niekoho, kto im vie pomôcť sa zlepšiť v rôznych oblastiach.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.