Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

11. generácia Intel Core H poženie herné Ultrabooky, prichádza aj Rocket Lake S

11. generácia Intel Core H poženie herné Ultrabooky, prichádza aj Rocket Lake S
Zdroj | Intel
Stanislav Vinc
11. generácia Intel Core H poženie herné Ultrabooky, prichádza aj Rocket Lake S
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Intel predstavil 11. generáciu procesorov Intel Core H-série, s ktorou sa orientuje najmä na ultraľahké herné notebooky. Čiastočne však odhalil aj prichádzajúce procesory z rodiny Rocket Lake S určené pre desktopy.

11. generácia procesorov Intel Core H-série

Ultraľahkých herných notebookov je na trhu čoraz viac, no v čoraz väčšej miere ich poháňajú práve konkurenčné procesory od spoločnosti AMD. Tie sú totiž namiesto 14nm výrobného procesu, ktorý využívali procesory Intel Core doteraz, postavené na oveľa menšej a efektívnejšej 7nm architektúre. Tentokrát už zmenšuje aj Intel, nová generácia využíva 10nm SuperFin architektúru.

Intel cieli novými procesormi z rodiny Tiger Lake H35 na herné notebooky s hmotnosťou do 1,8 kilogramu a hrúbky 1,6 centimetra. Ich strop na jednej strane končí už pri 4 jadrách, ktoré však ponúkajú maximálnu frekvenciu 5 GHz. Tieto procesory ponesú prezývku „H35“ práve kvôli ich 35-wattovému TDP.

Zdroj | Intel

Používatelia, ktorí potrebujú okrem hier využívať viacero jadier aj na serióznu prácu, si môžu počkať do konca tohto kvartálu. Intel totiž vtedy plánuje predstaviť ďalšie modely s maximálne 8 jadrami, aj v tomto prípade samozrejme s podporou PCIe Gen 4.0 a modemom Intel Killer Wi-Fi 6E (Gig+).

Pozrite si

Čo je to Wi-Fi 6E a aké vylepšenia prináša nový štandard?

Vlajkovou loďou tejto generácie bude nateraz „špeciálna edícia“ procesoru Intel Core i7-11375H, ktorá má ponúknuť doteraz najvyšší výkon na jedno jadro. Oproti procesorom AMD Ryzen 9 4900H a Ryzen 7 4800H má byť tento model až o 30 % rýchlejší a v spojení s integrovanou grafikou Intel Xe-LP pripravený aj na hranie vo Full HD rozlíšení pri 70 fps, resp. 4K UHD pri zhruba 30 fps.

Zdroj | Intel

Prvé herné notebooky využívajúce novú 11. generáciu procesorov Intel Core H-série predstavujú takmer všetci poprední výrobcovia priamo na aktuálne prebiehajúcej výstave CES 2021. Nové modely s novým hardvérom by sa tak mali objaviť na trhu už v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Rocket Lake S

K znižovaniu počtu jadier dochádza aj pri prichádzajúcej sérii procesorov Rocket Lake S. Oproti minuloročným 10-jadrovým procesorom sa tentokrát do desktopových počítačov chystajú už iba 8-jadrové modely. Aj napriek tomu sa máme tešiť na 19-percentný nárast výpočtového výkonu a 50-percentný nárast grafického výkonu.

Zdroj | Intel

Prvým známym modelom z novej série je model Intel Core i9-11900K s maximálnym taktom 5,3 GHz a podporou pre PCIe Gen 4.0 architektúru, ako aj rýchlejšie pamäte DDR4-3200. Aj napriek výrazným vylepšeniam si však tieto procesory zachovajú spätnú kompatibilitu s čipsetmi Intel Core 400 Series.

Pozrite si

Intel RealSense ID – konkurencia pre Face ID od Apple mieri aj do bankomatov

Už v druhej polovici tohto roka by sme sa z „dielní“ spoločnosti Intel mali dočkať aj procesorov Alder Lake, ktoré budú unikátne tým, že budú v rámci jedného čipu kombinovať výkonné aj úsporné jadrá tak, ako to býva v prípade mobilných ARM procesorov. Tieto tzv. hybridné procesory nadviažu na minuloročnú sériu Lakefield, tentokrát však s vyšším výkonom.

Zdroj