Reklama

100 rokov Warner Bros. - od projektora k streamom

Zdroj | Warner Bros.
Richard Pliešovský
Zdroj | Warner Bros.
Zdroj | Warner Bros.

Dnes máme ďalší historický deň, ktorý stojí za zmienku. Warner Bros. majú 100 rokov, čo je naozaj parádne jubileum a názorne dokazuje, čím všetkým si filmové štúdiá v priebehu času prešli. Dnes patrí Warner Bros. viacero mediálnych spoločností, napríklad Discovery, či HBO Max.

História Warner Bros. nie je len príbehom legendárneho filmového štúdia a jeho hviezd, ale i samotného Hollywoodu. Nastavuje zrkadlo Ameriky minulého storočia. Warner Bros. vznikla ako rodinná firma poľsko-židovských imigrantov štyroch bratov (Harry, Albert, Sam a Jack Warner). Využili nové príležitosti v ešte len rozvíjajúcom sa filmovom priemysle.

Podnikať v kinematografii začali traja starší bratia, keď s filmovým projektorom premietali filmy v banských mestách Pensylvánia a Ohio. Na začiatku podnikania investovali Sam a Albert Warnerovci 150 dolárov do predstavenia Life of an American Fireman a The Great Train Robbery. Prvou dôležitou dohodou bolo získanie práv na hru Averyho Hopwooda Zlatokopi od divadelného impresária Davida Belasca. Ich povesť si vybudoval pes Rin Tin Tin, ktorého si po 1. svetovej vojne priviezol z Francúzska americký vojak.

Obsah pokračuje pod reklamou

Skvelá technologická inovácia sa postarala o ich rýchly úspech. Štyri roky po vzniku štúdia spôsobili revolúciu vo filmovej tvorbe pridaním zvuku do filme (The Jazz Singer, 1927). Herecké hviezdy a silné príbehy dali Warner Bros. povesť ako štúdia, v ktorom drsní chlapi (napr. Humphrey Bogart) a silné ženy (Bette Davis) udržali ľudí v kinách. Kto by nepoznal klasiky, ako je Casablanca, Električka menom Túžba, Občan Kaine, Zrodila sa hviezda, Bonnie & Clyde, Malcolm X, Caddyshack či Purple Rain?

Svetoznáme štúdio na pripomenutie svojho výročia uvádza na trh balík produktov, obsahu a zážitkov pre fanúšikov. Slávnostné vydania zahŕňajú hračky, oblečenie, zberateľské predmety či koncerty.

To esenciálne je však v produkcii štúdia. Viete si predstaviť, že by sa nikdy nenatočili také pecky, ako je Matrix, Smartonosná zbraň, Harry Potter, Pán prsteňov, Batman, Ja, legenda, Sherlock Holmes, San Andreas, Dannyho jedenástka, Terminátor, Sex v meste, Argo, Osobný strážca, či nesmrteľný seriál Priatelia, alebo Dva a pol chlapa?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.