Premýšľate o možnosti ušetriť na tohtoročnej dovolenke vybavením si ubytovania cez populárnu platformu Airbnb? Existuje niekoľko vecí, s ktorými by ste mali počítať a na ktoré by ste si mali dať pozor ešte pred vytvorením rezervácie, odchodom na dovolenku, ale aj počas samotného pobytu v ňom.
1. Nezabudnite na filter
Hľadanie ubytovania na Airbnb je pomerne jednoduché. Do vyhľadávacieho poľa zadáte destináciu, vedľa si zvolíte rozpätie dátumov a následne počet hostí. Airbnb vám už o pár sekúnd zobrazí desiatky, ak nie stovky rôznych ubytovaní, z ktorých si rovno môžete začať vyberať… alebo nie?
Ešte skôr, ako sa pustíte do otvárania jedného ubytovania za druhým, si určite zúžte výber podľa špecifík, na ktorých vám záleží. V prvom rade by ste si mali určite priblížiť mapu výberu na konkrétnu lokalitu, ktorá vás zaujíma (napr. konkrétna ulica, pláž či centrum mesta).
V druhom rade určite kliknite na tlačidlo Filter, kde si okrem cenového rozpätia môžete vybrať aj to, či si chcete prenajať celý objekt (odporúčame) alebo iba izbu, koľko spální a lôžok potrebujete, o aký typ objektu máte záujem, či potrebujete mať v ubytovaní napr. práčku, klimatizáciu či Wi-Fi alebo hľadáte ubytovanie prístupné aj bezbariérovo.
2. Fotky si prezrite dôkladne a s rozumom
Prvé, do čoho sa po kliknutí na nejaké ubytovanie určite pustíte, je prehliadanie si zverejnených fotografií. Na prvom dojme záleží, no nenechajte sa ním oklamať. Pekne nasvietený priestor hýriaci farbami môže odpútať vašu pozornosť od toho, že na fotkách niečo nesedí alebo dokonca úplne chýba.
Spomeňte si na vaše požiadavky a dobre si pozrite, či na fotografiách vidíte všetko podstatné, čo v ubytovaní potrebujete. Je tam sľubovaná klimatizácia? Odfotografoval hostiteľ každú izbu, aj kúpeľňu? Je všetko zariadenie v poriadku? Fotky si skrátka určite prezerajte s chladnou hlavou a radšej aj opakovane, kým si nebudete istí, že presne viete, do čoho vlastne idete.
3. Diabol sa ukrýva v detailoch
Spoznávanie ponúkaného ubytovania by nemalo zostať iba pri fotografiách. Po ich preštudovaní si určite rovnako dôkladne prečítajte aj popis. Problém totiž môže nastať pri zbrklom čítaní, alebo aj nesprávnom strojovom preklade.
Airbnb totiž popisy ubytovaní automaticky strojovo prekladá, čo je rozhodne dvojsečná zbraň. To najdôležitejšie z automatického prekladu určite pochopíte, no aby vám neunikli detaily, popis si určite pre istotu prepnite aj do pôvodného jazyka, ktorým bez ohľadu na cieľovú destináciu zvyčajne býva angličtina.
4. Prečítajte si všetky hodnotenia
Čo zámerne či nechtiac zabudol spomenúť v popise hostiteľ, určite neuniklo ostatným hosťom, ktorí vami vybrané ubytovanie navštívili pred vami. Z hodnotení od ostatných používateľov sa môžete dozvedieť dodatočné informácie o samotnom ubytovaní, o jeho prípadných nevýhodách a vadách, ale aj o zaujímavostiach z jeho okolia či samotnom hostiteľovi.
Airbnb vám aj v tomto prípade umožní preložiť si hodnotenia z iných jazykov do slovenčiny, niekedy však táto funkcia nefunguje správne. Aj hodnotenia napísané v jazykoch, ktoré neovládate, sa určite oplatí prekopírovať do Prekladača Google.
Špeciálne si pri hodnoteniach všimnite aj stĺpec vľavo, kde môžete vidieť najsilnejšie a najslabšie stránky ubytovania. Napr. „Presnosť“ značí, ako dobre hostiteľ opísal svoje ubytovanie, „lokalita“ vám zas umožní odhaliť, či sa ponúkané ubytovanie náhodou nenachádza priďaleko od zaujímavých miest alebo či dokonca nie je situované v nebezpečnej štvrti mesta.
5. Ubytovanie nemá hodnotenie? Skontrolujte hostiteľa
Ak vami vyhliadnuté ubytovanie (ešte) nemá žiadne hodnotenie, nemusíte to vzdávať. Je totiž celkom pravdepodobné, že jeho hostiteľ vlastní a ponúka aj iné nehnuteľnosti, ktoré už hodnotenia môžu mať. V spodnej časti popisu ubytovania sa tak jednoducho prekliknite na profil hostiteľa a prečítajte si jeho osobné hodnotenia, ako aj hodnotenia jeho ostatných ubytovaní v ponuke.
6. Prezrite si okolie
Pozdáva sa vám ubytovanie? Výborne. Teraz si však ešte pre istotu skontrolujte, ako vyzerá jeho okolie. Zvnútra krásne ubytovanie sa totiž môže nachádzať na úplnom okraji mesta, v zapadnutej uličke či zanedbanej budove, ktorá vám môže celý zážitok z dovolenky pokaziť.
Je v okolí nejaká reštaurácia? A čo zastávka MHD alebo parkovacie miesto, pokiaľ budete mať v cieľovej destinácii aj auto? Toto všetko si môžete veľmi rýchlo overiť za pomoci Máp Google (a iných mapových služieb), ako aj pomocou aplikácie Google Earth, v ktorej si lokalitu môžete pozrieť aj v 3D.
7. Skryté poplatky a storno podmienky
Pokiaľ ste sa už rozhodli pre konkrétne ubytovanie, pred platbou si dobre skontrolujte finálnu cenu. Pomerne nízky poplatok (záleží od ubytovania) za jednu noc sa vám totiž môže veľmi rýchlo navýšiť a to nielen tým, že sa vynásobí počtom nocí, ale aj príplatkami za upratovanie či servisný poplatok a ďalšie položky, ktoré si môže hostiteľ k finálnej cene vopred prirátať.
Nikto zrejme nerezervuje ubytovanie s tým, že sa doň možno nedostaví, no ako sa hovorí, náhoda je blbec a ak vám náhodou niečo zabráni odcestovať na dovolenku (alebo nájdete lepšie ubytovanie), je vždy lepšie mať možnosť bezplatného (či lacného) storna aspoň do určitého dátumu pred odchodom.
8. Komunikujte a plaťte výhradne cez Airbnb
Ak sa chcete vyhnúť problémom a nenechať sa nachytať špekulantmi, celé vaše ubytovanie rezervované cez Airbnb riešte výhradne cez Airbnb. Či už ide o spracovanie platby alebo aj četovanie s hostiteľom, všetko procesujte cez túto platformu. Táto zásada vám výrazne uľahčí riešenie prípadných problémov s podporou Airbnb, či už pôjde o banalitu alebo aj serióznu reklamáciu.
Komunikácia cez Airbnb má ešte jednu drobnú výhodu. Osobne som sa už totiž stretol s hostiteľmi, ktorí skrátka odmietali komunikovať po anglicky a hoci som im správy písal práve v tomto jazyku, oni mi spokojne odpovedali po taliansky. Vďaka četovaniu cez Airbnb to však našťastie nebol žiaden problém, platforma totiž dokáže všetky správy automaticky prekladať do slovenčiny.
9. Pozor na domáce pravidlá
Dorazili ste do ubytovania? Dajte si pozor na pravidlá, ktoré vám možno verbálne zreferuje hostiteľ, alebo ich nájdete spísané v príručke, ktorá bude zrejme umiestnená niekde v hlavných častiach ubytovania.
Airbnb sa od ubytovania v hoteli líši tým, že sa v ňom budete musieť vlastnoručne postarať o niekoľko kľúčových vecí vrátane vynášania smetí či varenia, pre ktoré môže mať hostiteľ stanovené svoje vlastné pravidlá. V spomínanej príručke tiež určite nájdete heslo na Wi-Fi a možno aj dobré tipy na reštaurácie, bary a atrakcie v okolí alebo aj čísla na miestne taxi služby.
10. Problém? Obráťte sa na Airbnb
Ak sa budete držať pravidiel vyššie, problémom by ste sa mali s najväčšou pravdepodobnosťou vyhnúť. Ak však motyka predsa len vystrelí, v tom prípade netreba panikáriť, najprv skúste kontaktovať podporu spoločnosti Airbnb.
Aj keď Airbnb žiadnu z ponúkaných nehnuteľností nevlastní, s mnohými problémami, na ktoré môžete naraziť, vám bude jej podpora vedieť pomôcť, vrátane reklamácie a vrátania (časti alebo celej) platby.