Reklama

10 užitočných tipov pre prácu s aplikáciami na desktope v macOS

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

MacOS je komplexný systém, prácu na ňom uľahčuje množstvo trikov a klávesových skratiek. No ak ich často nepoužívate, ľahko sa zabudnú. Schválne, koľko z nasledovných skratiek ste kedysi poznali, ale nepoužívali?

Aktívne rohy

Aktívne rohy sú veľmi dobrá funkcia, pomocou nej si môžete nastaviť čo sa má stať, ak nabehnete do jedného z rohov. Aktivujete si ich v Nastavenia > Plocha a šetrič obrazovky na karte Šetrič obrazovky.

Pokročilé nastavenie aktívnych rohov

Aktívne rohy sú fajn, ale častokrát sa môžete stretnúť s ich nechceným aktivovaním. Ak tomu chcete zabrániť, môžete si podmieniť ich aktiváciu len vtedy, ak máte zároveň stlačenú klávesu. Nastavíte si to jednoducho, počas zobrazenia vyskakovacieho menu podržte klávesu Command, Shift, Option alebo Control, prípadne kombináciou týchto kláves.

Rýchle skrytie otvoreného okna

Na takúto úlohu potrebujeme poznať skratku Command + H. Aplikácia ostane bežať na pozadí, opätovne si ju zobrazíte skratkou Command + Tab (alebo kliknutím na ikonu appku v doku).

Skrytie všetkých neaktívnych okien

Ak potrebujete skryť všetky okná okrem toho, ktoré práve používate, pomôže vám poznať skratku Option + Command + H.

Aktivácia vyhľadávania v Spotlighte

Veľmi užitočná klávesová skratka Command + medzerník vám okamžite otvorí Spotlight.

Rýchle prepínanie medzi aplikáciami

Univerzálna klávesová skratka, ktorú mnohí z vás poznajú aj z Windowsu. Ak chcete prejsť z jednej otvorenej aplikácie do druhej, stlačte klávesy Command + Tab. V prípade, že máte otvorených aplikácií viac, čo aj zvyčajne máte, podržte Command a stláčaním Tab si vyberiete zo zobrazenej ponuky. Vždy prvá aplikácia sa ponúkne tá, ktorá bola naposledy použitá.

Pozrite si

AKO na Macu robiť screenshoty bez tieňov okien

Rýchle ukončenie aplikácie

Aj táto skratka je známa z Windows. Command + Q ukončí otvorenú aplikáciu.

Minimalizovanie aplikácie

Skratkou Command + M minimalizuje aktívne okno do Docku. Ak chcete minimalizovať všetky okná aplikácie v popredí, použite klávesovú skratku Option + Command + M.

Prepínanie medzi viacerými pracovnými plochami

Ak máte viacero pracovných plôch, dokážete sa medzi nimi rýchlo pohybovať prepínaním ovládacieho tlačidla a nasledovným stlačením pravej, alebo ľavej šípky.

Vytvorenie screenshotu

Užitočná a často používaná funkcia je vďaka skratke ešte rýchlejšia. Shift + Command + 3 vytvorí snímku celej obrazovky. Ďalšou skratkou Shift + Command + 4 zachytíte vybranú časť obrazovky. V prípade, že potrebujete zachytiť len okno (alebo jeho menu), stlačte a podržte Shift + Command + 4 + medzerník.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v našej sérii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.