Reklama

10 tipov ako si zjednodušiť prácu s IBAN

Zdroj | VUB
PR článok
Zdroj | VUB
Zdroj | VUB

S modernými funkciami elektronického bankovníctva používanie IBAN-u bez problémov zvládnete. Stačí ho naskenovať, skopírovať alebo platiť na telefónne číslo.

Od začiatku prechodu na SEPA medzi ľuďmi rezonuje dĺžka nového čísla účtu. Ako vyplniť číslo účtu do prevodného príkazu a nepomýliť sa? Úplne jednoducho. S využitím funkcií bankových a mobilných aplikácií IBAN vypisovať nemusíte, príp. ho nepotrebujete vôbec. Pozrite si naše tipy.

VÚB tipy, ako si prácu s IBAN-om zjednodušíte:

1. Preddefinovanie platobných partnerov

Ideálne riešenie pre všetky opakujúce sa platby. Nastavte si v internet bankingu platobných partnerov a pri všetkých ďalších platbách už budete mať číslo účtu predvyplnené.

2. Trvalé príkazy

Trvalé príkazy v BBAN formáte banky automaticky preklopili do IBAN-u. S nastavením nových nebudete mať určite problém. Veď do nastavenia príkazu ho stačí jednoducho nakopírovať.

3. SEPA inkaso

Dajte súhlas dodávateľovi na SEPA inkaso a o vaše platby sa postará banka.

4. Elektronické zasielanie faktúr

Nechajte si posielať faktúry aj v elektronickej forme a číslo IBAN si z nich môžete pohodlne skopírovať do internet bankingu.

5. Aplikácia VIAMO

Na menšie platby do 200 eur použite aplikáciu VÚB VIAMO. Peniaze na účet tak môžete poslať jednoduchým zadaním telefónneho čísla príjemcu.

6. Platba na telefónne číslo (VÚB TIP)

Ak ste klientom VÚB, od decembra minulého roka môžete posielať platby do 200 eur na telefónne číslo bez potreby zadávania IBAN aj prostredníctvom mobil a internet bankingu.

Zdroj | VÚB

7. Skenovanie QR a čiarových kódov

Ak vám to váš mobil banking umožňuje, využite skenovanie QR kódu z faktúry alebo čiarového kódu zo šekovej poukážky. Takto načítané údaje budú automaticky prevedené do platobného príkazu.

8. IBAN skener (VÚB TIP)

Aktívni užívatelia mobil bankingu ocenia IBAN skener. Jednoducho naskenujte IBAN z faktúry a ten sa vám do príkazu na platbu predvyplní automaticky. Klienti VÚB banky ho majú k dispozícii od decembra minulého roku.

9. Prevodník IBAN

V prípade, že nemáte k dispozícii číslo v tvare IBAN, ako klient VÚB nájdete priamo v internet/mobil bankingu pomôcku, prostredníctvom ktorej IBAN zistíte.

Zdroj | VÚB

10. Online poradňa

Všetky nejasnosti ohľadom SEPA a s ňou spojených noviniek v rámci platieb môžete zaslať do poradne, ktorú na stránke www.vub.sk/sepa spustila VÚB banka.

PREČO MÁME IBAN?
Dôvodom je SEPA, jednotná oblasť platieb v eurách, ku ktorej sa Slovensko pripojilo už takmer pred dvoma rokmi. Výsledkom je odstránenie rozdielov medzi domácimi a cezhraničnými prevodmi v eurách, vďaka čomu posielame do krajín v rámci európskeho priestoru peniaze jednoduchšie, rýchlejšie a lacnejšie. Na oplátku sme museli vymeniť pôvodné 10-miestne číslo účtu (BBAN) za nové 24-miestne – IBAN.

Viac informácií nájdete na: www.vub.sk/sepaZdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.