Reklama

10 najlepších smartfónov pod stromček pre tých najnáročnejších

Zdroj | Pixabay
Stanislav Vinc
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Vianoce sú dobrou zámienkou na kúpu toho najlepšie vybaveného smartfónu na trhu či už pre seba, alebo pre svojich blízkych. Ktorý model si však tak obrovskej ponuky vybrať? Zúžili sme ju pre vás na 11 modelov, z ktorých si určite vyberú aj tí najnáročnejší používatelia.

Hľadáte tipy na iné technologické darčeky pod stromček? Všetky články z našej predvianočnej série nájdete v špeciálnej kategórii Čo pod stromček (ČPS).

Čo vedieť pred kúpou?

Už minuloročný výber tých najlepších smartfónov pod stromček sme začínali vetou „Smartfóny sú považované za hotový produkt a medziročne sa v tejto oblasti neobjavili žiadne zásadné zmeny“.Aj keď toto tvrdenie v zásade platí aj dnes, výrobcovia boli tento rok oproti tomu minulému pri navrhovaní nových modelov o niečo odvážnejší.

Najviac to navonok vidieť pri obrazovkách. Škaredé široké výrezy v displejoch smartfónov sa tu neohriali tak dlho, ako sme pôvodne čakali. Nie vo všetkých, ale už vo väčšine smartfónov ich nahradili menšie a teda menej viditeľné diery, v ktorých sa ukrývajú predné fotoaparáty.

Aj keď to môže na prvý pohľad pôsobiť tak, že smartfón s veľkým výrezom je technologicky zastaralejší ako smartfón s miniatúrnou dierou na fotoaparát, v skutočnosti sa pokrokovosť smartfónov podľa tejto vonkajšej črty súdiť nedá.

Zdroj | Sharp

Smartfóny so širokým výrezom sa tohto výrezu ešte nezbavili preto, že v nich majú umiestnené aj ďalšie senzory, ktoré sú využívané pre odomykanie smartfónov pomocou 3D skenu tváre. Niektoré smartfóny majú tieto senzory umiestnené v priestore nad displejom a tak majú na tomto mieste aj o niečo širší rámček.

Iné smartfóny tieto senzory vôbec nemajú, kvôli čomu nie je ich sken tváre až tak sofistikovaný a teda ani ich zabezpečenie pomocou tejto technológie až tak kvalitné. Takéto smartfóny väčšinou skener tváre dopĺňajú alebo nahradzujú snímačom odtlačkov umiestnenom v displeji, alebo na inej strane zariadenia.

Pozrite si

8 najlepších smartfónov do 400 € pod tohtoročný stromček

Ako si teda vybrať, pokiaľ ide o zabezpečenie smartfónu? Ak chcete odomykať smartfón tvárou a záleží vám na čo najvyššej miere zabezpečenia, vyberte si smartfón, na ktorom je predný fotoaparát doplnený o senzory potrebné pre sken tváre. V opačnom prípade sa radšej na sken tváre nespoliehajte a vyberte si smartfón, ktorý ponúka snímač odtlačkov prstov.

Práve v tomto roku sa začal snímač objavovať čoraz častejšie aj zabudovaný v obrazovke smartfónu, resp. pod ňou. Tu veľmi záleží od výrobcu, hardvéru a softvéru, no vo všeobecnosti platí, že takýto snímač nemusí byť až tak rýchly a spoľahlivý, ako bežný snímač umiestnený niekde inde na tele smartfónu.

Ak ešte hovoríme o vonkajších, teda viditeľných vlastnostiach smartfónov, nesmieme zabudnúť ani na ich fotoaparáty. Ich počet sa v mnohých prípadoch oproti minulému roku aj zdvojnásobil, no aj tu platí, že viac pásik… teda viac fotoaparátov sa nerovná vyššej kvalite fotografií.

Viac fotoaparátov na zadnej strane vám v prípade väčšiny modelov zabezpečí iba prístup k väčšiemu počtu fotografických režimov. Väčšinou môžete ďalšie snímače využiť na snímanie ultraširokouhlých fotografií, alebo naopak na optické priblíženie obrazu. Ako dobre daný smartfón fotí skrátka z jeho špecifikácií nezistíte. Odporúčame vám pozrieť sa na reálne zábery, ktoré nájdete aj v našich recenziách, prípadne aj v našom súboji smartfónov.

Pozrite si

Ktorý fotí lepšie? iPhone 11 Pro Max, alebo Galaxy Note10+?

Čo sa týka procesorov, tam sa až tak na testy pozerať nemusíte. Pokiaľ chcete mať k dispozícii to najlepšie na trhu, skrátka si vyberte smartfón s najnovším dostupným čipsetom. V prípade väčšiny vlajkových lodí je to čipset Snapdragon 855 alebo 855+ od spoločnosti Qualcomm. V prípade smartfónov od Apple je to čipset Apple A13 Bionic a v prípade Samsungu je to Exynos 9825.

Najnovšie smartfóny značky Huawei a Honor poháňa čipset HiSilicon Kirin 990. Smartfóny s týmto čipsetom však na našom trhu zatiaľ nenájdete, takže budete musieť siahnuť po modeloch s čipsetom Kirin 980.

Zdroj | Huawei

Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje výkon smartfónu, je samozrejme aj pamäť RAM. V prípade vlajkových lodí je štandardom 6 GB RAM, no nájdu sa aj modely s väčšou kapacitou operačnej pamäte. Do modelov s menšou pamäťou vám ísť neodporúčame s výnimkou iPhonov, ktoré vzhľadom na odlišné požiadavky operačného systému iOS a jeho aplikácií potrebujú o niečo menšiu RAM.

Vlajkové lode by vám samozrejme mali ponúknuť to najlepšie z najlepšieho, no bohužiaľ pri nich existujú aj isté obmedzenia, ktoré sa z roka na rok rozširujú. Čoraz viac modelov prichádza o 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a mnoho z nich vám už tiež neponúkne ani slot pre microSD kartu.

Pozrite si

Ako predĺžiť výdrž batérie na iPhone?

Najlepšie na tom je, že o tieto vlastnosti nutne neprichádzajú lacnejšie smartfóny a tak touto absenciou väčšinou trpia len tí, ktorí si za smartfón priplatia. Na druhej strane vám však drahšie smartfóny dokážu ponúknuť šikovné vychytávky, ako napríklad bezdrôtové nabíjanie alebo zvýšenú odolnosť voči vode a prachu.

Zdroj | pixabay.com

Po softvérovej stránke si pri vlajkových lodiach o operačný systém starosť robiť určite nemusíte. Pri týchto modeloch totiž môžete očakávať prítomnosť najnovšej, alebo aspoň druhej najnovšej aktualizácie, čo tak alebo onak neovplyvňuje zoznam aplikácií a hier, ktoré na danom smartfóne budete môcť používať. Rovnako by ste nemali mať problém ani s budúcimi aktualizáciami. Tie vám však samozrejme bez krištáľovej gule zaručiť nevieme.

Pred kúpou by ste teda mali vedieť, ktoré funkcie a vlastnosti v novom smartfóne vyslovene potrebujete, ktoré by sa vám zišli a naopak bez ktorých sa pokojne zaobídete. Takýmto spôsobom možno zistíte, že ak si vyberiete model s dostatočne veľkou internou pamäťou, microSD kartu ani potrebovať nebudete.

Rovnaký myšlienkový pochod možno aplikovať na všetky prvky a parametre, vďaka čomu sa do vášho výberu môžu dostať aj modely, ktoré v porovnaní s konkurenciou až tak zaujímavé nie sú. Ešte poznámka na záver, k novému smartfónu si radšej objednajte rovno aj obal. Prípadná oprava obrazovky po páde na tvrdý povrch vás môže vyjsť poriadne draho.

Zhrnutie:

  • Smartfón bez výrezu je samozrejme dizajnovo krajší, no nemusí ponúkať až tak kvalitné odomykanie tvárou,
  • snímač odtlačkov je lepšia voľba, no v porovnaní s bežným snímačom inde na tele smartfónu nemusí byť až tak rýchly a spoľahlivý,
  • viac fotoaparátov nezaručuje vyššiu kvalitu fotografií, ďalšie snímače slúžia primárne na fotografie vo vedľajších režimoch,
  • Čipsety vo vlajkových lodiach vás nesklamú, väčšinou sú spárované aj s dostatočne veľkou kapacitou operačnej pamäte (RAM),
  • Zvážte, akú internú pamäť potrebujete a či sa zaobídete aj bez microSD karty a 3,5-mm jacku pre slúchadlá,
  • nezabudnite na ochranný obal.

Apple iPhone 11 Pro Max

1 269,00 €

Prečo kúpiť?

Ak chcete ten najlepší smartfón s operačným systémom iOS, niet o čom premýšľať. Pre najnáročnejších je tu najväčší iPhone 11 Pro Max, ktorý vám ponúkne 6,5“ Super Retina XDR OLED displej s podporou Dolby Vision a HDR10, najnovší čipset Apple A13 Bionic a zostavu troch 12-Mpx fotoaparátov s možnosťou tvorby ultraširokouhlých a 2-násobne priblížených fotografií.

https://youtu.be/cVEemOmHw9Y

Tomuto smartfónu nechýba ani bezdrôtové nabíjanie, odolnosť voči vode a prachu, dostatočne bezpečné odomykanie pomocou tváre a po dlhých rokoch konečne už aj rýchla nabíjačka v balení s USB-C portom na strane nabíjačky.

Prečo nekúpiť?

Smartfóny od Apple sú považované za „zlatú klietku“, v ktorej sa budú cítiť dobre iba v prípade, že ste ochotní zrieknuť sa niektorých výhod, ktoré ponúkajú smartfóny s operačným systémom Android. Na mysli máme pomerne uzatvorený operačný systém, proprietárny konektor Lightning, obmedzenia v oblasti správy a zdieľania súborov a mnoho ďalšieho.

Google Pixel 4 XL

1 022,00 €

Zdroj | Google

Prečo kúpiť?

Smartfóny Pixel sú výkladnou skriňou spoločnosti Google a minimálne po softvérovej stránke ukazujú, ako by podľa nej mal vyzerať ideálny smartfón s Androidom. Po hardvérovej stránke naopak dokážu zaujať kvalitným fotoaparátom, ktorý je tento rok duálny v zostave 12,2+16 Mpx.

V prípade verzie XL je to aj kvalitný 6,3“ P-OLED displej s obnovovacou frekvenciou 90Hz, so 100-% pokrytím spektra DCI-P3, podporou technológie HDR a funkcie Always-on.

Prečo nekúpiť?

Slabinou tohtoročnej vlajkovej lode od Google je batéria, ktorá má pomerne malú kapacitu 3 700 mAh. Sklamaním je tiež chýbajúci 3,5-mm jack, slot pre microSD karty a pre mnohých zarytých fanúšikov doterajších modelov aj chýbajúci snímač odtlačkov, ktorý nahradili pokročilé senzory pre sken tváre.

ASUS ZenFone 6

619,00 €

Zdroj | ASUS

Prečo kúpiť?

Ak chcete smartfón bez akéhokoľvek výrezu s obrazovkou od jedného konca tela k druhému, ASUS ZenFone 6 môže byť vašim favoritom. Jeho 6,4“ displej s pomerom strán 19,5:9 nič neobmedzuje, pretože ASUS v tomto prípade skombinoval predný a zadný fotoaparát do jedného vyklápacieho modulu, v ktorom je umiestnený hlavný 48-Mpx snímač a 13-Mpx ultraširokouhlý snímač.

ASUS ZenFone 6 poháňa výkonný čipset Snapdragon 855, ktorý sa môže aj pri maximálnom výkone oprieť o batériu so štedrou kapacitou 5 000 mAh. Nechýba mu však ani 3,5-mm jack a microSD slot, do ktorého môžete vložiť karty do kapacity 1 TB.

Prečo nekúpiť?

Vyklápacia kamera má podľa slov výrobcu vydržať zhruba 100-tisíc otvorení, čo je na pomery životnosti bežného smartfónu viac než dosť. Všetky mechanizmy sú však náchylné na poruchy, s čím musíte pri kúpe tohto modelu počítať. Pri každodennom používaní smartfónu vás však môže mrzieť viac, že ZenFone 6 nemá bezdrôtové nabíjanie a nie je ani odolný voči vode a prachu.

Ešte skôr vás však zrejme od kúpy odradí fakt, že ASUS ZenFone 6 je skrátka ťažké zohnať a neplatí to len pre náš trh. ASUS bohužiaľ podcenil jeho distribúciu a tak je možné, že ho už pred Vianocami v obchodoch nenájdete.

HONOR 20 PRO

549,00 €

Prečo kúpiť?

Cenovo dostupná vlajková loď nás tentokrát pozitívne prekvapila možnosťami, ktoré ponúkajú jej štyri fotoaparáty, ale aj pomerne štýlovým a prepracovaným dizajnom. Silnou stránkou tohto modelu je aj pomer medzi cenou a výkonom, ktorý vám ponúkne čipset Kirin 980. Ak nepotrebujete odomykanie tvárou, oceníte miniatúrny výrez pre predný fotoaparát, ktorý umožňuje vyniknúť 6,26“ IPS LCD obrazovke.

Prečo nekúpiť?

Vo výbave tohto modelu chýba bezdrôtové nabíjanie, odolnosť voči vode, 3,5-mm jack a aj slot pre microSD karty. Oproti iným vlajkovým lodiam môže byť sklamaním aj použitie IPS LCD panelu, ktorý sa napriek svojim kvalitám jednoducho najlepším OLED panelom v niektorých smeroch nevyrovná.

Huawei P30 Pro

849,00 €

Prečo kúpiť?

Vlajková loď spoločnosti Huawei zo začiatku tohto roka si nás získala svojim fotoaparátom, ktorý exceluje najmä pri fotení v noci. Jeho skutočnou špecialitou je ale 50-násobné digitálne priblíženie, ktoré dokáže skutočné divy. Plusom tohto modelu je však aj skutočne prémiové spracovanie, na ktorom Huawei nešetrilo a rýchle nabíjanie Huawei SuperCharge s výkonom 40 W.

P30 Pro neponúka iba obyčajné bezdrôtové, ale aj reverzné bezdrôtové nabíjanie, ktoré vám umožní nabíjať iné zariadenia s technológiou Qi. Silnou stránkou tohto modelu je aj výkonný čipset Kirin 980 alebo aj odolnosť voči vode a prachu (IP68).

Prečo nekúpiť?

Ďalšia vlajková loď, ďalší smartfón bez 3,5-milimetrového jacku. Prekážkou pre niektorých používateľov môže byť aj snímač odtlačkov, ktorý nemá adekvátnu alternatívu. V porovnaní s konkurenčnými vlajkovými loďami môže byť sklamaním aj menej kvalitný OLED displej.

LG G8S ThinQ

429,00 €

Prečo kúpiť?

Aj keď je LG v oblasti smartfónov nenápadným hráčom, udržať sa dokáže aj v tej najvyššej lige, v ktorej veľmi zaujímavým kúskom je práve model LG G8S ThinQ, ktorého najsilnejšou zbraňou je v súčasnosti pravdepodobne pomer medzi výbavou a cenou. V jeho útrobách nájdeme čipset Snapdragon 855, batériu s kapacitou 3 550 mAh s podporou rýchleho nabíjania a na zadnej strane trojitý fotoaparát v zostave 12+12+13 Mpx (teleobjektív + ultraširokouhlý objektív.

https://youtu.be/rcA8aZ8BtdA

Za zmienku určite stojí aj stereo ozvučenie, kvalitný G-OLED displej s uhlopriečkou 6,21“ s podporou technológií HDR10 a Dolby Vision, ako aj prítomnosť 3,5-mm jacku a priestoru pre microSD kartu.

Prečo nekúpiť?

LG G8S ThinQ si z našej recenzie odniesol veľmi dobré hodnotenie, no vytknúť sme mu museli nespoľahlivé odomykanie dlaňou, veľký výrez v displeji a napokon aj dlhý čas nabíjania, čo nie je v spojení s priemernou výdržou batérie veľmi dobrá kombinácia.

OnePlus 7T Pro

759,00 €

Zdroj | OnePlus

Prečo kúpiť?

Opäť ďalší kúsok s displejom bez výrezov a dier, tentokrát s uhlopriečkou 6,67“, 90Hz obnovovacou frekvenciou a podporou technológie HDR10+. Tentokrát tu máme aj najnovší čipset Snapdragon 855+, ktorému sekunduje 8 alebo až 12 GB RAM.

Zatiaľ čo selfie fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx nájdeme vo výsuvnom mechanizme za displejom, na zadnej strane nájdeme trojitý fotoaparát v zostave 48+8+16 Mpx (ultraširokohlý objektív + teleobjektív). Bodkou na záver zaujímavej výbavy je veľká batéria s kapacitou 4 085 mAh.

Prečo nekúpiť?

OnePlus stále odmieta bezdrôtové nabíjanie a tentokrát už aj 3,5-milimetrový jack, ktorý ešte donedávna vo veľkom obraňoval. OnePlus 7T Pro však nie je ani odolný voči vode a neponúka ani slot pre microSD kartu.

Samsung Galaxy Note10+

949,00 €

Prečo kúpiť?

Niektorí ho považujú za zbytočnosť, iní naň nedajú dopustiť. Ak patríte do druhej skupiny, pravdepodobne patríte aj medzi majiteľov smartfónu z rodiny Samsung Galaxy Note. Ak sa obzeráte po novej generácii, alebo iba do druhej skupiny chcete ešte len vstúpiť, v tom prípade môžete siahnuť po v súčasnosti najlepšie vybavenom modeli Galaxy Note10+.

https://youtu.be/uRzEhLm3-hc

Tento model vám ponúkne 6,8“ Always-on AMOLED displej s podporou HDR10+, čipset Exynos 9825 s 8 až 12 GB RAM a trojicu fotoaparátov na čele s 48-Mpx hlavným snímačom, ktorému sekunduje 8-Mpx teleobjektív a 16-Mpx ultraširokouhlý snímač. Samozrejmosťou je tiež bezdrôtové aj rýchle (30W) nabíjanie, odolnosť voči vode a prachu

Prečo nekúpiť?

Samsung sa zbavil 3,5-mm jacku medzi poslednými a tak môže byť jeho strata obzvlášť bolestivá pre majiteľov predchádzajúcich generácií tohto modelu. V našej recenzii sme novému Note10+ vytkli tiež hybridný slot pre Dual SIM a vyššiu cenu, ktorá sa už s touto sériou smartfónov bohužiaľ už nejakú chvíľu vezie.

Sony Xperia 1

899,00 €

Prečo kúpiť?

Zrejme najväčším ťahákom tohto modelu je jeho 6,5“ 4K HDR OLED displej s pomerom strán 21:9, ktorý ulahodí najmä fanúšikom filmov, ale aj náročným používateľom, ktorí ocenia možnosť používania dvoch aplikácií na jednej obrazovke naraz bez väčších obmedzení. Xperia 1 sa však nedá zahanbiť ani vnútorným hardvérom, ktorý reprezentuje čipset Snapdragon 855 so 6 GB RAM.

Aj Xperia 1 má na zadnej strane tri fotoaparáty, tentokrát v identickom rozlíšení 12 Mpx. Samozrejme tak ako v prípade ostatných smartfónov ide o kombináciu klasického fotoaparátu s teleobjektívom a ultraširokouhlým objektívom. Poteší tiež odolnosť voči vode a prachu (IP65/68) a možnosť rozšírenia pamäte pomocou microSD karty až na 1 TB.

Prečo nekúpiť?

Hoci ide o multimediálny smartfón, na jeho tele 3,5-mm jack nehľadajte. Nepoteší tiež chýbajúca podpora pre bezdrôtové nabíjanie. Prekážkou môže byť aj netradičný dizajn, kvôli ktorému niektorým používateľom tento smartfón nemusí úplne ideálne padnúť do ruky.

Xiaomi Mi 9T Pro

459,00 €

Zdroj | Xiaomi

Prečo kúpiť?

Umiestnenia predného fotoaparátu do výsuvnej konštrukcie sa nebálo ani Xiaomi. Model Mi 9T Pro vám preto ponúkne 6,39“ HDR AMOLED displej pokrývajúci takmer celú plochu prednej strany. Predný fotoaparát, ktorý je ukrytý za displejom, má rozlíšenie 20 Mpx, zatiaľ čo na opačnej strane nájdeme trojitý fotoaparát v zostave 48+13+8 Mpx. Samozrejme ide opäť o doplnenie hlavného fotoaparátu o ultraširokouhlý objektív a teleobjektív s 2-násobným priblížením.

Aj v tejto vlajkovej lodi nájdeme čipset Snapdragon 855 spárovaný so 6-8 GB RAM v závislosti od pamäťovej verzie, ktorú si vyberiete. Výhodou je tiež batéria so štedrou kapacitou 4 000 mAh a podporou rýchleho nabíjania s výkonom 18W s pribalenou nabíjačkou, no maximálne až do 27W. Bonusom je tiež prítomnosť 3,5-mm jacku.

Prečo nekúpiť?

Ako v prípade všetkých smartfónov s nejakým mechanizmom, aj v tomto prípade pri výsuvnom fotoaparáte hrozí jeho zlyhanie, či už po určitom čase alebo po páde a kontakte s nečistotami. Xiaomi Mi 9T Pro navyše neponúka žiadnu odolnosť voči vode a prachu, nepodporuje bezdrôtové nabíjanie a chýba mu tiež slot pre microSD kartu. Prekvapením je tiež absencia stereo ozvučenia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.