Reklama

Odštartovali preteky o 6G. Je to vojna!

Zdroj | 5G Americas
Juraj Procházka
Zdroj | 5G Americas
Zdroj | 5G Americas

Aj keď je 5G ešte stále na začiatku svojho životného cyklu, neustále sa zdokonaľuje prostredníctvom aktualizácií vydaných prostredníctvom 3GPP. Tieto vylepšenia sietí, architektúry a technológií štandardu 5G budú pokračovať až do vydania odporúčaní 3GPP Release 17, alebo ďalších. Zároveň sú v plnom prúde práce na príprave budúcnosti s menom 6G.

To, čo dnes vnímame ako možnosti sietí 5G, je len slabý odvar „skutočných“ 5G technológií. Ich výhody chcete, aj keď o tom možno zatiaľ neviete. A budete chcieť aj 6G, pretože podstata – tak ako aj pri 5G – nie je v rýchlejšom sťahovaní filmov, ako tvrdia skeptici.

Pokročilé 5G a neskôr 6G technológie zrejme zmenia naše komunikačné preferencie viac, než sa posunuli od vynálezu telefónu A.G.Bellom v roku 1876 (aj keď toto prvenstvo sa ukázalo sporné).

Pozrite si

Čo prinesú siete 6G? Mobilné hologramy, aj digitálne dvojičky

Očakáva sa, že v najbližších rokoch Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU)  definuje požiadavky na budúcu generáciu mobilných bezdrôtových sietí v aktualizácii IMT-2030 (International Mobile Telecommunications 2030). Ako naznačuje toto číslo, Next G, ako sa zatiaľ nazýva, môžeme v reálnom nasadení zažiť začiatkom 30-tych rokov.

Zdroj | Ericsson_6G symposium

Hoci ide o budúcnosť, odborníci sa domnievajú, že prvenstvo vo vývoji a patentovaní prvkov technológií pre budúcu generáciu mobilných sietí je predpokladom líderstva v nasledujúcej priemyselnej revolúcii.

Do geopolitického súperenia o nadvládu nad štandardom mobilnej komunikácie 6G sa zapájajú USA a Čína, no nie sú jediní. Na vývoji potrebných sub-technológií už pracuje aj Japonsko, Južná Kórea, Taiwan, či Európska únia. EÚ na vývoj 6G vyčlenila časť miliardového balíka, určeného na podporu rozvoja 5G v období rokov 2014-2021 v rámci programu Horizon 2020. Financovanie výskumu bude pokračovať v rokoch 2022 až 2029 cez Horizon Europe.

Zdroj | 5G Americas

Podľa Petera Vettera, vedúceho Sekcie prístupu a zariadení v Bell Labs, ktoré sú dnes výskumnou platformou spoločnosti Nokia, je úsilie pri vývoji 6G také dôležité, že sa stalo akýmisi novými pretekmi v zbrojení. Boj medzi USA a Čínou v posledných rokoch výrazne eskaloval a ukazuje, ako môže geopolitika podnietiť technologickú rivalitu. Nejde len o tlak USA a ich spojencov proti čínskemu Huawei a ďalším firmám. Huawei je napriek tomu lídrom v oblasti 5G infraštruktúry a popredným hráčom aj pri vývoji 6G.

Zdroj | Ericsson_6G symposium

Huawei prevádzkuje vlastné výskumné centrum 6G v Kanade, čo zo strany USA nezostalo nepovšimnuté. Vlani v októbri vzniklo združenie „Next G Alliance“ s výslovným cieľom dosiahnuť „nadradenosť USA v 6G“. Členmi aliancie sú takí významní technologickí hráči ako Apple, AT&T, Qualcomm a Google.

Pozrite si

Satelity pre 6G – nie je to oxymoron?

No v prípade 6G Čína už prijala dôležité kroky na zabezpečenie svojej vlastnej budúcej silnej pozície. Tvrdý postup D. Trumpa ťažko zasiahol čínske technologické spoločnosti, táto stratégia však nedokázala zabrániť tomu, aby sa Čína stala lídrom na svetovom trhu v oblasti 5G, najmä vďaka spoločnostiam Huawei a ZTE.
Má teda silnú východiskovú základňu aj pre siete novej generácie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.