Reklama

RECENZIA Canon EOS 7D Mark II – nový rýchlik je konečne na trhu

Števo Porubský

1.9.2009 bol dátum, ktorý patril Canonu EOS 7D. Fotoaparátu, na ktorý mnohí čakali a tešili sa z jeho špičkovej výbavy aj napriek absencii full-frame čipu. Japonskému výrobcovi trvalo až 5 rokov, aby sa mohol narodiť jeho nástupca, Canon EOS 7D Mark II. Unikátne vlastnosti si ponechal, rovnako ako mohutné telo a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Aký je v praxi?

Canon EOS 7D Mark II

Ak si porovnáte pôvodný model EOS 7D a nový EOS 7D Mark II, na prvý pohľad veľa rozdielov nenájdete ani čo sa týka hardvéru a ani dizajnu. Našťastie tieto malé zmeny sú dostatočne podstatné na to, aby Mark II bol dôstojným nástupcom pôvodného modelu. Prvou zmenou, ktorú len tak neuvidíte sú rozmery. Novinka narástla do každej strany o niekoľko milimetrov, no pribrala na hmotnosti. 50 gramov sa možno nezdá veľa, ale v prípade techniky, ktorú musíte vláčiť všade so sebou je každý gram dôležitý. Takmer kilogramové telo a niekoľko objektívov k tomu vie fotobatoch zaťažiť a to poriadne. Pozitívnou správou je, že 7D Mk II je vraj až 4x odolnejší, ako predchodca. Ide nielen o vodeodolnosť a prachotesnosť, ale aj zvýšenú odolnosť voči pádom. Samozrejme si ale musíte dávať pozor, lebo prídete o objektív.

Canon EOS 7D Mark II

Predná strana je taká klasická. Výborne tvarovaný predný grip s IrDA prijímačom na diaľkovú spúšť, skosená časť so spúšťou, AF lampa či poistka objektívu. Aj vďaka výbornému gripu na prednej a zadnej strane sa 7D Mk II dá udržať aj v jednej ruke (s bežným objektívom, nie nejakým telezoomom). Vpredu pribudlo masívnejšie tlačidlo na kontrolu hĺbky ostrosti  a nechýba ani malé tlačidlo na otvorenie blesku, ktoré mimochodom slúži aj na zastavenie Servo AF počas filmovania. Samozrejmosťou je veľký nápis EOS 7D a doplnok v spodnej časti – Mark II. Žeby sme sa už teraz mohli tešiť na Mark III, ako pri modeli 5D?

Canon EOS 7D Mark II

Horná časť sa zmenila asi najmenej. Okrem poistky jog-dialu sú všetky prvky na rovnakom mieste a s rovnakými funkciami, ako mal model 7D. Voči tomuto riešeniu nemám žiadne výhrady. Azda len k spomínanej poistke, ktorá má chrániť hlavne pri nechcenom pretočení voliča režimov, čo sa stáva (teda aspoň mne osobne) len málokedy. Pri častom prepínaní medzi prioritou clony a času, či niektorom z trojice vlastných C režimov je poistka skôr na obtiaž. Dá sa však na to zvyknúť a časom prepínanie režimov je automatické aj so stlačením poistky.

Canon EOS 7D Mark II

Nechýbajú ani „sánky“ na blesk či iné príslušenstvo vrátane mikrofónu. Ten je možné pripojiť priamo k fotoaparátu cez 3,5 mm audio konektor na bočnej strane pod gumovým krytom. Ale k tomu sa ešte vrátim. Určite mnohých poteší veľký prehľadný info displej, ktorý je slušne čitateľný aj na priamom slnku. Nad ním sú klasické meniče na zmenu nastavenia vyváženia bielej, merania expozície, citlivosti ISO, kompenzácie expozície atď. Nechýba tiež jeden z dvojice kruhových voličov, pri ktorom si našlo miesto opäť aj funkčné M-Fn tlačidlo. Aj keď pre neznalého môže byť rozmiestnenie nepraktické, ako dlhoročný „canoňák“ môžem povedať, že sa naň rýchlo zvyká a navyká. Vyskúšajte, uvidíte.

Canon EOS 7D Mark II

Zadná strana je tiež taká „canoňácka“. Dominantou je displej s uhlopriečkou 3 palce a rozlíšením cca 720 x 480 px. Sklamaním je osadenie displeja na pevno, takže ak chcete fotiť z rôznych krkolomných uhlov, máte smolu, musíte si na zem ľahnúť alebo vyliezť na rebrík. Okolo displeja je množstvo tlačidiel na rýchle voľby. Pozitívnou generačnou zmenou je umiestnenie tlačidla Q (rýchle menu základných nastavení) na pravú stranu displeja tak, aby bolo vždy pod palcom. Namiesto neho je v ľavom hornom rohu tlačidlo Menu a Info. Plusom 7D-čky sú tlačidlá po ľavej strane displeja, s ktorými môžete počas prezerania vo fotoaparáte fotky porovnávať, hodnotiť a triediť, takže si počas cesty domov (ak nešoférujete) môžete spraviť prvý screening tých najlepších, aby ste ušetrili čas.

Canon EOS 7D Mark II

Zaujímavým tlačidlom je posuvný krúžok pri joysticku, pomocou ktorého si počas fotenia extrémne rýchlo môžete prepínať medzi výberom oblasti AF. Sklamal ma ale joystick, ktorého tuhosť a reakcie neboli ani náhodou podľa predstáv. Občasné výpadky reakcií vedia poriadne liezť na nervy, hlavne ak potrebujete niečo rýchlo nastaviť. Režim LiveView, resp. nahrávanie videa sa zapína klasicky, pomocou páčky a tlačidla pri hľadáčiku. Keď už o hľadáčiku. Ten je prakticky rovnaký, ako mal model 7D – pokrýva 100% pole a má transparentnú info vrstvu.

Canon EOS 7D Mark II

Ľavá strana aparátu patrí konektorom. Pod dvojicou gumových krytov je najskôr dvojica 3,5 mm audio konektorov na mikrofón a slúchadlá, čo kvitujem, no nechýba ani konektor na blesk a diaľkovú spúšť. Pod druhým krytom je malé prekvapenie – microUSB 3.0 konektor (spätne kompatibilný s microUSB 2.0), no batériu s ním nenabijete a mini HDMI konektor na pripojenie externého obrazového výstupu.

Canon EOS 7D Mark II

Aby pre filmárov šlo všetko ako po masle, v balení je aj špeciálny držiak týchto káblov, ktorý sa prišraubuje do malého závitu pod konektormi. Tak sa určite nestane, že sa počas natáčania niektorá dôležitá súčasť video zostavy odpojí. V bežnej praxi je to ale zbytočné.

Canon EOS 7D Mark II

Na pravej strane novej 7D-čky sú sloty na SDXC a CF pamäťové karty. Zaujímavé riešenie, no osobne by som pristal radšej na duálny SDXC slot, hlavne keď v súčasnosti už väčšina podobného hardvéru využíva karty typu SD.

Canon EOS 7D Mark II

Ak však máte staršie CF karty, za ktoré ste zaplatili nemalé sumy, slot na CF kartu vás určite poteší. Už len, či tie drahé karty majú aj dostatočnú kapacitu.

Canon EOS 7D Mark II

Spodná strana je strohá. Okrem závitu na statív a dvierok komory batérie tu nič nenájdete. Dokonca ani konektor na pripojenie sekundárneho gripu, ten sa spája cez šachtu batérie.

Canon EOS 7D Mark II

Viac zaujímavostí je vo vnútri. Canon vybavil novú 7D-čku novým APS-C CMOS snímačom s rozlíšením 20,2 Mpx a rozmermi 22,4 x 15 mm. Vcelku slušný pomer. Na čipe je zároveň tzv. Dual Pixel AF známy aj z modelu 70D, ktorý sa hodí najmä pri natáčaní videa alebo fotení v režime Live View. Nejde pritom o AF na báze detekcie kontrastu, ale úplne nový systém, ktorý je rýchlejší a presnejší. Viac ako slušné je aj ostrenie pomocou fázovej detekcie pri klasickom fotení. Tá má 65 bodov a každý z nich je krížený! Ostrenie je pritom veľmi rýchle a presné, málokedy sa stalo, že by fotoaparát zaostril úplne mimo obraz. A ak náhodou aj áno, stačí prepnúť na manuálne ostrenie a je to.

Canon EOS 7D Mark II

Detailisti si tiež môžu v menu doladiť ostrenie podľa konkrétneho typu objektívu. V menu potešia aj prednastavené možnosti autofókusu – 6 rôznych nastavení pre rôzne prípady fotografovania ako napríklad Pokročilé sledovanie objektu s ignorovaním prekážok; Pre objekty, ktoré náhle zrýchľujú alebo spomaľujú či Okamžité zaostrenie objektov, ktoré náhle dosiahly body AF (napr. cyklisti na cieľovej čiare). Sklamaním menu je pre mňa neustále prepínanie do MY MENU, pričom v starších modeloch to nebol nikdy problém. Ak v ňom máte niekoľko záložiek, preklikávanie cez ne vám potrvá dlho. A pritom si človek chce zmeniť jednu vlastnosť v AF menu.

Canon EOS 7D Mark II

Ďalšou unikátnosťou novej 7D-čky je systém merania expozície. Na to novinka používa 252-zónové TTL meranie s RGB snímačom, ktorý má až 150 000 pixlov, teda najviac spomedzi všetkých Canon zrkadloviek. Výsledkom by malo byť „konzistentne presné meranie expozície“, čo môžem potvrdiť. Výborné automatické nastavenie bielej či slušné podanie farieb nemožno novinke uprieť. Vylepšená bola aj citlivosť snímača. Tá dosahuje v základe ISO 100 – ISO 16 000, v rozšírenom Hi1 je možné ísť až na ISO 25 600, resp. v Hi2 až na ISO 51 200. Určite je vám však jasné, že tieto krajné hodnoty sú prakticky nepoužiteľné. Zreteľný šum pritom vidieť už pri hodnotách okolo ISO 12 800. Na zrkadlovku s APS-C snímačom je to ale viac ako obstojný parameter.

Canon EOS 7D Mark II

Ešte lepšie je však na tom výpočtová schopnosť novej 7D-čky. Podobne, ako staršia 7D-čka, aj Mark II má obrazové procesory dva. Novinka ich má však tie najnovšie, teda procesroy DIGIC 6. Po prepočítaní výkonu by sa dalo povedať, že 7D Mark II je najvýkonnejší aparát výrobcu a predbieha aj model ako je high-end 1D X. Ten však nepredbieha s maximálnou rýchlosťou kontinuálneho snímania. 7D Mark II vie fotiť rýchlosťou 10 fps v plnom rozlíšení prakticky donekonečna v JPEG formáte a okolo 30 fotografií v RAW formáte. Tomu sa povie rýchlosť! Ak fotíte šport alebo divokú prírodu, určite si prídete na svoje. Už len mať poriadne veľkú pamäťovú kartu a pre istotu aj náhradnú batériu. Tá je síce objemnejšia (1 865 mAh), ale ak sa počas fotenia rozhodnete natočiť aj nejaké to video, po dni je batéria vybitá. Batériu vybíja aj zabudovaný GPS modul a elektronický kompas, ktoré pridávajú k fotografiám GPS súradnice a orientáciu podľa svetovej strany, aby ste vedeli kde ste daný záber vytvorili.

Canon EOS 7D Mark II

Ani Canon 7D Mk II neponúka auto režim bez blesku. Ak chcete fotiť v takomto režime stačí prepnúť do Live View. Takto sa blesk nevysunie.

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II

Keď už o videu. Aj to je špičkové, hoci nejde o Ultra HD, ale „len“ o Ful HD video. Canon EOS 7D Mark II ho vie natáčať v progresívnom režime pri 50 fps a v IPB kompresii alebo pri 25 fps s ALL-I alebo IPB kompresiou. V top režime 50p/IPB ale absentuje najdôležitejšia vlastnosť – automatické zaostrovanie. Zatiaľ čo v ostatných režimoch si môžete užívať výborné automatické ostrenie Movie Servo AF, v top formáte nie je. Prečo? To je otázne. Odporúčam však zaobstarať si aj mikrofón, ideálne smerový, pretože s akýmkoľvek objektívom bude na videu počuť preostrovanie, teda zvuk pohybu vnútorných členov objektívu a to nie je vôbec dobré. Takéto aparáty však nie sú určené na nahrávanie momentiek, ale skôr na kvalitnejšie videá, v ktorých zvuk autofókusu vadiť nebude. Samozrejmosťou je aj možnosť plného manuálneho ovládania a nastavení – ovládanie expozície, zaostrenie, úprava hlasitosti zvuku na displeji atď. Čerešničkou na torte je nekomprimovaný 8-bitový 4:2:2 výstup cez mini HDMI konektor, ale aj možnosť natáčania časozberného videa v plnom Full HD rozlíšení.

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II

Počas natáčania videa je možné aj fotografovať v režime 16:9, pričom na tú krátku chvíľu sa natáčanie videa preruší a pokračuje po odfotení snímky.

Canon EOS 7D Mark II

ISO 51 200

Canon EOS 7D Mark II

ISO 25 600

Canon EOS 7D Mark II

ISO 12 800

Canon EOS 7D Mark II

ISO 6 400

Canon EOS 7D Mark II

ISO 3 200

Canon EOS 7D Mark II

ISO 1 600

Canon EOS 7D Mark II

ISO 320

Výsledok v statických aj pohyblivých snímkach vás poteší. Obraz je vzhľadom na veľkosť čipu a konkurenicu výborný, sklame však vyššia cena, ktorá atakuje ceny full-frame fotoaparátov. Ak však potrebujete poriadny rýchlik, čo sa o lacnejších full-frame modeloch povedať nedá, tak 7D Mk II je jednou z jasných volieb. Rôzne muchy a drobné nedostatky sa nájdu, ale stoja za zváženie.

Cena: 1 599,00 € (telo)

Hodnotenie: 4,5/5

+ výborné foto aj video, masívne odolné telo,

– vyššia cena, nevýklopný displej, chýba AF v prípade 1080/50p

 

Rozmery 148,6 x 112,4 x 78,2 mm, 910 g (telo) Displej 3“ TFT LCD, 640 x 480 px, 100% pokrytie, senzor okolitého svetla + optický hľadáčik Hardvér 20,2 Mpx APS-C CMOS (22,4 x 15 mm), ISO 100 – 16 000 (ISO 51 200 rozšírené), 2x DIGIC 6 procesor, EF/EF-S bajonet, 1,6x crop faktor, 65-bodový TTL AF krížového typu, iTR, 252-zónové TTL meranie expozície, +/-3 EV, uzávierka (30-1/8000 s.), polopriepustné zrkadlo, kontinuálne snímanie (10 fps do 31 RAW záberov), iAuto(+) a PASMB + 3xC režimy, HDR (5), JPEG + RAW (14-bit.), Full HD video (1080p, 50 fps, MOV/H.264, AC-3 stereo), GPS, el. kompas, výškomer, mini HDMI, microUSB 3.0, 3,5 mm audio vstup a výstup, SDXC/CF slot, konektor blesk, diaľková spúšť, Li-Ion LP-E6N 1 865 mAh/14 Wh

 

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.