Reklama

Staré autobatérie naštartujú lacné solárne panely

Juraj Procházka

Ani víťazný ťah lítium-iónových batérií nespôsobil koniec olovených akumulátorov. Vo veľkom sa používajú ako štartovacie batérie v automobiloch, alebo ako záložné zdroje napájania v elektronických zabezpečovacích systémoch a v mnohých iných aplikáciách. Pri výrobe olova z rudy však vznikajú rôzne rezíduá a toxické zvyšky. Preto je zvlášť dôležité použité batérie recyklovať.

autobatérie

Olovené akumulátory sa vďaka pomeru výkon/cena a dlhej životnosti používajú aj mimo automobilov, najmä ako záložné zdroje energie.

Ako informoval portál Engadget, vedcom z americkej MIT sa podarilo nájsť pozoruhodný spôsob zužitkovania olova z vyradených akumulátorov. Pomerne jednoduchým a lacným technologickým postupom z nich dokážu extrahovať olovo a oxid olovnatý a spracovať ich na materiál vhodný na špeciálne fotovoltaické články.

Ide o nový typ solárnych článkov, ktoré používajú takzvanú perovskitovú štruktúru. Pôvodný perovskit je prírodný minerál – kalcium-titaničitý oxid (CaTiO3), pomenovaný podľa ruského mineralóga L.A. Perovského, ale perovskitovskú štruktúru môžu tvoriť aj iné materiály, ktoré kryštalizujú v typickej kubickej sústave.

struktura-perovskitu

Štruktúra kryštáľu perovskitu.

Syntetické perovskity sú nádejným materiálom pre výrobu tenkovrstvových solárnych článkov a článkov na báze svetlocitlivých farbív.

Tip: Nové solárne články vyrobia elektrinu za cenu zemného plynu

Vedci z MIT pracovali dva roky na vývoji perovskitových solárnych článkov z materiálov získaných zo starých autobatérií. Nakoniec dosiahli účinnosť 19 percent, čo je porovnateľné s tradičnými kremíkovými článkami. Keďže ide o tenkovrstvové články, nemajú veľkú materiálovú náročnosť. Z olova, získaného z jednej autobatérie sa dajú vyrobiť solárne panely s plochou, ktorá stačí na výrobu elektriny pre 30 domácností.

Vďaka nízkoteplotným technologickým procesom sú tieto perovskitové články aj potenciálne lacnejšie (zatiaľ je ťažké presne hodnotiť, keďže ich masová výroba neexistuje) oproti kremíkovým článkom.

Dnes nevieme, ako na tom budú nové solárne panely z hľadiska životnosti, ale výhodná cena a dobrá účinnosť (tá môže údajne dosiahnuť až 25%) im otvárajú výborné šance na uplatnenie. Ak by sa pri ich výrobe navyše dokázalo využiť olovo z recyklovaných batérií – a video ukazuje, že to naozaj funguje – bola by to skutočná ekologická win-win stratégia.

Foto: Trulia, Wikipedia

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.