Reklama

ZSE Drive otvorili v Auparku hub so super rýchlymi 350 kW nabíjačkami

Juraj Recký

Nabíjacie hybridné huby pre elektromobily plánuje ZSE Drive otvárať po celom Slovensku. Spoločnosť v nich vidí potenciál, nakoľko kombinujú UFC a bežné nabíjacie stojany a obslúžia viac elektromobilov súčasne. Prvý je v Bratislave.

ZSE Drive dnes v bratislavskom nákupnom centre Aupark otvorili prvý z plánovaných nabíjacích hybridných hubov. V zelenej časti podzemnej garáže nákupného centra nájdete 2x UFC 350 kW stojan a 4x Wallbox. Huby ZSE Drive sú plánované aj na pre iné miesta na Slovensku, budú vždy vybavené 4 až 6 nabíjacimi stojanmi.

Prvý ultra-fast charger, teda UFC nabíjacia stanica, bola predstavená takmer presne pred rokom v Budči. V Auparku sú dva rýchlo nabíjacie stojany, ktoré vedia poskytnúť 350 kW tok. Oba sú vybavené dvojicou konektorov, európskym CCS a ázijským CHAdeMO. Druhý spomínaný však má menší nabíjaci výkon.

Vysoko výkonné nabíjacie stanice sú však tak trochu predprípravou do budúcnosti. Aby sa elektromobil mohol super rýchlo nabíjať, musí byť vybavený potrebnou technológiou. Zo súčasnej ponuky na slovenskom trhu môžete nabíjať Mercedes EQC maximálne 110 kW, Jaguar i-Pace zvládne maximum 100 kW a Audi e-tron sa dostane na 150 kW. Ak by ste si zaobstarali Tesla Model 3, tak tú v európskej verzii nabijete maximálne 190 kW tokom energie.

350 kW nabíjačka najviac ulahodí očakávanému Porsche Taycan, ktorý by mal na Slovensko prísť už čoskoro. Aj tu je však rezerva v maximálnej rýchlosti nabíjania, nakoľko horúca novinka má maximálnu nabíjaciu rýchlosť 270 kW.

Pozrite si

Takto to vyzeralo na otvorení prvej UFC stanice pre elektromobily na R1/Budča

 

Wallboxy sú typu AC s maximálnym výkonom 22 kW, rovnaký máme aj v redakcii TECHBOX. Tento ZSE Drive hub nahradil pôvodné Tesla Wallboxy, ktoré boli súčaťou Tesla Destinatioon Charging programu. K dispozícií zostalo 6 stojanov Tesla Supercharger, ktoré nájdete pri hlavnom vchode.

Pozrite si

GreenWay či ZSE Drive? Porovnali sme nové ceny nabíjacích sietí

Na tlačovej konferencii k otvoreniu hybridného nabíjacieho hubu ZSE Drive pripomenuli, že 100 % zdrojov na nabíjanie elektromobilov je z obnoviteľnej energie. Dodávateľom je v tomto prípade ABB, v Budči ZSE Drive testovali technológiu od Tronic. V porovnaní s konkurenciou je ZSE Drive stále finančne najefektívnejšie.

 

Nový nabíjací hub je vybavený QR kódmi, vďaka ktorým už nepotrebujete nabíjaciu ZSE Drive kartu. Stačí vám aplikácia, ktorou QR zoskenujete. Samozrejme, stále môžete použiť aj nabíjaciu kartu.

Predstavenie nového nabíjacieho hybridného hubu od ZSE Drive bolo zároveň malým autosalónom dostupných elektromobilov na Slovensku. Vystavené tu boli Audi e-tron, Peugeot e-208, Nissan LEAF, Mercedes-Benz EQC, Tesla Model 3, BMW i3, Jaguar i-Pace alebo KIA e-Soul.

Že majú ZSE Drive so svojimi hubmi štedré plány dokazuje aj fakt, že v roku 2018 mala spoločnosť približne 40 verejných nabíjacích staníc. Do konca roku 2019 ich bude 103 a väčšina rýchlo nabíjacich. Aktuálne je ZSE Drive najväčšou nabíjacou sieťou pre elektromobily na Slovensku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.