Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zoner Photo Studio X po zimnej aktualizácii podporuje aj HEIF súbory

Zoner Photo Studio X po zimnej aktualizácii podporuje aj HEIF súbory
Zdroj | Zoner
Števo Porubský
Zoner Photo Studio X po zimnej aktualizácii podporuje aj HEIF súbory
Zdroj | Zoner
Zdroj | Zoner

Český foto program Zoner Photo Studio X dostáva ďalšiu aktualizáciu, ktorá prináša zaujímavé novinky. Azda tou najväčšou je podpora pre nový formát statických záberov – HEIF. S týmto formátom aktuálne pracuje iba Apple v najnovších iPhonoch, no časom by sa aj vďaka nemu mohol formát rozšíriť ešte výraznejšie. To ale nie je jediná novinka.

Pozrite si

Zoner Photo Studio X oslavuje, prináša špeciálny retušovací štetec

ZPS X v zimnej aktualizácii pridáva dva nové nástroje, Vyhladzovací štetec a Klonovanie štruktúry. Vyhladzovací štetec je podľa tvorcov ideálny ako počiatočný nástroj na retušovanie portrétov. Slúži na porovnanie farebných tónov a zjemnenie prechodov pri zachovaní štruktúry. Hodí sa tak na retuš tváre, očí apod., ale aj na vyhladenie pozadia a zvýraznenie fotografovaného objektu.

Klonovanie štruktúry je opakom, opraví totiž chyby v štruktúre pleti bez zmeny farby. Hodí sa na detailnú prácu, napríklad na odstránenie osamelého vlasu zasahujúceho do tváre. Nástroj Klonovanie štruktúry je umiestnený ako mód retušovacieho štetca.

„Obidve funkcie využívajú profesionálne techniky frequency separation známe z Photoshopu. Lenže oproti konkurencii pracujú nedeštruktívne a hlavne z inak zdĺhavej a zložitej operácie robia tak jednoduchú záležitosť, až je to skoro nefér,” komentuje produktový manažér Jan Kupčík.

Jednou z očakávaných noviniek, hlavne zo strany technologických nadšencov, je podpora formátu HEIF, ktorý začal využívať Apple vo svojich najnovších iPhonoch (iPhone 8 a iPhone X). Zoner Photo Studio X tak ako prvý na svete ponúka riešenie pre čítanie a zápis tohto formátu na platforme Windows. Ide ale zatiaľ o skúšobnú verziu, preto je potrebné podporu v programe aktivovať v Možnosti > Pokročilé.

Novinkou je aj posuvník Polarizácia. Ten je pod úpravou farieb v moduloch Vyvolať a Editor. Funguje ako náhrada fyzického polarizačného filtra, čím fotografom ušetrí až tisíce korún. Polarizácia vytiahne detaily, oblohe dodá hlbokú modrú a krásne vykreslí oblaky.

Zimná aktualizácia prináša aj niekoľko ďalších väčších i menších vylepšení do modulu Editor. Pri retušovacom štetci a klonovaní je teraz možnosť vybrať si zdrojovú vrstvu. Je tak možné retušovať v novej vrstve a tým zabrániť opätovnému náberu už vyretušovaného miesta. Vrstvy môžete vodorovne alebo zvislo prevrátiť. Tiež masky sú múdrejšie. Okrem nových interakcií s výberom (napríklad priesečník) ich je možné zlúčiť priamo s obrázkom.

Pozrite si

Zoner Photo Studio X pozná už aj prácu s vrstvami

Novinkou je aj možnosť upresnenia výberu. V bočnom paneli Editora stačí zadať požadovanú veľkosť či pomer strán. A posledná novinka v Editore sú nové typy čiar pri práci s vrstvami (bodkočiarkované a ďalšie).

Zdroj | Zoner

Medzi ďalšie novinky patrí rýchlejšie načítanie náhľadov. Priebežné zrýchľovanie práce v Zoner Photo Studiu je totiž vraj jednou z priorít vývojárov. ZPS už tiež plne podporuje prácu s online súbormi Microsoft OneDrive z Windows Fall Creators Update a na želanie firemných zákazníkov sú v programe k dispozícii katastrálne mapy pre ČR. Slovensko zatiaľ chýba.

Plná verzia programu je na stiahnutie a vyskúšanie na 30 dní zadarmo na zoner.sk. Používatelia, ktorým už vypršala skúšobná verzia a ZPS X si nezakúpili, si môžu novú aktualizáciu vyskúšať zadarmo na 10 dní. Zoner Photo Studio X pritom môžete mať od 3,99 € mesačne pri ročnej licencii. Ak máte staršiu verziu, môžete ho mať za 2,49 € mesačne.

Zdroj