Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Známa pesnička dokázala spôsobiť pád Windowsu. Microsoft sa priznal až po rokoch

Známa pesnička dokázala spôsobiť pád Windowsu. Microsoft sa priznal až po rokoch
Zdroj | Xiaomi
Michal Sobek
Známa pesnička dokázala spôsobiť pád Windowsu. Microsoft sa priznal až po rokoch
Zdroj | Xiaomi
Zdroj | Xiaomi

Spoločnosť Microsoft po rokoch odhalila kurióznu chybu na vtedajšom operačnom systéme Windows, kedy známa pesnička ovplyvňovala hardvér a spôsobovala na notebookoch pád systému.

O probléme sa zmienil Raymond Chen z Microsoftu a venoval tomu samostatný článok. Je prekvapením, že Microsoft sa k tomuto problému priznal až teraz, pretože sa vyskytol ešte z čias pôsobenia Windowsu XP, ktorého podpora bola ukončená v roku 2014.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Windows 12 už o dva roky? Microsoft opäť mení taktiku

Na svoju dobu bol tento operačný systém v porovnaní s Linuxom a Mac OS X považovaný za aktuálnu špičku na trhu. Vďačil za to jadru NT, takže oproti predchádzajúcim verziám Windows 95 a 98 bol oveľa stabilnejší, čo len prispelo k lepšiemu používateľskému zážitku.

A tu nastáva už spomínaná kuriozita. Notebook jedného z výrobcov s týmto operačným systémom trpeli problémom, kedy systém padal, a to pri prehrávaní pesničky Rhythm Nation od sestry Michaela Jacksona, Janet Jackson.

Keď v spoločnosti tento problém vyšetrovali, tak zistili, že rovnaký problém sa prejavil aj pri iných značkách notebookov, a že dokonca prehrávaná pesnička na notebooku dokázala spôsobiť padnutie operačného systému Windows XP aj na blízko položenom notebooku.

Vysvetlenie je pomerne zaujímavé. Pracovníci Microsoftu prišli na to, že v pesničke sa nachádza jedna z prirodzených rezonančných frekvencií pre model HDD používaný v notebookoch. Oznámenie však neuvádza, čo frekvencia skutočne spôsobila hardvéru.

Výrobca notebooku problém odstránil pridaním filtra pri prehrávaní audia, ktorý tieto problematické frekvencie zachytil a odstránil. Spoločnosť Microsoft nepovedala, či sa tento problém vyskytoval aj na operačnom systéme Linux.

Zdroj