Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ZNAČKY | HTC - výrobca, ktorý za 20 rokov dosiahol úspechy aj pády

ZNAČKY | HTC - výrobca, ktorý za 20 rokov dosiahol úspechy aj pády
Števo Porubský
ZNAČKY | HTC - výrobca, ktorý za 20 rokov dosiahol úspechy aj pády

Taiwanský výrobca HTC tento mesiac oslávil okrúhle 20. narodeniny. Presne 15. mája 1997 si trojica zakladateľov povedala, že je tá správna chvíľa založiť značku HTC. Za 20 rokov existencie toho ale HTC stihlo viac, ako iné spoločnosti za omnoho viac rokov. HTC sa stalo jednou z najlepších značiek sveta smartfónov, no stihlo padnúť takmer na úplné na dno. Ako to všetko prebiehalo?

Pozrite si aj ďalšie príbehy svetových spoločností v našom seriáli ZNAČKY.

Zdroj | HTC

V skratke…

Názov spoločnosti: HTC Corporation

Sídlo: Xindian District, New Taipei City, Taiwan, Čína

Vznik spoločnosti: 15. mája 1997

Zakladatelia: Cher Wang, H.T. Cho a Peter Chou

Predstavitelia: Cher Wang (Chairwoman & CEO), Peter Chou (Vice Chairman), Fred Liu (COO)

Forma spoločnosti: akciová spoločnosť

Akciové trhy: TWSE (Taiwan Stock Exchange)

Počet zamestnancov: cca 6 000

Pôsobenie: celosvetovo (100+ krajín)

Web: www.htc.com

Spoločnosť HTC (High Tech Computer Company) založila trojica nadšencov, v ktorej bola nezvyčajne aj žena. Cher Wang je z bohatej čínskej rodiny na Taiwane, ktorá stojí za spoločnosťou Formosa Plastic Group. Wang pritom patrí medzi najvplyvnejše ženy vo svete technológií.

Zdroj | HTC

K nej sa pridali Peter Chou a H.T. Cho. Peter Chou vyštudoval elektroinžinierstvo, pričom pracoval pre spoločnosť DEC, ktorú v roku 1997 kúpilo HP. Od roku 2004 do 2015 bol CEO spoločnosti, neskôr ho vystriedala práve Cher Wang. Peter Chou po odstúpení z postu CEO HTC zastáva pozíciu riaditeľa HTC Future Development Lab.

Zdroj | HTC

Peter Chou zas v roku 2004 vystriedal H.T. Choa, ktorý pozíciu generálneho riaditeľa zastával od vzniku HTC. Ten je aktuálne predseda správnej rady a predseda HTC Foundation.

15. máj 1997 je dátum vzniku HTC ako podnikateľského subjektu. Ešte v tom istom roku ale spoločnosť takmer skrachovala. Trojica mala totiž pôvodne zámer vytvoriť spoločnosť, ktorá by vyrábala počítače, čo má vlastne aj v názve.

Pred bankrotom HTC zachránila práve Cher Wang, ktorá do spoločnosti naliala veľké množstvo financií. Vďaka tomu sa HTC vschopilo a namiesto notebookov sa začalo venovať vývoju a výrobe mobilných zariadení.

Už v roku 1998 HTC vyrobilo prvé dotykové PDA. V lete roku 2000 bol predstavený ODM model vyrobený ešte pre spoločnosť Compaq (neskôr HP), model Compaq iPAQ 3650 Color Pocket PC. V tom čase ale nikto netušil, že ide o zariadenie od HTC. iPAQ disponoval farebným 3,77″ dotykovým TFT displejom s 4 096 farbami a rozlíšením 240 x 320 px.

Pracoval na procesore ARM s taktom 206 MHz, 32 MB RAM a 16 MG pamäťou ROM. Operačným systémom bol Windows CE 3.0. O chod sa starala 950 mAh Li-Pol batéria. Na rozmeroch 83,5 x 77,4 x 15,9 mm a hmotnosti 178 gramov sa dnes zasmejeme, v tom čase bol ale jedným z najmenších a najvybavenejších zariadením na trhu.

Zdroj | Wikipedia

Vďaka výborne spracovanému PDA pre Compaq sa pre HTC roztrhlo vrece s objednávkami zariadení. Ako ODM (Original Design Manufacturer) a OEM (Original Equipment Manufacturer) výrobca pracovalo HTC pre velikánov ako HP (pôvodne Compaq), Palm, Qtek, Fujitsu-Siemens, Sharp, Dell, i-mate, Google apod.

Na trhu sa zariadenia HTC objavovali aj pod názvami ako XDA alebo MDA hlavne u svetových mobilných operátorov. Všetky mali ale spoločné jedno – operačný systém od Microsoftu.

HTC bolo síce veľkou neznámou, ale práve vďaka tomuto výrobcovi sme sa v roku 2004 dočkali prvého smartfónu s výsuvnou QWERTY klávesnicou. Išlo o model Qtek 9090, inak známy aj ako HTC Blue Angel. Predával sa aj pod rôznymi inými označeniami u operátorov.

Pracoval na Windows Mobile 2003 Second Edition. V tele s rozmermi 125 x 72 x 19 mm a hmotnosťou 205 gramov sa ukrýval 400 MHz procesor Intel XScale, 128 MB RAM a 96 MB ROM s možnosťou rozšírenia MMC kartou. Batéria mala kapacitu 1 490 mAh.

3,5-palcový TFT LCD displej využíval ako všetky vtedajšie displeje rezistívnu technológiu pre dotykové ovládanie. Mal rozlíšenie 240 x 320 pixlov. Nechýbali ani Wi-Fi 802.11 b, Bluetooth či IrDA moduly na prenos dát vzduchom.

Zdroj | HTC

O rok neskôr sa z dielne HTC objavilo prvé zariadenie vybavené 3G modulom. V tom čase sa 3G ešte len dostávalo do povedomia širšej verejnosti a len máloktorý operátor 3G sieť i reálne ponúkal svojim zákazníkom. Qtek 9000 bol na ne ale pripravený.

Aj tento obor sa predával po celom svete s najrôznejšími názvami. Parametre boli na 99% totožné. Komunikátor disponoval 3,6″ VGA TFT LCD displejom s až 65 tisíc farbami. Jeho rozmery boli zhruba 131 x 79 x 21 mm a hmotnosť sa približovala k 300 gramom.

Vo vnútri mal Intel XScale procesor s taktom 520 MHz, no len 64 MB RAM. Nechýbal slot pre MMC pamäťové karty a dokonca ani fotoaparát s rozlíšením 1,3 Mpx či VGA webkamerou! Samozrejmosťou výbavy bol aj Wi-Fi 802.11b modul, ale aj Bluetooth či IrDA. Li-Pol batéria mala úctyhodnú kapacitu 1 620 mAh.

Zdroj | HTC

V roku 2006 sa podľa HTC objavil z ich dielne aj prvý smartfón s integrovaným GPS. Aspoň tak tvrdí výrobca. Tu ale niečo nesedí, pretože smartfónov s GPS čipom bolo v roku 2006 predstavených viac a omnoho skôr, ako model HTC P3300 známy aj ako Artemis. Vo svojich portfóliách mali GPS smartfóny už aj značky ako BenQ-Siemens, Eten, či Motorola.

P3300 je skôr prvým, ktorý mal v sebe zabudovanú navigáciu. S tou mu pomohol vtedy už známy výrobca GPS navigácií TomTom. Artemis mal kompaktné rozmery – 108 x 58 x 16,8 mm, hmotnosť dosahovala len 127 gramov.

Pracoval na operačnom systéme Windows Mobile 5.0 PocketPC a procesore TI OMAP 850 s taktom 200 MHz. Sekundovala mu 64 MB pamäť RAM a 128 MB pamäť ROM. Na rozšírenie priestoru využíval microSD karty.

2 Mpx fotoaparát dokázal natáčať aj videá, ale len v QCIF rozlíšení – 176 x 144 px. Wi-Fi modul podporoval už aj b/g štandardy, Bluetooth bol vo verzii 2.0. IrDA port už chýbal. FM rádio či USB port ale nie. 2,8″ TFT LCD displej mal QVGA (240 x 320 px) rozlíšenie a zobrazoval 65 tisíc farieb. Batéria ponúkala kapacitu 1 250 mAh. V tom čase boli batérie ešte vymeniteľné.

Zdroj | HTC

Okrem Artemisu sa na trhu v roku 2006 objavil ale aj iný úspešný smartfón, HTC TyTN. Aj tento mal prívetivé rozmery (113 x 58 x 22 mm, 176 g), pričom neponúkal len bohatú výbavu, ale aj výsuvnú QWERTY klávesnicu s možnosťou natočenia displejovej časti. TyTN sa stal predlohou pre mnohé ďalšie zariadenia s doboku výsuvnou klávesnicou.

Mal 2,8″ QGVA displej, 400 MHz procesor od Samsungu, 64 MB RAM a 128 MB ROM s možnosťou rozšírenia microSD kartou. Fotoaparát s rozlíšením 2 Mpx bol doplnený LED bleskom. Batéria ponúkala kapacitu 1 350 mAh. Novinka pracovala na Windows Mobile 5.0 PocketPC.

Zdroj | HTC

Prekvapením bol ale aj smartfón klasickej „dumb“ konštrukcie, HTC MTeoR. Mal malý 2,2″ QVGA displej bez dotykovej vrstvy. Ovládal sa pomocou 5-smerového tlačidla pod ním. Bol ale malý (112,4 x 49 x 14,8 mm) a pomerne ľahký (120 g). Mal 300 MHz procesor od Samsungu, 64 MB RAM a 128 MB pamäť. Fotoaparát však ponúkal len 1,3 Mpx. Batéria bola taktiež menšia, mala kapacitu 1 190 mAh.

Zdroj | HTC

Pred a po týchto modeloch prišlo na trh ešte viacero ďalších smartfónov s Windows Mobile 5.0. Určite si spomeniete na kúsky ako Magician, Excalibur, Wizard apod.), ale v roku 2007 sa objavil prelomový model HTC Touch.

Mal úplne nový dizajn a minimum ovládacích prvkov. Dotykový displej nepotreboval stylus alebo viac-smerové tlačidlo. Na ovládanie stačil prst. Disponoval totiž úplne novou nadstavbou TouchFLO na operačnom systéme Windows Mobile 6.0 Professional.

Zdroj | HTC

Hoci displej bol veľmi malý – 2,8″ a rozlíšenie priemerné (240 x 320 px), HTC Touch patrilo k populárnym Windows smartfónom. Pracoval na procesor TI OMAP 850 s 200 MHz taktom, využíval 64 alebo 128 MB RAM a 128 alebo 256 MB ROM pamäť. Fotoaparát mal 2 Mpx rozlíšenie a nechýbalo ani video. Na nabíjanie 1 100 mAh batérie slúžil miniUSB port.

V tom istom roku HTC kúpilo taiwanskú spoločnosť Dopod International, výrobcu smartfónov, PDA a príslušenstva. Tá bola pritom už od roku 2004 partnerom HTC pri výrobe jeho zariadení.

Popri tom ale HTC predstavilo aj viacero ďalších smartfónov s Windows Mobile. Populárnym aj u nás bol HTC TyTN II, Touch Dual, Touch Cruise, ale aj malý tablet HTC Shift, ktorý mal až 7″ WVGA displej a 800 MHz procesor od Intelu. Využíval až 1 GB pamäť RAM a 40 alebo 80 GB HDD. Operačným systémom nebol ale Windows Mobile, ale rovno Windows Vista. Bolo to tiež jedno z prvých zariadení, ktoré malo integrovanú čítačku odtlačkov prstov.

Zdroj | HTC

HTC sa zároveň stalo členom Open Handset Alliance (OHA), ktorú inicioval Google so svojim open-source operačným systémom Android. Hlavným cieľom aliancie bolo integrovať nový operačný systém Android do sveta smartfónov. Ten bol síce ešte v plienkach, no Google ho mal pripravený pre prvé zariadenia.

HTC v roku 2008 prišlo s ďalším smartfónom, ktorý bol niečím prvý vo svete. Nazýval sa HTC Dream, alebo T-Mobile G1. Bol to prvý smartfón s operačným systémom Android. Mal 3,2″ QVGA displej s kapacitnou dotykovou vrstvou, procesor od Qualcommu s frekvenciou 528 MHz a 192 MB RAM.

Fotoaparát mal už rozlíšenie 3,15 Mpx, mal autofókus a zvládal CIF (352 x 288 px) video. Prekvapením bola zboku výsuvná QWERTY klávesnica, presnejšie výsuvná časť s displejom. Operačným systémom bol Google Android 1.6 označovaný ako Donut. Batéria s kapacitou 1 150 mAh mala vydržať 2 dni používania.

Zdroj | HTC

Hoci HTC začalo s produkciou smartfónov s operačným systémom Android, aj naďalej sa venovalo výrobe telefónov s Windowsom. Určite si pamätáte na modely ako HTC Touch Pro s TouchFLO 3D, HTC Touch HD s 5 Mpx fotoaparátom či HTC Touch Pro2 s 1 500 mAh batériou a výsuvnou QWERTY klávesnicou.

HTC neustále vyrábalo aj smartfóny „na objednávku“ aj pre iných výrobcov. Najznámejším sa v tomto období stal Sony Ericsson Xperia X1, ktorý kompletne navrhlo i vyrobilo HTC. Windows Mobile 6.1 smartfón mal WVGA displej s uhlopriečkou 3 palce, Qualcomm procesor s taktom 528 MHz a 256 MB RAM pamäť.

Nechýbal ani 3,15 Mpx fotoaparát s autofókusom a dokonca až VGA videom, plná dátová výbava či slušná 1 500 mAh batéria. Tá sa nabíjala ešte cez miniUSB port.

Zdroj | Sony Ericsson

Popri tom sa na trhu objavovali nové smartfóny s Androidom. Po Dreame prišiel HTC Magic s ikonickou guličkou na ovládanie, neskôr v roku 2009 sa objavil aj HTC Hero. Ten bol prvým, ktorý disponoval nadstavbou pre Android s názvom HTC Sense.

To výrobca využíva v obmenách až dodnes. HTC Sense malo priniesť vyššie pohodlie ovládania pre menej skúsených používateľov, keďže samotný Android bol v tom čase ešte pomerne komplikovaný.

Hero mal 3,2″ TFT LCD displej, ktorý ešte stále zobrazoval 65 tisíc farieb. Známy bol aj vďaka spodnej brade, jemne zakrivenej spodnej časti. Navyše 5 Mpx fotoaparát s autfókusom, 528 MHz Qualcomm procesor s a 288 MB RAM.

Koncom roku 2009 sa na trhu objavilo ďalšie ikonické HTC, model HTC HD2. Tento obrovský smartfón mal až 4,3″ WVGA displej a rozmery 120,5 x 67 x 11 mm. Hmotnosť dosahovala takmer 160 gramov. Pracoval síce na operačnom systéme Windows Mobile 6.5 Professional, ale aj tu už HTC vytvorilo nadstavbu Sense.

HTC HD2 fungoval na procesore Snapdragon S1 od Qualcommu s taktom 1 GHz, využíval 448 MB RAM a 512 MB pamäť. Nechýbal ani slot na microSD karty. 5 Mpx fotoaparát s autofókusom už zvládal aj VGA video pri 30 fps. Na dobíjanie 1 230 mAh batérie slúžil microUSB port.

Po úspechoch ODM pre Microsoft či Sony si HTC vyhliadol aj Google, ktorý si od HTC nechal vyrobiť svoj prvý „vlastný“ smartfón Nexus One. Na trhu sa objavil začiatkom roku 2010 a vďaka čistému Androidu patril medzi veľmi obľúbené. Mal 3,7″ AMOLED displej s rozlíšením 480 x 800 px, neskôr sa ale displej zmenil za Super LCD panel kvôli výpadkom v dodávkach AMOLED displejov. Viac o vtedajšej novinke nájdete už aj na našom webe.

 

 

V roku 2010 HTC na americký trh prinieslo prvý smartfón s podporou 4G (LTE), model HTC Evo 4G. K nám sa nedostal, keďže podporoval len americké 4G siete. V tom istom roku ale prišiel aj na náš trh model HTC Legend s AMOLED displejom a Androidom 2.1. S ním boli predstavené aj modely HTC HD mini a HTC Desire.

Práve model Desire bol u nás veľmi obľúbeným modelom aj vďaka dotovaniu zo strany operátorov. Mal 3,7″ AMOLED WVGA displej, procesor Snapdragon s taktom 1 GHz, 576 MB RAM a 512 MB flash pamäť. 5 Mpx fotoaparát zvládal aj HD video pri 30 fps.

Pozrite si

HTC Legend, HD mini a Desire: tri novinky s kúzlom Sense UI

Po ňom sa objavil o čosi menší model HTC Wildfire, ktorý bol obľúbený u nežnejšieho pohlavia. Ma 3,2″ displej s rozlíšením 240 x 320 px, 528 MHz Qualcomm procesor s 5 Mpx fotoaparát. Mimochodom, HTC až v roku 2010 oficiálne vstúpilo na náš trh. Na Slovensku vzniklo oficiálne zastúpenie a servis.

V tom čase sa HTC dohodlo s China Mobile, najväčším operátorom sveta, že začne predávať brandované zariadenia na čínskom trhu. Aj vďaka tomu sa celkový predaj telefónov za rok 2010 viac ako zdvojnásobil (oproti roku predtým). Zároveň bolo HTC zaradené na 31. priečku najinovatívnejších spoločností sveta.

Koncom roka sa objavil aj model HTC Desire Z, Android smartfón s výsuvnou QWERTY klávesnicou. Mal 3,7″ WVGA S-LCD displej krytý ochranným sklom Gorilla Glass. Mal 800 MHz procesor Qualcomm, grafiku Adreno 205 a 1,5 GB pamäť RAM.

V tom istom roku sa k logu pridalo už dobre známe „Quietly Briliant“ (Jednoducho brilantný). HTC spustilo i svoju prvú celosvetovú kampaň YOU, na ktorej stavia prakticky dodnes.

Zdroj | HTC

Okrem toho ale HTC začalo bojovať s Apple v patentových sporoch. Apple obvinil HTC z porušenia 20 jeho patentov, HTC mu to opätovalo a obvinilo Apple z porušenia 5 jeho patentov. Koncom roka 2012 boli spory urovnané dohodou o využívaní patentov na 10 rokov.

https://www.youtube.com/watch?v=pwpaxbXDecg

V roku 2010 pribudol do portfólia značky aj prvý smartfón s Windows Phone 7, model HTC HD7. S ním sa objavili aj modely Trohpy a Mozart. Čerešničkou bol ale model HTC 7 Pro s Windows Phone 7 a výsuvnou QWERTY klávesnicou. Mal 3,6″ WVGA displej, 1 GHz procesor Qualcomm, 576 MB RAM a 8 GB pamäť ROM. Nemal ale slot na microSD karty.

S týmto modelom bol predstavený aj HTC 7 Surround, ktorý prekvapil výsuvnými stereo reproduktormi. Reproduktory sa vysúvali do strany ako klávesnica, pričom v zadnej časti nechýbal ani malý stojan.

Rok 2011 pre HTC znamenal aj obrovské úspechy. Okrem toho, že na MWC 2011 bolo HTC ocenené Výrobcom roka, v apríli značka predbehla aj slávnu Nokiu a dostala sa na tretiu priečku v rebríčku najhodnotnejších výrobcov smartfónov na svete za Apple a Samsung.

Tento rok znamenal aj veľké investície. Od VIA Technologies kúpilo akcie amerického výrobcu grafických kariet – S3 Graphics a HTC sa stalo jeho majoritným vlastníkom. Okrem toho za takmer 20 miliónov dolárov HTC kúpilo spoločnosť Dashwire, ktorá sa venovala vývoju softvéru pre manažovanie softvéru v mobilných zariadeniach.

Začiatkom roka boli predstavené aj smartfóny HTC ChaCha a HTC Salsa pre menej náročných, resp. mladšiu generáciu. Omnoho zaujímavejší bol ale model HTC EVO 3D, prvý smartfón s 3D displejom. 4,3″ LCD displej s rozlíšením 540 x 960 px dokázal zobrazovať obsah aj bez 3D okuliarov. Išlo pritom o špičkovo vybavený smartfón s dvojjadrovým procesorom či 1 GB pamäťou RAM.

Pozrite si

HTC EVO 3D: Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

V 2011 sa na trhu objavil aj prvý Android tablet z dielne HTC. Išlo o model HTC Flyer s 7-palcovým LCD displejom. Mal rozlíšenie 1 024 x 600 px a Snapdragon S2 s taktom 1,5 GHz, 1 GB RAM a grafiku Adreno 205. V balení nechýbal ani stylus na pohodlnejšie ovládanie a poznámkovanie.

Pozrite si

HTC Flyer: Androidový letec prichádza

Neskôr, v roku 2011, sa HTC spojilo s domácim výrobcom automobilov Luxgen, pre ktorého vyvinula spojenie smartfónu s infotainment systémom automobilu Think+ pre zvýšenie bezpečnosti používania telefónov za volantom. Systém bol pritom postavený na Windows CE Automotive.

V roku 2011 bola odhadovaná hodnota značky 3,6 miliardy dolárov a patrila jej 98. priečka v celosvetovom rebríčku. Úspech HTC neustále rástol a zdalo sa, že sa z neho stane jedna z najväčších značiek na poli smartfónov.

Napríklad na americkom trhu v Q3 2011 bol najväčším predajcom smartfónov, kedy prekonal aj Samsung či Apple. Mal až 24% podiel na trhu. To ale netrvalo večne. Už v roku 2012 klesol jeho podiel vďaka masívnemu nástupu konkurenčných modelov. Do roku 2013 poklesol podiel na trhu len na 9,3%.

Okrem toho sa ale HTC angažovalo aj v hudobnom priemysle. V auguste 2011 kúpilo 51% akcií spoločnosti Beats a HTC sa stalo majoritným vlastníkom amerického výrobcu slúchadiel. Akvizícia mu pomohla vylepšiť audio systém vo svojich zariadeniach a zároveň niektoré top modely boli predávané s Beats slúchadlami, ako napríklad model HTC Sensation XE alebo model HTC Rhyme určený hlavne pre nežnejšie pohlavie.

Neskôr v roku 2011 bola predstavená ja vlajková loď medzi Widnows Phone zariadeniami, model HTC Titan.

Začiatkom roka 2012 ale HTC prišlo s čímsi, čo nikto nečakal. Predstavilo smartfón HTC One X, v danej dobe najvybavenejší smartfón sveta. Mal 4-jadrový procesor NVIDIA Tegra 3, 1 GB pamäť RAM a 32 GB flash pamäť.

4,7″ displej mal HD rozlíšenie, hlavný fotoaparát ponúkal 8 Mpx rozlíšenie, HDR a Full HD video. Nad displejom bola 1,3 Mpx webkamera s HD videom. Batéria ponúkala až 1 800 mAh. Žiaľ, aj kvôli cene na úrovni 650 € sa až tak dobre nepredával.

S touto novinkou boli na MWC 2012 v Barcelone predstavené aj ďalšie modely z novej série One ako One S a One V. Séria One od HTC pokračovala ešte niekoľko rokov. S ňou boli súbežne predávané dostupnejšie a menej vybavené modely série Desire. Modely oboch sérií je možné počítať skoro na desiatky kusov.

Počas roka 2012 sa sídlo spoločnosti presunulo z Taoyuan City do Xindian District, New Taipei City, kde sídli dodnes.

Predstavené boli aj nové Windows smartfóny, konkrétne Windows Phone 8X by HTC a Windows Phone 8S by HTC. Oba pracovali na operačnom systéme Windows Phone 8, mali pomerne slušnú výbavu i cenu.

Koncom roka 2012 sme sa dočkali aj prvého smartfónu s Full HD displejom. Bol ním HTC Butterfly s 5″ uhlopriečkou LCD displeja. Bol to výborne vybavený smartfón, ktorý stál cez 600 €.

Rok 2013 mal znamenať návrat na výslnie predstavením smartfónu HTC One (M7). Model One ponúkal 4,7″ Full HD displej, 4-jadrový Snapdragon 600 s taktom 1,7 GHz, 2 GB RAM a grafiku Adreno 320. Absolútnou novinkou bol fotoaparát s veľkosťou 1/3″ a rozlíšením 4 Mpx. HTC ho označovalo ako Ultra Pixel. Malé rozlíšenie a veľké pixle ho predurčovali na kvalitné záber aj počas noci.

Pozrite si

HTC One – najlepšie HTC v histórii

HTC v ňom ale zrušilo slot na microSD kartu, používateľom musela stačiť pamäť s 32 alebo 64 GB. Operačným systémom bol Android 4.2 s nadstavbou HTC Sense a novinkou v podobe HTC BlinkFeed a HTC Zoe. HTC One  bol tiež prvým smartfónom s neskutočným zvukom HTC BoomSound.

Bol síce výborne vybavený, ale to mu v konkurenčnom boji nepomohlo. Na trhu sa v tomto roku objavil napríklad Galaxy S4 ši Apple iPhone 5 a 5S. Za rok 2013 malo HTC pokles tržieb až o 98,1% v porovnaní s predošlým rokom.

Po HTC One bol predstavený aj model HTC One Mini, zmenšená, ale zároveň osekaná verzia vlajkovej lode. Koncom roka prišla aj zväčšená verzia s názvom HTC One max aj so snímačom odtlačkov prstov.

Po roku prišla ďalšia vlajková loď, model HTC One (M8). Nástupca modelu One prišiel s ešte lepšími parametrami a pribudol duálny fotoaparát. Bol to prvý smartfón s takto riešeným fotoaparátom. Pribudla aj podpora LTE sietí a zväčšila sa batéria na 2 600 mAh. Ani ten sa ale na trhu výrazne nepresadil a HTC neustále strácalo pozíciu na trhu smartfónov.

Pozrite si

HTC One (M8) – Najlepší smartfón sa stal ešte lepším!

HTC pritom investovalo obrovské financie do podpory predaja. Dokázalo zaplatiť aj herca Roberta Downeyho Juniora, ktorý podpísal 2-ročnú zmluvu. Kampaň ste určite zachytili aj vy.

Počas výstavy IFA 2014 bol predstavený dostupnejší smartfón HTC Desire 816 s až 8-jadrovým procesorom Qualcomm. Bol zameraný hlavne na mladšiu generáciu vďaka svojim rôznym farebným verziám. Okrem neho bol tiež v 2014 predstavený aj ďalší model pre mladých, HTC Desire Eye s až 13 Mpx webkamerou s dualtone LED bleskom.

V roku 2014 sa HTC chcelo presadiť aj na trhu akčných kamier. Predstavilo kamerku HTC RE s podivným tvarom a celkom slušnou výbavou. Výsledok ale za veľa nestál, čo sme si potvrdili aj v recenzii.

V roku 2015 bol top modelom výrobcu HTC One (M9). Tento model prišiel o duálny fotoaparát a ponúkal už „len“ jeden snímač s rozlíšením až 20 Mpx. HTC tak šlo od extrému do extrému. One (M9) bol však celokovovým telefónom s dvojtónovým povrchom – bočná hrana bola inej farby ako predná či zadná strana.

V roku 2016 sme sa dočkali prvých virtuálnych okuliarov HTC Vive. Išlo o veľké prekvapenie, keďže HTC sa nikdy dovtedy nevenovalo ničomu podobnému. HTC Vive sa však stali veľmi populárnym doplnkom k počítačom a už sa chystá aj ich nástupca.

Minulý rok sme sa taktiež dočkali novej vlajkovej lode, modelu HTC 10. Z top modelov tak zmizlo označenie One. Aj HTC 10 patrí k tomu najlepšiemu na trhu, ale ani tak sa v predajoch HTC nedostáva na popredné priečky. Je to škoda, pretože aj recenzia potvrdila, že ide o výborný smartfón.

Pozrite si

HTC 10 – návrat legendy vo veľkom, ale drahom štýle

Tento rok sme sa už stihli dočkať novej vlajkovej lode. HTC U11 prekvapuje výbornou výbavou za rovnakú cenu, ako mal jeho predchodca. Má všetko, na čo si náročný majiteľ môže spomenúť, vrátane odolnosti voči vode či dokonca ovládaním stlačením bočných strán. Uvidíme, ako sa bude dariť HTC práve s týmto modelom a či konečne prekoná neustále poklesy predajnosti.

HTC ako značka síce nie je vôbec stará, v porovnaní s inými svetovými výrobcami, no ako jedna z mála priniesla do sveta smartfónov zaujímavé inovácie, z ktorých sa neskôr stali bežne dostupné funkcie smartfónov. Veríme, že HTC sa ešte vzpruží a prinesie čosi, čo tu ešte nebolo a opäť sa vráti na výslnie spred 6-8 rokov.