Zlé správy pre telekomunikačných gigantov Huawei a ZTE

ZDROJ | Daily Excelsior

Obchodná vojna medzi USA a Čínou nie je len o dovozných clách na široký sortiment produktov a komodít. Azda najviac vyhrotená je situácia v oblasti informačných technológií.

Obchodná vojna graduje

Už začiatkom roka americkí kongresmani vyzvali operátora AT&T, aby prestal dodávať svojim zákazníkom smartfóny od spoločnosti Huawei. Dôvodom sú obavy ohľadom národnej bezpečnosti. Experti sa obávajú, že čínske smartfóny môžu špehovať svojich používateľov a sprostredkovávať napríklad údaje o polohe čínskym tajným službám.

Pozrite siPozri sa ako Huawei Mate 20 opäť diktuje trendy

Čínska firma je pritom aktuálnou svetovou dvojkou na trhu smartfónov, keď v 3. štvrťroku 2018 s podielom 14,6% odsunula na tretiu priečku Apple (podiel 13,2%). (Jednotkou s trhovým podielom 20,3% naďalej zostáva Samsung.) Bojkot produktov Huawei ale môže rast firmy v globálnom meradle ohroziť.

ZDROJ | Huawei

Situácia v obchodnom konflikte medzi USA a čínskym výrobcom sa v posledných dňoch vyhrotila potom, čo kanadské úrady na žiadosť USA zadržali vo Vancouveri  jej finančnú riaditeľku spoločnosti Meng Wan-čou. Dôvodom má byť údajne porušovanie amerických sankcií voči Iránu.

https://www.youtube.com/watch?v=Yyxeu6rpal4

Nechceme polemizovať ako presne sa môže americká legislatíva týkať právneho statusu tretích krajín, ale faktom je, že problémy a obavy z konfliktov podobného typu majú aj európske firmy, ktoré investujú v Iráne, alebo s ním obchodujú.

ZDROJ | Huawei

Zatknutie Meng Wan-čou už vyvolalo diplomatickú roztržku. Čína proti jej zadržaniu protestovala a predvolala si kanadského veľvyslanca.

V hre je omnoho viac, ako telefóny

Huawei nie je len výrobcom koncových zariadení pre mobilné komunikácie, ale aj dodávateľom infraštruktúry pre mobilné siete 2G, 3G, 4G a má už aj technológie pre 5G. V oblasti technológií prístupových sietí (RAN) pre mobilné zariadenia je čínsky gigant dokonca svetovou jednotkou pred Ericssonom a Nokiou.

Pozrite siZoznámte sa s novým Huawei Mate 20 Pro

Vo viacerých krajinách, nielen v USA, však firma čelí reštrikciám, takže tamojší operátori uzatvoria kontrakty na dodávky 5G infraštruktúry s inými dodávateľmi. Zákaz použitia 5G infraštruktúry od Huawei už uplatňuje aj Nový Zéland a Austrália.

ZDROJ | Huawei

Najnovšie sa k nim pridalo aj Japonsko. Trojica tamojších najväčších mobilných operátorov – NTT Docomo, KDDI a SoftBank Group podľa Kyodo News vylúči pre infraštruktúru 5G dodávky od čínskych firiem Huawei a ZTE. Japonsko plánuje zakázať vládne nákupy zariadení týchto značiek, aby sa zvýšila bezpečnosť pred únikom informácií a kybernetickými útokmi, informovala agentúra Reuters.

ZDROJ | Huawei

Európske štáty vo svojom postoji k čínskym výrobcom zatiaľ nie sú jednotné. Nemecko aktuálne nesúhlasí s vylúčením akýchkoľvek výrobcov z plánov výstavby mobilných sietí 5G.

Belgicko však o zákaze dodávok zariadení od Huawei uvažuje. Čínska firma v súčasnosti dodáva technológiu pre tamojších operátorov Proximus a Orange Belgicko.

ZDROJ | Huawei

Ku krajinám, ktoré sa pridávajú k spomínanému bojkotu technológií od čínskej jednotky sa pridáva aj Británia, hoci nie z pozície vlády. Tamojší inkumbent, operátor BT Group, údajne postupne demontuje 4G a 3G technológie Huawei a v budúcnosti neplánuje nasadenie jeho zariadení ani v sieťach 5G.

Pozor, nepriateľ počúva

Podpredseda Európskej komisie a komisár pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip uviedol, že EÚ by mala byť ostražitá voči Huawei a iným čínskym technologickým spoločnostiam kvôli riziku, ktoré predstavujú pre priemyselné odvetvia a bezpečnosť.

https://www.youtube.com/watch?v=cb8_kXgdKaw&t=254s

Svoje znepokojenie Ansip zdôvodnil tým, že čínske technologické spoločnosti sú povinné spolupracovať s čínskymi spravodajskými službami a zaisťovať „povinné zadné dvierka“, ktoré umožňujú prístup k zašifrovaným údajom.

Pozrite siHuawei Watch GT – 14-dňová výdrž, GPS, AMOLED a skvelá cena

Huawei nad pripomienkami A. Ansipa vyjadril sklamanie a tvrdí, že nikdy nebol požiadaný, aby nainštaloval technológiu, ktorá by mohla byť použitá na špionáž.

Nech je pravda akákoľvek, široký bojkot výrobkov a technológií čínskeho IT giganta uberie jeho ziskom a poteší jeho konkurentov tak v oblasti výroby infraštruktúry, ako aj v segmente smartfónov.

ZdrojReuters

Komentáre k článku