Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ZLATOKOV Hríbik - ikona Vianoc už 45 rokov

ZLATOKOV Hríbik - ikona Vianoc už 45 rokov
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Lukáš Jablonovský
ZLATOKOV Hríbik - ikona Vianoc už 45 rokov
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský
Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

V diaľke doznievajú silvestrovské oslavy, je krásne nasnežené, vianočná atmosféra ešte pretrváva. Všetko sa zdá byť nemenné, ja však viem, že budúci rok to veru bude iné. V roku 1969 boli totiž posledné Vianoce bez Hríbikov.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Je skorá jar, píše sa nový rok 1970 a v trenčianskom okresnom podniku Zlatokov už kujú nové plány na nadchádzajúcu zimnú sezónu. Padlo jasné rozhodnutie – novinkou bude vianočné osvetlenie v podobe svietiacich muchotrávok. Pre túto súpravu vzniká neuveriteľne krkolomný názov „Typ – Elektrická ozdobná súprava Hríbikov“.

V marci dostáva novinka papierovo zelenú. Je to len pokus o rozšírenie inak malej ponuky. Nik nevie, ako sa ujme medzi spotrebiteľmi a aké budú ohlasy. Ja už viem, že Hríbik bude v ponuke nepretržite až do roku 2015. Ale nepredbiehajme a pozrime sa spolu, ako to celé vlastne bolo.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Zlatokov ponúkal na Vianoce v roku 1969 pomerne malé množstvo osvetľovacích súprav. Boli to klasické štipcové sviečky, extravagantné a svojské Perla V, mutácie sviečkových typov Typ 5, 6 a 7 a pre nás teraz najzaujímavejšia súprava šišiek JELA 12.

Nový model mal využívať čo najviac už vyrábaných a používaných dielov, a tak vzniká súprava Hríbik, ktorá poputuje do rovnakej, vtedy pomerne čerstvo miniaturizovanej krabice s využitím rovnakej elektrifikácie, filozofie balenia i prezentovania, ako práve zabehnutá súprava JELA 12.

Tou skutočnou novinkou sa stáva samotná žiarovka, ktorá je vlastne identickou kópiou už desaťročia používanej sklenenej ozdoby v podobe hríbika na kovovom štipci. Po prvýkrát je medzi žiarovku a objímku vtipne umiestnený ďalší dekoračný prvok – zubatá trávička, z nepochopiteľných dôvodov krikľavo červená.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Po zdroj opäť nemusíme chodiť ďaleko, táto trávička je už nejaký čas súčasťou vianočnej ozdoby v podobe skladaného panáčika. Dokonca je vnútorný výsek tak malý, že sa cezeň ledva zmestí žiarovka.

Prvé súpravy Hríbik sú vkladané priamo do krabíc JELA 12, kde je len prelepené typové označenie, základné údaje a pribudla štylizovaná perokresba. Zvonku je krabica holá, bez označenia, bez názvu. Súprava Hríbik sa však páči, dobre sa predáva a je skoro nemožné uspokojiť dopyt.

Takmer okamžite sa na vrchnáku krabice objavuje krásna fotografia prototypového prevedenia rozsvietenej súpravy na borovicovom konáriku. Hríbik už má vlastnú krabicu, dostáva na mieru šité trávičky, ktoré sú dokonca čoskoro aj v zelenej farbe.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

A keď už sa zelení, tak objímka už tiež nie je z čierneho bakelitu, ale zo zeleného plastu. Hríbik už každý pozná, stáva sa ikonickou súpravou. Od roku 1975 zdobí krabicu nová farebná vzorovaná potlač. Je to presne tá vzorovaná krabica, ktorá v mnohých ihneď prebudí vianočnú atmosféru a množstvo krásnych spomienok.

Vzhľad a koncepcia krabice sa následne ešte niekoľkokrát pozmenia, podobne aj žiarovky, objímky a káble. Stále to však zostáva súprava dvanástich svietiacich červeno-bielych muchotrávok. Výroba sa zastavuje až v roku 2015, kedy Hríbik slávi 45 rokov nepretržitej výroby. Je to obrovský úspech pre súpravu, ktorá na začiatku nemala ani vlastnú krabicu.

Súpravu Hríbik používam už niekoľko desaťročí, ktoré jasne preverili, že materiálové spracovanie je na vysokej úrovni. Kabeláž je primerane hrubá, objímky sú kvalitne spracované, ako sa hovorí, súprava je takmer nezničiteľná.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Najslabšou časťou sú pochopiteľne ručne vyrábané žiarovky, tie samozrejme sem tam odchádzajú. Ale aj tomu sa dá predísť napr. rozkladaním a manipuláciou na mäkkom koberci. Čím menej otrasov, tým šťastnejšia žiarovka.

V neposlednom rade životnosti napomôže aj vyrovnávač napätia, alebo klasický stmievač nastavený napríklad na 75%. Vďaka tomu som mal len dve vypálené žiarovky za posledných 10 rokov.

Ale aby som len nechválil, tak uznám, že kabeláž medzi žiarovkami by mohla byť ešte trochu dlhšia, aby som ozdobil aj mohutnú borovicu. Káblový vypínač by som tiež uvítal. Toto sú však skutočne len drobnosti. Inak považujem súpravu Hríbik za dokonalý, časom preverený produkt.

Zdroj | Mgr. art. Lukáš Jablonovský

Autor retro recenzie Mgr. art. Lukáš Jablonovský je zakladatelom TESLA Múzea.